Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lumbago, czyli ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa
menu
Polub nas na Facebooku

Lumbago, czyli ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa

Mężczyzna, którego bolą plecy

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Lumbago (łac. lumbalis - lędźwiowy) jest też potocznie nazywane wypadnięciem dysku lub postrzałem. Dokuczliwy ból w dolnej części pleców utrudnia codzienne czynności, takie jak schylanie się, podnoszenie przedmiotów czy nawet chodzenie.

Statystyki podają, że ponad połowa (60-80%) ludzkości przynajmniej raz w życiu doświadczyła lumbago. W państwach z wysoko rozwiniętym przemysłem bóle lędźwiowe są jedną z głównych przyczyn konsultacji lekarskich i zaświadczeń medycznych zwalniających z pracy. 

Lumbago najczęściej przytrafia się ludziom od 30. do 55. roku życia. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z rozwojem tego schorzenia już po jego pierwszych oznakach należy skontaktować się ze specjalistą.

Przyczyny lumbago

Lumbago najczęściej jest następstwem nieznacznych, stosunkowo łagodnych schorzeń, które, odpowiednio leczone, dość szybko ustępują, co pozwala wrócić do pełnej sprawności. Tymi powodami mogą być zwiększone napięcie mięśniowe oraz niewielkie urazy części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa

Za ból mogą odpowiadać takie nawyki jak: 

  • nieprawidłowa postawa przy wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego, 
  • przeciążanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa poprzez nieprawidłowe schylanie się, podnoszenie ciężkich przedmiotów, dźwiganie i zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej, 
  • gwałtowne ruchy skrętne, 
  • długotrwała i nieprawidłowa pozycja siedząca 
  • brak aktywności fizycznej, prowadzący do osłabienia tzw. gorsetu mięśniowego, nadwagi lub otyłości.

Zdarzają się przypadki, w których lumbago jest spowodowane poważniejszymi schorzeniami, do takich zaliczają się: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, ból mięśniowo-powięziowy, dyskopatia, rwa kulszowa, korzonki, dysfunkcje stawu krzyżowo-biodrowego, naciągnięcia mięśni oraz złamania wynikające z przebiegu osteoporozy.

Ból w lędźwi kręgosłupa może świadczyć o pierwszych zmianach nowotworowych - niezwykle rzadko to się zdarza, jednak nie należy tego wykluczać.

Zobacz też: RTG kręgosłupa - jak wygląda badanie?

Objawy lumbago

Objawy lumbago są zależne od schorzenia, które jest jego przyczyną. Najczęściej osoba odczuwa przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, zarówno w stanie spoczynku, jak i w czasie niewielkiej aktywności fizycznej (podnoszenia, dźwigania, chodzenia itd.). 

Ból może promieniować do kończyn dolnych. Wiele osób po raz pierwszy odczuwa go w nocy, co może prowadzić do bezsenności. Innymi objawami lumbago są: zesztywnienie mięśni w dolnej partii pleców, przykurcze mięśniowe, osłabienie mięśni (w niektórych przypadkach prowadzące nawet do ich zaniku).

Osoba uskarżająca się na ból w lędźwi poprzez ograniczoną ruchomość kręgosłupa ma duże problemy z chodzeniem, siedzeniem i staniem, często przyjmuje też nieprawidłową pozycję ciała, która jest ucieczką od bólu. W niektórych przypadkach lumbago może objawiać się drętwieniem i mrowieniem kończyn, a także zaburzeniami czucia.

Zobacz też: Naczyniak kręgosłupa - jakie są jego przyczyny i objawy?

Zobacz film: Jak prawidłowo wstać z łóżka, żeby uniknąć bólu kręgosłupa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie lumbago

Leczenie lumbago jest zależne od pojawiających się objawów. Najczęściej stosuje się leczenie nieinwazyjne (zachowawcze), które szybko przynosi ulgę i ogranicza cierpienie. Osobie podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach - rozkurczające.

Najskuteczniejsze są jednak zabiegi fizjoterapeutyczne. W leczeniu schorzeń kręgosłupa stosuje się różne techniki masażu - rozluźnianie tkanek miękkich, mięśniowo-powięziowe oraz pozycje złożeniowe.

Często też wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak leczenie zimnem (krioterapia, jest szczególnie skuteczna w początkowym stadium schorzenia) i ciepłem (termoterapia, po ustąpieniu ostrego bólu), poza tym: laseroterapię, magnetoterapię lub elektroterapię. Do wyleczenia lumbago wystarczą już regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa i poprawiające jego stabilizację, więc chory również w ten sposób może sobie pomóc.

W niektórych przypadkach (rzadziej) konieczne może być leczenie operacyjne, jednak najpierw lekarz musi odpowiednio zdiagnozować przyczynę przedłużającego się bólu w okolicy lędźwi kręgosłupa.

Zapobieganie lumbago

Lumbago jest problemem, któremu człowiek jest w stanie zapobiec poprzez zmianę stylu życia. 

Aby nie pozwolić na rozwój bólu, należy:

  • mniej obciążać kręgosłup (zwracać uwagę na przyjmowanie odpowiednich pozycji w trakcie wykonywania obowiązków domowych i zawodowych), 
  • zwiększyć aktywność fizyczną (szczególnie regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie, a poza tym wskazane są: joga, pływanie i nordic walking), 
  • zachowywać prawidłową masę ciała (nadwaga może bezpośrednio prowadzić do lumbago), 
  • unikać gwałtownych skrętów tułowia i dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów (jeżeli nie można tego uniknąć, należy pamiętać o prawidłowej technice - przykucnięciu przed podniesieniem przedmiotu z podłoża), 
  • starać się ograniczyć stres, który wpływa na napięcie mięśni.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
114
9
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny i domowe leczenie
Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny i domowe leczenie TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć?
Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Uncle
It's slow and painful death
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?