Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega operacja zmniejszenia biustu? W jakim celu zmniejsza się piersi?
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega operacja zmniejszenia biustu? W jakim celu zmniejsza się piersi?

Kobieta po operacji zmniejszenia piersi

Fot: Tinatin1 / gettyimages.com

Zmniejszenie biustu przeprowadza się zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Chirurgiczną redukcję piersi w nomenklaturze medycznej określa się jako mammoplastykę. Zabieg ten może w przyszłości wykluczyć możliwość naturalnego karmienia, ale pozwala zmniejszyć biust nawet do czterech rozmiarów.

Kobiety znacznie częściej decydują się na zabiegi powiększania piersi niż te mające na celu ich zmniejszenie. Zmniejszenie biustu pozwala wielu kobietom zniwelować doskwierające im bóle kręgosłupa, podejmować dotychczas niemożliwe formy aktywności fizycznej i poprawić wygląd. Operacyjne zmniejszenie piersi to spory wydatek. Średni koszt zabiegu to około 14000 zł, choć istnieje możliwość uzyskania refundacji, jeśli jest on wykonywany ze względów medycznych.

Jakie są przyczyny zmniejszania piersi?

Kobiety decydują się na zmniejszenie biustu zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Bardzo duże piersi mogą stanowić źródło licznych dolegliwości, a zwłaszcza bólu kręgosłupa i karku oraz przybierania nieprawidłowej postawy ciała w postaci nadmiernego garbienia ramion. Ma to ścisły związek ze zmianą środka ciężkości ciała. Ciężar gruczołu piersiowego deformuje także kształt klatki piersiowej i popiersia. Zmniejszenie biustu w wielu przypadkach łagodzi problem migren i zwiększa wydolność układu oddechowego. Może być też podyktowane chęcią posiadania proporcjonalnej sylwetki, co wymaga dostosowania rozmiaru piersi do budowy ciała. Zbyt duże piersi uniemożliwiają niejednokrotnie uprawianie sportu i dobór garderoby lub utrudniają samobadanie. Bez względu na przyczyny zmniejszenie biustu może zwiększyć samopoczucie, samoocenę, przywrócić komfort psychiczny i podnieść jakość życia. Kobiety czują się bardziej atrakcyjne, łatwiej nawiązują znajomości i czerpią większą satysfakcję z kontaktów seksualnych.

Operacja zmniejszenia biustu

Operacja zmniejszenia biustu jest jedynym sposobem redukcji bardzo dużych piersi. W nomenklaturze medycznej określana jest jako mammoplastyka. Chirurgiczne pomniejszenie biustu polega na usunięciu części gruczołu oraz nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i trwa 2–3 godziny. Oprócz zmiany rozmiaru piersi dokonuje się zmniejszenia otoczek sutkowych oraz przesunięcia brodawki i otoczki.

Chirurgiczne pomniejszanie biustu można przeprowadzić przy zastosowaniu kilku technik, m.in.:

  • Lejour – pozostawia pionową bliznę,
  • McKissok – pozostawia bliznę przypominającą odwróconą literę T,
  • Benellego – pozostawia bliznę wokół otoczki sutkowej.

Najlepszym terminem wykonania operacji jest pierwszy tydzień po miesiączce. Wówczas piersi są mniej ukrwione, a tkanki są pod mniejszym wpływem hormonów.

Co jest konieczne przed operacją zmniejszania biustu?

Zanim kobieta zostanie poddana operacji zmniejszania biustu, powinna wykonać badania: morfologię krwi, oznaczenie grupy krwi, badanie ogólne moczu, glikemię na czczo, kreatyninę, koagulogram, jonogram, odczyn Biernackiego, EKG i USG piersi. Pacjentka w bardziej zaawansowanym wieku będzie musiała poddać się mammografii. Dodatkowo konieczne jest szczepienie przeciwko WZW typu B. Lekarz przed operacją dokonuje analizy wzrostu, wagi i umiejscowienia piersi oraz kształtu klatki piersiowej.

Co najmniej na tydzień przed zabiegiem zmniejszenia biustu nie należy zażywać środków zawierających kwas acetylosalicylowy i zmniejszających krzepliwość krwi. Wskazane jest powstrzymywanie się od palenia tytoniu. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne powinny z nich zrezygnować na 3 miesiące przed planowanym zabiegiem. Z kolei karmiące piersią muszą wstrzymać się z zabiegiem co najmniej na 6 miesięcy od zakończenia karmienia. Ważne jest, aby pacjentka przed zabiegiem była w dobrym stanie fizycznym i psychicznym.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu zmniejszenia piersi?

Zabieg zmniejszenia piersi wiąże się z koniecznością pozostania w szpitalu przez około 2 dni. W tym czasie usuwane są dreny. Po 10–14 dniach zdejmuje się szwy. Przez około miesiąca lekarz zaleca noszenie specjalnego biustonosza. Przez co najmniej 2–3 tygodnie należy zrezygnować z aktywności fizycznej i nie podnosić ciężkich rzeczy. Dodatkowo zakazane jest korzystanie przez kilka miesięcy z sauny, basenu i solarium. Wskazane jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Powikłania po zabiegu zmniejszenia piersi

Operacja zmniejszania piersi wykonana przez dobrego specjalistę wiąże się z bardzo małym ryzykiem skutków ubocznych. Bezpośrednio po zabiegu występuje ból, tkliwość, opuchlizna i zaczerwienienie operowanej okolicy. Objawy te mijają samoistnie w ciągu kilku dni. Po zabiegu pozostają niewielkie blizny. Nierzadko zdarza się tymczasowy zanik czucia w brodawkach i otoczkach sutkowych. Sporadycznie występują: martwica brodawek i otoczek, krwiak, zakrzep w naczyniach krwionośnych, infekcja pooperacyjna i przerośnięte blizny. Istnieje też ryzyko asymetrii piersi lub uszkodzenia przewodów mlecznych, co uniemożliwia naturalne karmienie.

Ile kosztuje zabieg zmniejszania piersi?

Koszt zabiegu waha się od 7000 zł do nawet 20800 zł. Średnia cena za zmniejszenie piersi wynosi 14000 zł. Istnieje możliwość refundacji kosztów zabiegu w przypadku wskazań lekarskich potwierdzonych m.in. przez neurologa, ortopedę czy psychiatrę.

Zmniejszenie biustu bez operacji

Zmniejszenie biustu bez operacji możliwe jest tylko w przypadku nie bardzo dużych piersi. Średnio o rozmiar można zredukować je liposukcją, czyli odsysaniem tłuszczu. Jest to koszt około 3000 zł. Pomocne w zmniejszaniu biustu mogą być specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne. Bezpośrednio na rozmiar piersi mają wpływ hormony. Estrogen sprzyja ich rośnięciu, zaś testosteron działa odwrotnie i hamuje odkładanie się tłuszczu na piersiach.

Operacja zmniejszenia piersi w ramach NFZ

W niektórych przypadkach zabieg zmniejszenia piersi można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jeśli obfity biust jest przyczyną problemów z kręgosłupem lub wywołuje bóle ramion, szyi bądź barków można się ubiegać o refundację takiego zabiegu.

Jak zmienić kształt piersi bez skalpela? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jeśli nie operacja to, co? Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Noszczyk W., Chirurgia, Warszawa, PZWL, 2005.

2. Purohit S., Reduction mammoplasty, “Indian Journal of Plastic Surgery”, 2008, 41(Suppl), s. 64–79.

3. Hall-Findlay E.J., Shestak K.C., Breast Reduction, “Plastic and Reconstructive Surgery”, 2015, 136(4), s. 531-544.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
4
Polecamy
Zmniejszenie biustu.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zmniejszenie biustu. Jakie są wskazania do zabiegu? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi i czy można po nim karmić?
Jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi i czy można po nim karmić? TVN zdrowie
Co to jest mastopeksja?
Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?
Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu? TVN zdrowie
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie