Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hipercholerostemia rodzinna, czyli choroba młodych i szczupłych
menu
Polub nas na Facebooku

Hipercholerostemia rodzinna, czyli choroba młodych i szczupłych

Cholesterol

Fot: Carol Yepes / gettyimages.com

Hipercholerostemia rodzinna to choroba, która bardzo często atakuje osoby młode, szczupłe, aktywne oraz stosujące zdrową i zbilansowaną dietę. Występująca u nich mutacja genetyczna sprawia, że mimo zdrowego stylu życia i cholesterol znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Hipercholerostemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie. Schorzenie jest dziedziczone i pojawia się niezależnie od płci. O jego rozwoju decyduje mutacją genu LDLR, który odpowiada za przyswajanie i metabolizm tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL.

Wysoki poziom cholesterolu - skąd się bierze?

Cholesterol to związek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest potrzebny do syntezy witaminy D oraz niektórych hormonów. Wpływa także na pracę układu nerwowego. Jego wzrost w surowicy może mieć związek z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą nerek lub wątroby, nadczynnością tarczycy lub ostrym krwawieniem trzustki.

U osób z hipercholerostemią rodzinną nie obserwuje się żadnych chorób współistniejących, jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może być dla nich  niebezpieczny i przyczynić się do rozwoju miażdżycy.

Hipercholerostemia rodzinna - objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą żółtaki (kępki żółte), czyli złogi cholesterolu, które tworzą się pod skórą najczęściej wokół oczu lub nosa. Dodatkowo złogi mogą się pojawiać także w ścięgnie Achillesa, zdarza się, że cholesterol zbija się guzy, które są dobrze wyczuwalne pod skórą. Dodatkowo u osób z hipercholerostemią rodzinną pojawia się tzw. rąbek starczy rogówki oraz powiększenie wątroby. Jednak najbardziej niebezpiecznym objawem choroby jest postępująca miażdżyca, która może wywołać zawał serca. Zdarza się, że pojawia się on u osób, które nie przekroczyły jeszcze trzydziestki. 

Warto jednak podkreślić, że nie u wszystkich pacjentów pojawiają się charakterystyczne objawy. Bardzo często chorzy o schorzeniu dowiadują się przypadkiem podczas rutynowych badań.

Hipercholerostemia rodzinna - diagnoza

Hipercholerostemię rodzinną można rozpoznać wykonując badanie krwi z oznaczeniem pełnego lipidogramu. O chorobie będzie świadczyło znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm. Zdarza się, że u osób z hipercholerostemią rodzinną stężenie cholesterolu wzrasta do 350 mg/dl, przy normie 200.

Hipercholerostemia rodzinna - leczenie 

W przypadku pacjentów z tym schorzeniem cholesterolu nie da się obniżyć zmianą diety czy aktywnością fizyczną. Paradoksalnie spora część pacjentów z hipercholerostemią rodzinną to osoby szczupłe, aktywne, do tego stosujące zdrową i zbilansowaną dietę. Dlatego, jedynym sposobem na obniżenie poziomu złego cholesterolu jest wprowadzenie farmakologii.

Chorym najczęściej przepisuje się statyny, które nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ale także blokują jego wydzielanie przez wątrobę. Wielkość dawki powinien ustalić lekarz i będzie ona zależna od stężenia cholesterolu we krwi, oznacza to to tyle, że im wyższe będzie jego stężenie, tym większa będzie dawka leku.

Warto zaznaczyć, że leczenie trzeba wprowadzić także u tych osób, które nie mają jeszcze problemów z sercem i nie przeszły zawału. Szacuje się, że statyny zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca o połowę.

Zobacz film i dowiedz się więcej o tym, jak cholesterol wpływa na organizm:

Zobacz film: Normy dotyczące cholesterolu Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
6
Polecamy
Zespół Ehlersa-Danlosa.
Jakie są objawy i metody leczenia?
Zespół Ehlersa-Danlosa. Jakie są objawy i metody leczenia? Dzień Dobry TVN
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Co to jest hiperlipidemia?
Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Co to jest hiperlipidemia? Objawy, przyczyny i leczenie choroby TVN zdrowie
Dyslipidemia – wynik złej diety?
Dyslipidemia – wynik złej diety? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?