Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?
menu
Polub nas na Facebooku

Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

NAN

Fot: fotolia.com

USG w ciąży jest zawsze wielkim przeżyciem dla rodziców. Pierwsze badanie wykonuje się dopochwowo już w pierwszych tygodniach, aby potwierdzić, że doszło do zapłodnienia i sprawdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Badania USG w ciąży pozwalają wykluczyć groźne wady rozwojowe i upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo. Dzięki temu można odpowiednio zadbać o rozwój dziecka i przygotować się do porodu. Możliwość obejrzenia własnego potomka na ekranie jest też nie bez znaczenia dla tworzenia się więzi między rodzicami a noworodkiem.

Kiedy wykonać pierwsze USG w ciąży?

Pierwsze badanie w ciąży to najczęściej potwierdzające ją USG dopochwowe. Zarodek widać na USG często już w 4 tygodniu, jednak wówczas trudno cokolwiek o nim powiedzieć. Na pierwsze badanie powinno się więc umówić między 6 a 8 tygodniem ciąży. Serce dziecka zaczyna bić w 6 tygodniu i można je dostrzec w postaci migającego punktu. Na tym etapie nie widać jeszcze nic więcej. Na pierwszą wizytę do ginekologa po zapłodnieniu powinno się udać przed 10 tygodniem w ciąży, co zapewni odpowiednią kontrolę nad rozwojem płodu. Ważne jest to również dla osób, które będą się starały o przyznanie becikowego, do którego wymagane jest zaświadczenie o przebywaniu pod opieką ginekologa od 10 tygodnia ciąży. W trakcie pierwszego USG konieczne jest ocenienie wieku zarodka i stanu narządów rodnych. W tym czasie ciąża powinna być już widoczna bliźniacza.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Do którego tygodnia w ciąży wykonuje się USG dopochwowe?

USG dopochwowe przydatne jest tylko na początku ciąży. Wykonuje się do około 11–12 tygodnia, a następnie konieczne jest już wykonywanie USG przez powłoki brzuszne.

Jak często można robić USG w ciąży?

Częstotliwość wykonywania USG w ciąży jest uzależniona od stanu zdrowia matki i dziecka. Jeżeli dzieje się coś niepokojącego, badanie wykonuje się tak często, jak jest to konieczne (nawet co kilka dni), ponieważ nie ma żadnych dowodów na jego szkodliwość. W prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się wykonanie minimum 3 USG – po jednym w każdym trymestrze. Rodzice często dodatkowo wykonują bardziej zaawansowane badania, takie jak trójwymiarowe USG czy badania przesiewowe w 13 tygodniu ciąży. USG powinno się wykonywać częściej:

 • w ciąży bliźniaczej,
 • gdy matka choruje na cukrzycę,
 • gdy matka choruje na nadciśnienie,
 • gdy w ciąży występowały plamienia,
 • w przypadku ciąży zagrożonej,
 • u matek po 35 roku życia,
 • jeżeli wcześniej dochodziło do poronień.

Genetyczne USG – przesiewowe badanie w ciąży

Genetyczne USG jest przesiewowym, nieinwazyjnym badaniem prenatalnym wykonywanym do 13 tygodnia ciąży. Ma ono na celu wychwycenie chorób genetycznych (zespół Downa, Edwardsa, Turnera) i wad wrodzonych (wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, karłowatość, rozszczep wargi, wady serca). W trakcie trwającego 40–60 minut badania lekarz ocenia stan łożyska, płynu owodniowego i pępowiny oraz ocenia grubość fałdu karkowego, wygląd kości nosowych, długość kości udowej, pracę serca i wygląd większości organów wewnętrznych.

USG przepływowe (dopplerowskie)

Przepływowe USG wykonywane metodą Dopplera polega na ocenieniu prędkości przepływu krwi w naczyniach krwionośnych matki i dziecka. Jest ono zalecane w przypadku wykrycia wad serca, słabego wzrostu płodu, małej ilości wód płodowych, ciąż mnogich oraz we wszystkich ciążach wysokiego ryzyka. Przebieg badania dopplerowskiego jest taki sam, jak każdego innego USG, ale w głowicy aparatu uruchamia się dodatkową funkcję, dzięki której aparat określa i rysuje przepływ krwi w organizmie matki, dziecka i w łożysku.

USG jamy brzusznej w ciąży

Nie zawsze wykonuje się pełne USG jamy brzusznej. Najczęściej lekarz koncentruje się na dziecku i pomija organy matki. Zalecane jest ono jednak w przypadku niektórych dolegliwości występujących u kobiety w ciąży, takich jak:

 • silne bóle brzucha,
 • kamica nerkowa lub epizod kolki nerkowej,
 • zaburzenia pracy nerek,
 • zaburzenia pracy wątroby bądź woreczka żółciowego.

USG 3D i 4D – “USG połówkowe” w ciąży

USG 3D pozwala na obejrzenie dziecka w trójwymiarze, natomiast 4D jest ruchomym filmem. Ich możliwości diagnostyczne są o wiele mniejsze niż normalnego badania, ponieważ pokazuje ono ciało dziecka z zewnątrz. Mimo to rodzice często decydują się na wykonanie tego badania, ponieważ jest ono dla nich dużym przeżyciem i pozwala na zawiązanie silniejszej więzi z dzieckiem. Badanie to wykonuje się także, gdy płód ma zewnętrzne wady wrodzone, takie jak rozszczep wargi, ponieważ obrazuje ono odmienny wygląd dziecka i pozwala rodzicom przygotować się do urodzenia dziecka z wadą.

Zobacz także: USG połówkowe – kiedy przeprowadzić i jak się do niego przygotować?

Kiedy na USG w ciąży widać płeć?

Płeć dziecka można zobaczyć podczas normalnego badania USG już w 12 tygodniu ciąży, jednak bardzo dużo zależy od ułożenia płodu. Czasami obraca się lub przykurcza nogi w taki sposób, że nie widać jego płci. W tym momencie często zdarza się, że rodzice zostają błędnie poinformowani. Płeć należy potwierdzić, wykonując USG około 20 tygodnia ciąży. Najskuteczniejsze są pod tym względem badania 3D i 4D.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
3
Polecamy
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać?
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać? Dzień Dobry TVN
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
USG genetyczne i badania prenatalne
12 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko? USG genetyczne i badania prenatalne Dzień Dobry TVN
12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć?
Jak wygląda płód?
12 tydzień ciąży – jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak wygląda płód? TVN zdrowie
10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG?
Jak duży jest brzuch przyszłej matki?
10 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jak duży jest brzuch przyszłej matki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?