Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu na temat jaskry. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu na temat jaskry. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik

Badanie okulistyczne.

Fot. Phil Fisk / Getty Images

Jaskra jest chorobą, która może prowadzić do utraty wzroku. W jej leczeniu stosowane są albo specjalne krople do oczu, albo leczenie operacyjne. Pierwszym objawem choroby jest ograniczenie pola widzenia. Chcecie wiedzieć więcej o jaskrze? 

Jaskra to poważna choroba oczu, która może doprowadzić nawet do całkowitej ślepoty. Choroba związana jest przeważnie ze zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz oka, które można leczyć na dwa sposoby - operacyjnie lub za pomocą kropli do oczu. Pierwsze objawy jaskry mogą być bardzo niespecyficzne i zaliczamy do nich: światłowstręt, kłopoty z przystosowaniem wzroku do ciemności, częste łzawienie oczu, przy spoglądaniu na źródło światła pojawiające się mroczki lub kolorowe okręgi, pogorszenie ostrości widzenia, zmniejszenie pola widzenia.

W przypadku jaskry wyróżniamy kilka odmian choroby. Dzieli się ją ze względu na dwa kryteria: pierwotność lub wtórność oraz otwartość lub zamkniętość kąta.

Kto może zachorować? Do grupy ryzyka należą diabetycy i osoby z nadciśnieniem, z wadami wzroku (nadwzrocznością lub krótkowzrocznością), z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej organizmu, zestresowane, osoby z cienkimi rogówkami oka oraz te, które leczyły się kortykosteroidami. Ryzyko zachorowania na jaskrę wzrasta po 40. roku życia.

Więcej: Jaskra: definicja, rodzaje, objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Na Wasze pytania odpowiadał:

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik jest jednym z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.

Będąc od 25 lat związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Na jego naukowy dorobek składa się kilkaset polskich i zagranicznych publikacji naukowych, wystąpień i referatów. Autor lub współautor kilkunastu podręczników akademickich, redaktor najważniejszych polskich czasopism okulistycznych, członek wielu krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych.

Wielokrotnie uhonorowany w kraju i zagranicą za wybitne zasługi w pracy naukowej, dydaktycznej i zarządczej, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski czy Złotym Medalem Światowej Akademii Medycznej im. Alberta Schweitzera.

Prof. Jerzy Szaflik

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
1
Polecamy
Zobacz zapis czatu z prof. Jerzym Szaflikiem, znanym okulistą.
Jaskra, zaćma i inne wady wzroku nie mają tajemnic dla profesora
Zobacz zapis czatu z prof. Jerzym Szaflikiem, znanym okulistą. Jaskra, zaćma i inne wady wzroku nie mają tajemnic dla profesora TVN zdrowie
Co zrobić, aby mieć sokoli wzrok?
Zobacz zapis czatu z prof. dr hab.
n.
med.
Jerzym Szaflikiem
Co zrobić, aby mieć sokoli wzrok? Zobacz zapis czatu z prof. dr hab. n. med. Jerzym Szaflikiem TVN zdrowie
Dawcy szpiku.
Dzieląc się życiem, spełniają marzenia
Dawcy szpiku. Dzieląc się życiem, spełniają marzenia Dzień Dobry TVN
Aktorka "19+" opowiedziała o walce z boreliozą.
Anna Zuch cierpi na szczególną odmianę tej choroby
Aktorka "19+" opowiedziała o walce z boreliozą. Anna Zuch cierpi na szczególną odmianę tej choroby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?