Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać psychopatę? Cechy osobowości psychopatycznej
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać psychopatę? Cechy osobowości psychopatycznej

NAN

Fot: nickshot / fotolia.com

Psychopatia jest zaburzeniem osobowości, które cechuje się brakiem empatii, impulsywnością i egoizmem. Psychopaci nie są zdolni do poczucia winy oraz brania odpowiedzialności za swoje działania. Przyczyny psychopatii leżą w budowie mózgu i wychowaniu bez jasno określonych granic. Leczenie zaburzenia jest możliwe tylko w młodym wieku i polega na terapii poznawczo-behawioralnej, farmakoterapii i terapii systemowej.

Większości ludzi kojarzy psychopatę z seryjnym mordercą, takim jak filmowy Hannibal Lecter lub Ted Bundy. Często są to osoby, które umiejętnie kryją się ze swoimi zapędami i prowadzą normalne życie zawodowe. Zaburzenie to dotyczy około 2% społeczeństwa.

Kim jest psychopata?

Psychopata to osoba z zaburzeniem osobowości, która ma poważne braki w rozumieniu emocji, jest mocno impulsywna oraz przejawia kłamliwy styl zachowania. Ludzie cierpiący na to zaburzenie są egoistyczni i pozbawieni wyrzutów sumienia, mają czarujący urok osobisty oraz zawyżone poczucie własnej wartości. Cechują się też nieakceptowalnym stylem zachowania i dużą potrzebą stymulacji. Psychopatia często jest mylona z osobowością dyssocjalną, jednak tylko 30% pacjentów antyspołecznych przejawia rys psychopatyczny. Natomiast 80% psychopatów ma zaburzenia osobowości o podłożu społecznym.

Przyczyny psychopatii – budowa mózgu, wychowanie

Jedna z przyczyn psychopatii mieści się w temperamencie. Uważa się, że brak empatii i sumienia ma przyczyny w dzieciństwie. Negatywne zachowania dziecka nie były wystarczająco hamowane i ograniczane. Wykształciło ono więc postawę, w której nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny.

Pod względem biologicznym, badania neuroanatomiczne wykazują, że za zaburzone pojęcie emocji odpowiada dysfunkcja kory przedczołowej, ciała migdałowatego, hipokampu oraz przednia część obręczy. Zaburzenia pracy mózgu prowadzą do nieadekwatnej oceny emocjonalnej poziomu cierpienia innych. Psychopaci więc nie są w stanie wykształcić mechanizmu, który rozróżniałby czyny niemoralne od akceptowanych społecznie.

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy psychopatii - jak rozpoznać psychopatę?

Psychopata zwykle ma wyższe wykształcenie i potrafi się odnaleźć w świecie. Jednak regularnie łamie normy moralne i społeczne i ma skłonności do dziwnych zachowań, które często szokują i obrażają czyjeś uczucia. W związku z tym wielu z nich ma problemy z prawem – nie wszyscy trafiają do więzienia. Osoby te nie potrafią też wyciągać prawidłowych wniosków z przeżytych doświadczeń. Przez całe życie popełniają więc te same błędy (często są to recydywiści). Myślą na zasadzie „tym razem na pewno mi się uda”. Nie widzą też konsekwencji swoich decyzji. Często tworzą plany z góry skazane na niepowodzenie. Czasem próbują inwestować pieniądze w nowe biznesy, które bardzo szybko upadają, np. mogą snuć plany rozwoju hodowli egzotycznych zwierząt w piwnicy. Psychopaci mają problem z odczuwaniem głosu sumienia i nie mają poczucia winy za swoje czyny. Brak jasnego spojrzenia na rozwój swoich decyzji prowadzi do zaaresztowań, ponieważ nie mają planu co zrobią po dokonanym przestępstwie. Ich działania koncentrują się tylko i wyłącznie wokół swoich celów, nie mając zasad moralnych potrzebnych do życia w społeczeństwie. Ciężko zauważyć u nich jakąkolwiek refleksję na temat popełnionych czynów. Na przykład w mediach niekiedy pojawia się wątek zabicia dziecka przez matkę. Na pytanie, dlaczego to zrobiła, kobieta odpowiada: „bo za głośno płakało”. Jest to typowa odpowiedź psychopaty – chłodna, prostolinijna, szczera i bezemocjonalna.

Zobacz także: Objawy zaburzenia osobowości typu borderline – definicja, przyczyny i leczenie

W związku z powyższymi objawami, osoba z rysem psychopatycznym czuje ciągłe poczucie nudy i beznadziei. Wydarzenia dnia codziennego nie robią na niej wrażenia, a ludzie wydają jej się nie warci uwagi. Popełniane przestępstwa i zbrodnie mają wywołać w nich tak upragnione emocje i poczucie bezpośredniego doświadczenia życia.

Leczenie psychopatii – farmakoterapia, psychoterapia poznawczo-behawioralna

Do niedawna uważano, że psychopatom nie da się pomóc. Obecnie stworzono model multisystemowy, który zawiera kombinację różnych form wsparcia. Jeśli do szpitala trafi psychopata, który szuka pomocy (co nie zdarza się często), stosuje się wiele form oddziaływania, takich jak farmakoterapia, terapia poznawczo-behawioralna oraz wspólnota terapeutyczna. Forma pomocy dotyczy też członków rodziny i znajomych chorego. Te metody mają sens tylko w przypadku dzieci lub nastolatków, u których zaobserwowano rys psychopatyczny. Jednak każda forma pomocy psychopacie będzie spotykała się z bardzo dużym oporem i nie będzie przynosiła takich korzyści jak choćby praca z socjopatą.

Psychopata w związku – jak sobie radzić?

Psychopaci z łatwością zdobywają uczucia kobiet, ponieważ są czarujący, potrafią obsypywać komplementami oraz zapewniają o wsparciu i swych uczuciach. Chociaż sami nie odczuwają emocji, to dobrze umieją odczytywać stany swoich potencjalnych partnerek, więc łatwo nimi manipulują. Gdy nieświadoma kobieta wejdzie w związek z takim mężczyzną, bardzo trudno później jest się z tego uwolnić. Często nie potrafi ulec manipulacji, ponieważ sama ma dużo nieuświadomionych lęków wynikających z poprzednich doświadczeń z partnerami. Jednak jeśli ma się wątpliwości co do zamiarów swojego partnera, warto skonsultować to z przyjaciółmi, którzy obiektywnie ocenią jego usposobienie. Niekiedy dobrze jest udać się do psychologa, który może wesprzeć osobę podczas procesu rozstawania się z psychopatą. Życie z taką osobą będzie pasmem cierpienia i bezustannego wykorzystywania.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
645
43
Polecamy
Jakie są przyczyny i objawy osobowości anankastycznej?
Leczenie i test
Jakie są przyczyny i objawy osobowości anankastycznej? Leczenie i test TVN zdrowie
Kto to Socjopata?  Test na osobowość.
Przyczyny i objawy socjopatii
Kto to Socjopata?  Test na osobowość. Przyczyny i objawy socjopatii TVN zdrowie
Czym jest bierna agresja?
Jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?
Czym jest bierna agresja? Jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić? Dzień Dobry TVN
Czy związek z narcyzem jest możliwy?
Osobowość narcystyczna w relacjach
Czy związek z narcyzem jest możliwy? Osobowość narcystyczna w relacjach Dzień Dobry TVN
Komentarze (6)
mihyun
Czytając komentarze, tylko potwierdza się powiedzenie: kpisz i obrażasz kobiety - ok, powiesz złe słowo o mężczyznach - już nie żyjesz! Gdyby artykuł dotyczył kobiet, zaraz na forum byłoby pełno przyklaskiwania "racja, kobiety są złe, kobiety są takie, owakie, krótko mówiąc są be. Ale że ośmielono się wspomnieć, że większość psychopatów to mężczyźni... obrażono bogów, panów świata, skandal!
Czytaj całość
janusz
Nie zgodzę się z twierdzeniem, że większość psychopatów to mężczyźni, przede wszystkim kobiety lepiej się kamuflują, mają zdecydowanie lecz niezasłużenie większe pobłażanie ze strony wymiaru sprawiedliwości, a dodatkowo w tych czasach większość kobiet-psychopatek to typ biernie-pasożytujący, a skrzywdzeni mężczyźni po prostu nie zgłaszają się do organów ścigania bo albo się wstydzą albo nie mają na to siły bo są już wrakami i niestety często pozostają bez wsparcia, wpadają w nałogi lub nawet popełniają samobójstwa.
Poniższy opis jest tylko niewinną namiastką tego przerażającego zagadnienia.
psychopaci to nie ludzie, a bestie w ludzkiej skórze, a kobieta-psychopatka doskonale się ukrywa pod maską cudownego człowieka, potrafi uwieść w sposób nieprawdopodobny wręcz magnetyczny ale tylko po to aby wykorzystać, okraść, oszukać, wydrenować psychicznie i emocjonalnie. Nigdy nie okaże wdzięczności za otrzymane dobro, choć początkowo będzie stwarzać pozory wdzięczności jednak w ostatecznym rozrachunku pozostawi tylko zniszczenie człowieka. Patologiczne kłamstwo to codzienność lecz robi to przekonująco, zdobywa zaufanie, rozkochuje i owija wokół palca. Nie da po sobie poznać, że oszukuje i manipuluje wszystkich dookoła-jest jak kameleon. Rujnuje życie człowieka i z uśmiechem idzie dalej po kolejną ofiarę. Ponieważ z krzywdzenia innych czerpie energie i satysfakcje, doskonale wie co robi, wie, że wyrządza zło. Kto nie zetknął się z psychopatką, nie zrozumie jak niebezpieczna jest taka istota, dobrze ostrzegać się nawzajem, że takie potwory są i niszczą innych bez skrupułów, poczucia wstydu czy winy, Bez wiedzy nie ma szans wygrać z psychopatką, jeśli wpadnie się w jej szpony może być za późno na ratunek.
Powinno stale mówić i pisać się o tym w mediach i prasie.
Czytaj całość
pawelww
A dlaczego ciągle pokazujecie zdjęcie mężczyzny - ja spotkałęm taką kobietę na drodze życia
Czytaj całość
Wkurzona synowa
Piorun, nie tylko mężczyźni, moja teściowa również jest psychopatką podobnie jak jej mamuśka i siostry.
Lusy, bardzo mądry komentarz - chore psychicznie małpy należy trzyać z daleka od ludzi zdrowych bo z powodu swojego bardzo silnego myślokształtu, zarażają innych swoją psychopatią.
Czytaj całość
Lusy
Nie tylko mężczyźni ale uważam że więcej mężczyzn ma takie zdolności psychopatyczne niż kobiety, ja trafiłam na pewną jednostkę , więc dużo mogła bym opowiedzieć na ich temat , drogi autorki nie zapominajmy że psychopaci uwielbiają manipulować , według mnie to wada a nie zaleta, według psychopatyczne jest to pewnie zaleta z której jest bardzo dumny , nie wiem czy takim ludziach współczuć czy posyłać ich do diabła,? Bo są szkodliwe dla społeczeństwa , i zarażają innych swoją psychopatia? Uważam że powinna być selekcja na tej planecie" malp ", :) chorych psychicznie trzymać z daleka że zdowymi .
Czytaj całość
piorun
Czy tylko męszczyżni są psychopatami drogi autorku ?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu