Odpowiedź: Medycyna estetyczna może pomóc pozbyć się problemu suchej skóry, ale nie w każdym przypadku. Sucha skóra może mieć różne przyczyny. Może wynikać z zaburzeń hormonalnych, chorób dermatologicznych, chorób ogólnoustrojowych, albo z przyjmowania różnych leków np. po kuracji izotekiem, lub pojawiać się w efekcie starzenia. Sama medycyna estetyczna może pomóc kiedy mamy do czynienia z fizjologiczną suchością skóry, czyli związaną ze starzeniem. Natomiast w przypadku pozostałych przyczyn lepsze efekty przyniosą zabiegi kosmetologiczne, odpowiednia dieta i leczenie farmakologiczne.
Fizjologiczna suchość skóry, powstająca z wiekiem, wynika ze spadku wydolności skóry. To następuje naturalnie wraz ze starzeniem się organizmu. Skóra staje się coraz bardziej cienka, robi się trochę przepuszczalna, komórki naskórka słabiej pracują. Za stopień nawilżenia skóry odpowiedzialny jest w dużej mierze właśnie naskórek, który powinien odpowiednio hamować utratę wody. Wszystkie zabiegi, które poprawiają jego pracę, będą wpływały na polepszenie nawilżenia skóry. Będą to na przykład regularnie wykonywane peelingi, niekoniecznie bardzo głębokie, np. kwasem glikolowym. One co prawda w pierwszym kroku podrażniają skórę i wysuszają ją, ale jeżeli są regularnie wykonywane bardzo mocno pobudzają naskórek do odnowy. To jedna z najlepszych metod jego regeneracji, a tym samym uszczelnienia bariery chroniącej skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody. Innymi zabiegami, które mogą podobnie wypływać na odnowę naskórka jest mikrodemabrazja, mikronakłuwanie, radiofrekwencja mikroigłowa, czy laser fakcyjny.
Przy suchości skry wywołanej problemami dermatologicznymi trzeba często stosować leki. W przypadku chorób ogólnoustrojowych np. Hashimoto, które również wpływa na przesuszanie skóry, niewiele zdziałamy samymi zabiegami medycyny estetycznej. W tym przypadku, aby pozbyć się tego problemu należy wyrównać poziom hormonów.
Na pytanie odpowiedział: dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako jedyny Polak ukończył i to w dodatku z wyróżnieniem, studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.
Kolejne pytania:
W jakim wieku można wykonać pierwszy zabieg poprawiający owal twarzy i ujędrniający skórę twarzy?
Czy kaszaka może usunąć kosmetyczka? Czy lepiej zrobić to chirurga plastyka czy dermatologa?
Czy blizny po oparzeniu także można leczyć u chirurga plastyka?