Polub nas na Facebooku
Czytasz: Położenie podłużne główkowe płodu a poród
menu
Polub nas na Facebooku

Położenie podłużne główkowe płodu a poród

Kobieta w ciąży, która przygotowuje się do porodu

Fot: staticnak1983 / gettyimages.com

Położenie podłużne główkowe powoduje, że zdecydowanie łatwiej jest dziecku wejść w kanał rodny. Jest pozytywnym czynnikiem rokowniczym. Położenie podłużne główkowe stwierdza się w przeszło 90% porodów.

Położenie płodu to stosunek osi długiej płodu (kręgosłupa) do osi długiej macicy. Najczęściej ma się do czynienia z położeniem podłużnym główkowym płodu, jednak zdarzają się także położenie skośne i położenie poprzeczne.

Położenie płodu – podział

Wyróżnia się przede wszystkim położenie główkowe płodu, w tym położenie główkowe przednie (1) i położenie główkowe tylne (2). Ponadto położenie płodu może być skośne, jak również poprzeczne, miednicowe zupełne (pośladki w kanale rodnym i zgięte nogi), niezupełne (pośladki w kanale rodnym, jednak tylko jedna noga jest zgięta) czy pośladkowe (pośladki w kanale rodnym, a stopy przy twarzy dziecka). Co to właściwie oznacza? Płód do około 34. tygodnia ciąży ma bardzo dużo miejsca na zmienianie położenia, pozycji ciała. W ostatnich tygodniach ciąży nie ma już jednak tyle miejsca w macicy i przybiera pozycję utrzymującą się właściwie już do porodu, choć nie oznacza to, że gdy zaczyna się czynność porodowa mięśnia macicy, dzieci nie zmieniają w ostatniej chwili położenia. Położenie dziecka w macicy ma ogromne znaczenie co do wyboru metody zakończenia ciąży.

Położenie podłużne główkowe przednie (1)

Najwięcej dzieci, bo niemal 95%, rodzi się z położenia podłużnego główkowego przedniego. Oznacza to, że oś kręgosłupa dziecka układa się wzdłuż osi macicy, a potylica dziecka skierowana jest ku spojeniu łonowym. Jest to najbardziej odpowiednia pozycja do porodu, gdyż z takiego położenia najłatwiej dziecku wpasować się w kanał rodny kobiety. Określenie położenia dziecka jest możliwe przy badaniu brzucha ciężarnej, jak również poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Ponadto przy badaniu kardiotokografii (KTG) serduszko jest słyszalne lepiej w podbrzuszu. Kopnięcia dziecka skierowane są w okolicę podżebrza i tam właśnie są najmocniej odczuwane, a dodatkowo główka dziecka uciska na pęcherz moczowy, co z kolei generuje uczucie częstego parcia na mocz.

Położenie podłużne główkowe związane jest z najmniejszą ilością powikłań okołoporodowych, oczywiście przy uwzględnieniu wyłącznie położenia dziecka jako czynnika rokowniczego.

Zobacz film i dowiedz się jak przebiega poród naturalny:

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6.

Położenie podłużne główkowe tylne (2)

W położeniu podłużnym główkowym tylnym rodzi się niewielki odsetek dzieci. Potylica dziecka skierowana jest do kręgosłupa matki. W tym położeniu zdecydowanie częściej dochodzi do wszelkiego typu interwencji i powikłań okołoporodowych. Odsetek porodów w tym położeniu dziecka jest niewielki.

Położenie podłużne główkowe przednie a poród

W położeniu podłużnym główkowym przednim płód ustawia się potylicą do wchodu kanału rodnego. Poród siłami natury jest metodą z wyboru, chyba że pojawią się inne wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Natomiast samo położenie dziecka jest właściwe i umożliwia przeprowadzenie porodu. Dochodzi do przygięcia główki do klatki piersiowej. W drugim etapie następują rotacja wewnętrzna, odgięcie i na koniec rotacja zewnętrzna. Poród płodu z położenia główkowego podłużnego przedniego jest łatwiejszy i rzadziej wymaga dodatkowych interwencji położniczych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
311
30
Polecamy
Poród pośladkowy – ryzyko i powikłania porodu naturalnego
Poród pośladkowy – ryzyko i powikłania porodu naturalnego TVN zdrowie
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży a ułożenie dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury? TVN zdrowie
32.
tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka
32. tydzień ciąży, a normy rozwojowe dla dziecka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu