Polub nas na Facebooku
Czytasz: Infolinia o szczepieniach na COVID-19. Pod jaki numer dzwonić? Jak będą wyglądały szczepienia i jak się na nie zarejestrować?
menu
Polub nas na Facebooku

Infolinia o szczepieniach na COVID-19. Pod jaki numer dzwonić? Jak będą wyglądały szczepienia i jak się na nie zarejestrować?

koronawirus szczepienia

bluecinema GettyImages

Infolinia oraz strona internetowa na temat szczepień przeciwko CoVID-19 ruszyły 16 grudnia. Pod jaki numer mogą dzwonić osoby, które mają wątpliwości związane ze szczepieniami?Jak będzie wyglądał proces szczepienia krok po kroku?

Szczepionka na COVID-19 wkrótce ma trafić do Polski. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r. Chociaż rząd, a także lekarze gorąco zachęcają do korzystania ze szczepień, szczepienia na COVID-19 będą one dobrowolne. Będą też darmowe.

W pierwszej kolejności zaszczepieni na koronawirusa zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.

Czytaj też:

Szczepionka na COVID-19 - czy jest bezpieczna? Kto nie powinien się szczepić?

Infolinia o szczepieniach na COVID0-19

Osoby mające pytania na temat szczepionek mogą dzwonić pod specjalny numer 989. W pierwszym etapie będą tam przekazywane informacje o szczepieniach. Z kolei po 15 stycznia, jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, za pośrednictwem infolinii osoby - podlegające szczepieniu w pierwszej kolejności - będą mogły się umawiać się na konkretne terminy.

Strona internetowa o szczepieniach przeciw COVID-19

Informacje na temat tego, kto, kiedy i gdzie może się zaczepić na COVID-19, dostępne są od dzisiaj (16.12) na rządowej stronie internetowej "Szczepimy się". Opublikowana jest tam m.in. zakładka z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień. Przedstawiona jest również procedura szczepień oraz informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jak się zaszczepić na COVID-19?

Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie poświęconej szczepieniom na COVID-19, procedura szczepień będzie prosta i bezpieczna. Cały proces obejmuje 4 kroki.

  • Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu.

Co daje zaszczepienie się przeciwko COVID-19

Lekarze podkreślają, że największa korzyścią jest oczywiście zyskanie odporności przeciwko chorobie, która - według ostatnich raportów, dziennie zabija w Polsce po kilkaset osób. Są też inne korzyści szczepionek na koronawirusa.

Osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Jak wygląda szczepienie na COVID-19?

Szczepionki podawane są domięśniowo, a schemat szczepienia obejmuje podanie 2 dawek w odstępie 3-4 tygodni w zależności od rodzaju szczepionki lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionki jednodawkowej.

W dokumencie czytamy, że pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania ostatniej dawki szczepionki. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek w przypadku dwudawkowych szczepionek lub jednej dawki w przypadku dopuszczenia jednodawkowej szczepionki.

Wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 będzie poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym, aby zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów medycznych czy niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Jak będą przebiegać szczepienia na COVID-19? Zobacz wideo:

Źródło: x-news

Źródło: TVN24/gov.pl

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
17
Polecamy
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników.
Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników. Czas na osoby w wieku 40 i 41 lat Dzień Dobry TVN
Szczepienia przeciwko COVID-19.
Już wiadomo, kiedy otrzymają e-skierowania osoby powyżej 18 lat
Szczepienia przeciwko COVID-19. Już wiadomo, kiedy otrzymają e-skierowania osoby powyżej 18 lat Dzień Dobry TVN
Szczepienia przeciw COVID-19.
Jak się zgłosić?
Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zgłosić? TVN zdrowie
Szczepionka Moderny dotrze do Polski z opóźnieniem 
Szczepionka Moderny dotrze do Polski z opóźnieniem  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia