Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

dzieci

Fot.: Tomsickova / stock.adobe.com

Pojawienie się rodzeństwa wywołuje u dziecka rozmaite reakcje, czasem jest to zachwyt i radość, niekiedy jednak także strach, rozczarowanie, smutek czy poczucie zagrożenia. Co powinni zrobić rodzice, by przygotować pociechę na narodziny nowego członka rodziny?

Pojawienie się rodzeństwa bywa trudnym doświadczeniem dla dziecka, jednak w dłuższej perspektywie posiadanie brata lub siostry okazuje się dla niego zwykle korzystne. Psychologowie podkreślają bowiem, że osoby pochodzące z rodzin wielodzietnych mają w przyszłości mniej problemów w nawiązywaniu znajomości czy budowaniu zdrowych relacji międzyludzkich niż jedynacy, na których skupia się uwaga całej rodziny. Rodzeństwo stanowi też bardzo potrzebny w rozwoju psychicznym materiał porównawczy, pozwalający na kształtowanie większej pewności siebie, potrzebnej w dorosłym życiu.

Zalety posiadania brata czy siostry docenia się zwykle dopiero po latach. W momencie narodzin nowego członka rodziny, a często jeszcze przed nimi, w starszym dziecku dominują bowiem niepewność, strach i poczucie zagrożenia. Od rodziców zależy, czy i jak szybko uda się je złagodzić.

Reakcja dziecka na ciążę mamy

Przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa warto rozpocząć już na wstępnym etapie ciąży, choć w tym wypadku wiele zależy od jego wieku. Jeśli jest to 2- czy 3-latek, prawdopodobnie nie zrozumie do końca istoty sprawy, przynajmniej do czasu, gdy brzuch mamy nie zacznie gwałtownie rosnąć. Wówczas łatwiej jest dziecku wytłumaczyć, że w brzuchu rozkwita nowe życie.

Trochę starsze dziecko będzie szczęśliwe, gdy dowie się o planowanym powiększeniu rodziny jako pierwsze. Jeśli jeszcze otrzyma szansę, by poinformować o tym innych, np. dziadków, poczuje się ważne i dowartościowane.

Bardzo istotne jest, by rodzice przygotowali się do rozmowy z dzieckiem i odbyli ją w spokoju, nie ukrywając zmian, które zajdą w domu. Warto się zastanowić, jak może wyglądać nowy plan dnia, ustalić z pociechą, kto będzie teraz czytał przed snem książeczki, a kto odprowadzał i odbierał z przedszkola lub szkoły. Takie drobiazgi pozwalają oswoić przyszłość, zwłaszcza że większość dzieci nie lubi niespodziewanych zmian, których przyczyn ani natury nie rozumie.

Równocześnie należy akcentować korzyści płynące z pojawienia się rodzeństwa, podkreślając, że dziecko będzie miało z kim się bawić i poznawać świat. Podczas rozmowy przydadzą się atlas anatomiczny lub inna książka ilustrująca kolejne etapy ciąży. To pozwoli maluchowi wyobrazić sobie, jak w danym momencie wygląda jego rodzeństwo oraz jak będzie wyglądało i zachowywało się zaraz po urodzeniu.

Bunt dziecka po narodzinach rodzeństwa

Dziecko powinno być włączone w przygotowania na przyjęcie nowego członka rodziny. Poczuje się ważne i potrzebne, uczestnicząc np. w wyborze akcesoriów dla niemowlaka czy modelu wózka, w którym będzie podróżował brat lub siostra.

Jednak nie zawsze udaje się zapobiec buntowi dziecka po narodzinach rodzeństwa, wywołanego zazwyczaj zazdrością, poczuciem zagrożenia własnej pozycji w domowej hierarchii i obawą, że noworodek skradnie całą miłość rodziców. Jego emocje znajdują wówczas ujście na różne sposoby: od agresji i głośnego wyrażania złości (niekiedy nawet przemocy fizycznej wobec brata czy siostry) po apatię i naśladowanie niemowlaka w zachowaniach, co ma zwrócić uwagę rodziców.

To od dorosłych zależy w dużej mierze rozładowanie nerwowej sytuacji. Trzeba być wyrozumiałym dla uczuć i potrzeb starszego dziecka, okazywać mu dużo empatii, a przede wszystkim zainteresowania, by nie czuło się odtrącone. Jeśli przed narodzinami rodzeństwa w domu panowały pewne rytuały, np. niedzielny wyjazd do lasu, rodzice nie powinni z niego rezygnować. Mama może wówczas zostać z niemowlakiem, a tata wybrać się na spacer ze starszym dzieckiem, które dzięki temu poczuje, że wciąż jest ważne.

Zobacz film: Czy podawać dziecku soki owocowe? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
2
Polecamy
Dlaczego rodzeństwo się kłóci?
Czy rodzic zawsze musi reagować?
Dlaczego rodzeństwo się kłóci? Czy rodzic zawsze musi reagować? TVN zdrowie
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców
Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców Dzień Dobry TVN
Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli:
pojawia się rodzeństwo
Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli: pojawia się rodzeństwo TVN zdrowie
Jak wygląda bunt pięciolatka i jak sobie z nim radzić?
Jak wygląda bunt pięciolatka i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu