Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o higienę w czasie pandemii?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o higienę w czasie pandemii?

Osoba, która myje ręce

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Najskuteczniejszą formą ochrony przed zakażeniem koronawirusem jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jednak samo mycie rąk to zdecydowanie za mało. O czym jeszcze trzeba pamiętać i jakich błędów nie popełniać?

Zdaniem specjalistów koronawirusy (np. SARS, MERS) mogą pozostawać na powierzchni przez kilka godzin lub nawet kilka (2-3) dni (kluczowy jest jednak rodzaj powierzchni). Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Myj ręce

W obecnej sytuacji mycie rąk ma szczególne znaczenie. Ogromną część groźnych patogenów -w tym koronawirusa SARS-CoV-2 - możemy przenosić na dłoniach. Jeśli trafi on do naszych ust, nosa czy oka może dojść do zakażenia. Dlatego trzeba nie tylko dokładnie myć ręce, ale także wystrzegać się dotykania twarzy. Jak myć ręce, aby były naprawdę czyste?

W pierwszej kolejności trzeba zmoczyć ręce. Następnie sięgamy po mydło i nakładamy go tyle, aby pokryć palce i całą powierzchnię dłoni. Pocieramy o siebie ręce, później rozkładamy palce i pocieramy wewnętrzną części palców i przestrzenie między nimi.

Później jedną rękę kładziemy na grzbiecie drugiej i pocieramy ręce o siebie. Po chwili zmieniamy ułożenie dłoni na odwrotne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby dokładnie schować jedną dłoń w drugiej. Następnie myjemy kciuki. Teraz możemy spłukać mydło – najlepiej pod  ciepłej wodzie. Mycie rąk powinno nam zająć co najmniej 30 sekund!

Kiedy ręce będą już czyste i dokładanie osuszone warto sięgnąć po żel do dezynfekcji, najlepiej na bazie alkoholu.

O myciu rąk trzeba pamiętać:

  • po powrocie do domu;
  • przed jedzeniem;
  • po przyjściu do pracy;
  • każdorazowo po przemieszczeniu się publicznym transportem;
  • po skorzystaniu z toalety;
  • po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu;
  • zawsze, jeśli ręce są brudne, lepkie itp.

Dezynfekcja to podstawa

Skoro na dłoniach przenosimy zarazki należy wytrzeć wszystko to, z czym dłonie miały kontakt. Zdezynfekować trzeba wszystkie klamki oraz blaty.  Dobrze jest wytrzeć też wszystkie uchwyty od szafek kuchennych, rączkę od czajnika, pilot od telewizora, a  Czego użyć do czyszczenia ? Niestety standardowa chemia może okazać się nie skuteczna. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie środka na bazie wybielacza. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1 do 10.

Czyszczenia wymaga także telefon, o czym część z nas zapomina. A szkoda bo zazwyczaj znajduje się na nim bardzo dużo drobnoustrojów. Do wyczyszczenia telefonu wystarczy wilgotna ściereczka z mikrofibry zamoczona wcześniej w wodzie z mydłem. Podczas czyszczenia telefonu trzeba pamiętać, aby wytrzeć nie tylko ekran, ale całą obudowę urządzenia.

Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Mycie warzyw i owoców

Mimo że nie ma żadnych dowodów na to, że wirus może się przenosić na żywności, to w okresie pandemii warto myć owoce i warzywa jeszcze dokładniej.

Pranie tylko w 60 stopniach

Chorobotwórcze drobnoustroje mogą znajdować się także na ubraniach. Najlepszym sposobem na pozbycie się wirusów i bakterii jest pranie. Jednak, aby przyniosło ono efekty temperatura prania nie może być niższa niż 60 stopni Celsjusza. Z praniem delikatnych ubrań warto wstrzymać się do czasu, aż pandemia minie.

Zmieniaj gąbki i ściereczki

Wszystkie gąbki, ściereczki, czy zmywaki są siedliskiem wirusów, bakterii czy grzybów. Dlatego trzeba je wymieniać możliwie jak najczęściej. Tam gdzie jest to możliwe zaleca się stosować jednorazowe ręczniki papierowe. 

Częstszej wymiany i prania wymagają także ręcznik z łazienki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?