Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dicloberl retard - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego leku
menu
Polub nas na Facebooku

Dicloberl retard - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego leku

Getty Images

Diclobert retard to lek stosowany w walce z silnymi bólami i gorączką. Ma opóźnione działanie, dlatego też nie pomoże, gdy potrzebna będzie natychmiastowa reakcja. Kto dokładnie może po niego sięgnąć, z jakimi skutkami ubocznymi warto się liczyć i jak przyjmować ten preparat? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Diclobert retard to lek, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W preparacie tym główną substancją czynną jest diklofenak. Środek występuje w postaci tabletek i przyjmuje się go doustnie. Warto również wiedzieć, że Dicloberl retard jest lekiem, który później uwalnia substancję czynną, a więc nie jest dobrym środkiem, kiedy wymagana jest szybka reakcja lecznicza.

Przeczytaj też: Czy leki roślinne pomogą w leczeniu boreliozy?

Dicloberl retard – wskazania

Kiedy lekarz może polecić nam przyjmowanie Dicloberl retard? Preparat ten zazwyczaj przepisuje się, gdy mamy do czynienia z leczeniem silnych bólów i stanów zapalnych. Przykładem schorzeń przy których stosuje się ten lek jest między innymi ostre zapalenie stawów, atak dny stawowej, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, nerwobóle, bolesne miesiączki, silne migreny czy zakażenia uszu, nosa i gardła.

Dicloberl retard – dawkowanie

Lek Dicloberl retard przyjmuje się doustnie. Tabletki nie należy przedzielać na pół. Środek powinno się popić dużą ilością wodą. Preparatu nie wolno przyjmować na pusty żołądek. Najlepiej łykać go podczas posiłku. W jakich dawkach? Dla dorosłych przeznaczona jest jedna kapsułka na dobę. Dzieci i młodzież nie powinny sięgać po ten preparat. Warto wiedzieć, że lek ten powinno przyjmować się w najmniejszej skutecznej dawce i nie dłużej, niż to koniecznie. Zażywanie go powinno odbywać się wyłącznie pod okiem lekarza.

Przeczytaj też: NLPZ – leki, podział i działania niepożądane

Dicloberl retard – przeciwwskazania

Preparatu Dicloberl retard nie powinny przyjmować osoby, u których występuje nadwrażliwość na jakiekolwiek składniki tego leku. Dodatkowo źle mogą zareagować na niego ci, którzy mają niespecyficzne zaburzenia krwiotworzenia, czynne lub nawracające owrzodzenia czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Przeciwwskazaniem może być również choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienia czy perforacja. Preparatu nie powinno się przepisywać również tym, którzy cierpią na ciężką niewydolność nerek czy wątroby, zastoinową niewydolność serca, chorobę niedokrwienna serca lub chorobę naczyń mózgowych. Czerwone światło zapali się także dla kobiet w trzecim trymestrze ciąży oraz dla dzieci i młodzieży.

Dicloberl retard – działania niepożądane

Stosując jakikolwiek wyrób medyczny należy wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się skutki uboczne. Zażywając Dicloberl retard najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są dolegliwości żołądkowo – jelitowe, bóle i zawroty głowy, drażliwość, cenność, wysypka czy świąd. Nieco rzadziej mogą zdarzyć się także krwawe wymioty i biegunki, łysienie czy uszkodzenie wątroby. Rzadko natomiast pojawia się astma i przyspieszone bicie serca lub zawał, obrzęki, gorączka, zaburzenia widzenia, czucia, smaku i słuchu. Warto pamiętać, że gdy pojawi się jakakolwiek reakcja niepożądana należy natychmiast odstawić lek i czym prędzej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj też: Grejpfrut a leki na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę i serce – interakcje

Zobacz film: Joga na napięciowy ból głowy

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
10
Polecamy
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
IPP - wskazania, działanie, stosowanie i przedawkowanie
IPP - wskazania, działanie, stosowanie i przedawkowanie TVN zdrowie
Ketonal - ulotka.
Jak działa lek i kiedy może być stosowany?
Ketonal - ulotka. Jak działa lek i kiedy może być stosowany? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu