Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka
menu
Polub nas na Facebooku

Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka

Niemowlę leży na plecach z nóżkami skierowanymi do buzi

Fot. skynesher / Getty Images

Rozwój 5-miesięcznego dziecka przebiega całkiem intensywnie. Malec jest coraz bardziej ciekawski i wyostrzają się jego zmysły. To czas, kiedy dziecko wydaje się z gumy – bez problemu wkłada stópki do buzi i wysoko podnosi główkę w pozycji leżącej.

Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem stają się coraz ciekawsze zarówno dla opiekuna, jak i dla malucha. Niemowlę chętnie sięga po nowe zabawki, szczególnie jeśli mają ciekawą teksturę, grzechoczą lub grają. Z zainteresowaniem ogląda różne przedmioty codziennego użytku, sprawdza, jaki mają smak i czy pachną. W tym czasie należy szczególnie uważać na drobne elementy, takie jak guziki, monety czy fragmenty zabawek – dziecko może je połknąć! Lepiej też nie dawać mu sprzętów elektronicznych, takich jak telefony i piloty – może je po prostu uszkodzić.

5. miesiąc niemowlaka – rozwój fizyczny

Niemowlęta w 5. miesiącu życia wodzą oczami za pokazywanymi im przedmiotami i chętnie wyciągają do nich rączki. Zaczynają się pierwsze, mniej lub bardziej poradne, chwytania grzechotek i różnych przedmiotów. Maluch chętnie bierze do rączek własne stópki i pcha je sobie do buzi, przy okazji ćwicząc ich odwracanie i nawracanie. Następuje również intensywny rozwój ruchów selektywnych, co można zauważyć, kiedy dziecko prostuje nóżki przy zgiętych bioderkach. Maluch sam zaczyna zmieniać pozycje w czasie snu i nie tylko – obraca się na brzuszek i boki, co daje mu możliwość obserwacji otoczenia z innej perspektywy. Lubi leżeć na brzuchu i ćwiczy podnoszenie główki do góry, często z całą klatką piersiową. Taka pozycja jeszcze bardziej pozwala obserwować świat. Należy zwrócić uwagę, czy maluch nie obraca się tylko na jedną stronę – jeśli tak się dzieje, warto pokazać mu, że może obrócić się również na drugą. Wystarczy w zabawie obracać dziecko kilka razy na „nieużywany” bok.

Polecamy: Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?

Co powinno umieć 5-miesięczne dziecko? Leżąc na brzuchu, podpiera się na rączkach, dzięki czemu przybiera pozycję podobną do syrenki. Unosi wtedy nóżki do góry, może zatem kołysać się na brzuchu w przód i w tył. To zupełnie naturalne i zdrowe ćwiczenie, które pozwala maluchowi lepiej poznać swoje ciało i jego koordynację. Dziecko 5-miesięczne może zacząć ząbkować. Poznamy to po marudzeniu, obfitym ślinieniu się i rozpulchnieniu dziąseł. Jako pierwsze widoczne stają się dolne jedynki. Niektóre dzieci w czasie ząbkowania miewają podwyższoną temperaturę i luźne stolce. Niezbędnymi akcesoriami są żel na opuchliznę dziąseł oraz gryzak.

Polecamy: Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Raczkowanie do tyłu

Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rozwój dziecka w wieku 5. miesięcy – komunikacja z otoczeniem

W 5. miesiącu niemowlę jest coraz sprytniejsze. Zaczyna rozpoznawać emocje rodziców po ich tonie głosu i odpowiednio na nie reagować, np. uśmiechem, gdy zwracają się do niego pieszczotliwie. Mama i tata to osoby, u których na rękach czuje się dobrze i bezpieczne. Rozpoznaje, kiedy na ręce bierze go nieznana osoba – zazwyczaj reaguje płaczem i wyciąga ręce do rodzica. Niemowlak w tym wieku potrafi w sposób niewerbalny przekazać emocje – krzyczy, płacze, głośno się śmieje. Często wykorzystuje to, kiedy traci z oczu mamę lub tatę, uczy się, że przyjdą, kiedy zacznie płakać. Niemowlę jest bardzo kontaktowe. Chętnie podejmuje dialog z innymi osobami, z tym że w swoim języku. Uczy się wydawać coraz nowsze dźwięki, które często jego samego doprowadzają do śmiechu. Dziecko lubi patrzeć na siebie w lustrze i „gugać” ze sobą (chociaż oczywiście nie ma świadomości, że po drugiej stronie jest on sam).

Polecamy: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jakie przyczyny może mieć brak gaworzenia?

Dziecko w 5. miesiącu życia – jak wspierać jego rozwój?

Pięciomiesięczny malec rozwija się bardzo intensywnie, a codzienne wybory i zachowania rodziców mogą ten rozwój wspierać. W tym czasie świetnie sprawdzą się zabawki wydające śmieszne dźwięki, grające i świecące. Dziecko uczy się rozwoju psychomotorycznego poprzez naciskanie ich guziczków i przesuwanie elementów. Z zainteresowaniem będzie przyglądać się małym, kolorowym elementom zabawek. Aby stymulować motoryczny rozwój 5-miesięcznego dziecka, dobrze jest często kłaść je na piankowej macie lub kocyku na podłodze. Dzięki temu będzie miało dużo miejsca do ćwiczenia zmian pozycji, być może zacznie nawet „przymierzać się” do raczkowania.

Dobrą metodą na stymulowanie mowy malucha jest częste mówienie do niego. Warto mu opowiadać, co akurat robią mama lub tata, jakie czynności wykonuje się przy przewijaniu lub karmieniu. Częste „rozmowy” z dzieckiem pozwolą mu szybciej zrozumieć mowę i samemu wydawać nowe głoski i dźwięki. Piąty miesiąc to czas rozwoju społecznego. Dziecko uczy się, że na świecie istnieje mnóstwo różnych ludzi – nie tylko dużych, ale również małych jak on sam. Warto zabierać je ze sobą na wizyty do koleżanek, które również mają dzieci, odwiedzać babcie i ciocie. Dzięki temu będzie oswajało się z innymi ludźmi i mniej bało obcych.

Bibliografia:

  1. Magdalena Czub, Pierwszy rok życia, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
11
Polecamy
Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Jak przebiega jego rozwój?
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Jak przebiega jego rozwój? TVN zdrowie
Co potrafi 3-miesięczne dziecko?
Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt
Co potrafi 3-miesięczne dziecko? Rozwój fizyczny i poznawczo-emocjonalny niemowląt Dzień Dobry TVN
Co potrafi 5-miesięczne dziecko - rozwój, dieta, zabawy
Co potrafi 5-miesięczne dziecko - rozwój, dieta, zabawy Dzień Dobry TVN
Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić?
Kiedy zacząć kładzenie noworodka na brzuchu i jak to robić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie