Dobra dieta jest podstawą w terapii otyłości. Jednak powinna być ona dobierana indywidualnie zwłaszcza, jeśli ma być terapią w leczeniu otyłości. Samodzielne stosowanie diety może być niebezpieczne, jeśli decydujemy się na monodietę powinniśmy zawsze skonsultować się z dietetykiem.
Aby zredukować masę ciała zwykle stosuje się dietę niskoenergetyczną w połączeniu z aktywnością fizyczną. Dzięki temu mamy ujemny bilans energetyczny, co prowadzi do utraty masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Dobrze zbilansowana dieta powinna przynieść korzyści dla organizmu, także w dłuższej perspektywie czasu i nie skutkować efektem jo-jo. Przechodząc na dietę należy sugerować się Piramidą Zdrowego Odżywiania i racjonalne żywienie wprowadzić na stałe, a nie na pewien czas (do osiągnięcia zamierzonego efektu).
Nieracjonalnym przykładem żywienia są monodiety. Opierają się one na jedzeniu tylko pewnej grupy produktów lub, co gorsza, jednego produktu, przez dłuższy czas. Diety takie mogą skutkować natychmiastowym efektem utraty masy, jednak przynoszą zwykle efekt jo-jo po ich zakończeniu.
Przykłady monodiet:
- dieta warzywno-owocowa,
- bananowa,
- grejpfrutowa,
- ziemniaczana,
- czekoladowa,
- jabłkowa,
- mleczna,
- kapuściana,
- ogórkowa,
- ryżowa,
- jaglana.
Rodzajów monodiet jest bardzo dużo - zwykle są one oparte na składnikach wykazujących rzekome właściwości odchudzające. Takie diety nie powinny być stosowane dłużej niż 7 dni, należy jednak pamiętać, że nie są one zdrowe i będą skutkować późniejszym gwałtownym przyrostem masy, a skuteczność diety redukcyjnej mierzy się efektami po zakończeniu diety.
Nasz organizm dietę jednoskładnikową traktuje zwykle jako głodówkę i zamiast spalać tkankę tłuszczową przestawia się na magazynowanie. Utrata wagi wynika z utraty wody z organizmu. Monodiety uniemożliwiają także aktywność fizyczną, co jest dodatkowym argumentem, aby ich unikać.
Istnieje teoria, że człowiek w ciągu tygodnia powinien spożyć około 60 różnych produktów, tymczasem Polacy spożywają średnio od 12 do 15 różnego rodzaju produktów. Przechodząc na monodietę można wyrządzić sobie ogromną krzywdę i doprowadzić do niedoborów ważnych mikroelementów - mówi dietetyk Agnieszka Piskała.
Co o monodiecie sądzą dietetycy? Zobaczcie na filmie: