Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Kobieta podczas badania tarczycy

Fot: Stígur Már Karlsson Heimsmyndir / gettyimages.com

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Tarczyca - jak działa?

Tarczyca to gruczoł, który znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Jej pracę reguluje TSH - hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Do podstawowych zadań narządu należy wydzielanie dwóch hormonów – ft3 i ft4. Regulują one m.in. różne przemiany metaboliczne, działanie gruczołów płciowych czy funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli gruczoł nie działa prawidłowo może dojść do rozwoju niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Równie groźny dla zdrowia może być przewlekły stan zapalny (np. choroba Hashimoto). Każde z tych schorzeń wymaga wprowadzenia terapii hormonalnej, która pozwala wyregulować działanie tarczycy. W przypadku niedoczynności lub choroby Hashimoto pacjentom poleca się także stosowanie odpowiednich suplementów diety.

Suplementy diety w leczeniu chorób tarczycy

Na funkcjonowanie narządu - poza hormonami - wpływają także witaminy i substancje odżywcze. Jednak opracowanie takiego menu, które dostarczy organizmowi, wszystkich niezbędnych substancji może być bardzo trudne. Co gorsza, wielu pacjentów - mimo stosowania zdrowej diety - i tak ma niedobory, a one mają bezpośredni wpływ na skuteczność leczenia. Dlatego tak ogromne znaczenie ma odpowiednio dobrana suplementacja.

Preparaty przeznaczone dla osób z chorobą tarczycy powinny zawierać kwasy omega 3 i selen. Wykazują one działanie przeciwzapalne. Dodatkowo pierwiastek reguluje wydzielanie hormonów oraz obniża poziom anty-TPO i anty-TG – specyficznych przeciwciał, które obserwuje się u osób z chorobą Hashimoto. Ich poziom pozwala obniżyć także witamina D.

W dobrym suplemencie powinno się znaleźć także żelazo. Jest ono niezbędne do produkcji peroksydazy tarczycowej (TPO), enzymu uczestniczącego w syntezie hormonów tarczycy. Jednak, aby organizm mógł przyswoić pierwiastek, potrzebne są witaminy C oraz E, które dodatkowo wzmacniają jego działanie.

mat. prasowe 

Jaki suplement wybrać?

Mimo że preparatów multiwitaminowych na rynku jest bardzo dużo, to nie wszystkie będą dobre dla osób z niedoczynnością tarczycy czy chorobą Hashimoto. Dlaczego? Otóż pierwiastki czy witaminy – tak samo, jak leki – mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Niektóre wzmacniają swoje działanie (tzw. synergia), a inne osłabiają (takie antagonistyczne działanie może zachodzić między selenem a cynkiem, żelazem a cynkiem oraz miedzią i cynkiem). W praktyce oznacza to, że niektórych związków organizm nie przyswoi w ogóle lub tylko w niewielkim stopniu.

Zatem, po jaki suplement sięgnąć? Doskonałym wyborem dla tej grupy pacjentów będzie Thyroset. Preparat ma starannie dobrane składniki (w dobrze przyswajalnej formie), które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy (selen) oraz regulacji aktywności hormonów (witamina B6). Zawiera też substancje, które łagodzą objawy choroby. Zmniejszają uczucie zmęczenia (żelazo, magnez, witaminy: C, B6, B12, foliany). Obecne w preparacie biotyna i cynk pozwalają rozwiązać problem wypadających włosów czy łamliwych paznokci, z którymi spora grupa chorych ma kłopoty.

Dodatkowo witaminy z grupy B oraz C i D wzmacniają układ odpornościowy oraz zapewniają dobrą kondycję psychiczną. Zawarty w preparacie cynk poprawia libido i ma korzystny wpływ na płodność.

Należy podkreślić, że w leczeniu chorób tarczycy konieczne jest holistyczne podejście do chorego. Tylko połączenie terapii hormonalnej, zdrowej diety i suplementacji daje szanse na wyeliminowanie objawów choroby oraz złagodzenie stanu zapalnego. Osoba, która zmaga się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto musi mieć świadomość, że suplementy, podobnie jak niektóre leki należy przyjmować w ściśle określonych godzinach, a także pamiętać, że niektóre substancje mogą na siebie oddziaływać i wzmacniać lub osłabiać swoje działanie.

mat. prasowe

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
8
Polecamy
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Polka stworzyła aplikację dla osób z chorobą Hashimoto
Polka stworzyła aplikację dla osób z chorobą Hashimoto TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Jakie objawy daje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy?
Czy dieta pomaga w leczeniu?
Jakie objawy daje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy? Czy dieta pomaga w leczeniu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?