Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co zrobić, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem? Na Wasze pytania odpowiadała prof. Iwona Grabska-Liberek, okulista
menu
Polub nas na Facebooku

Co zrobić, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem? Na Wasze pytania odpowiadała prof. Iwona Grabska-Liberek, okulista

Fot. Ewa Drzyzga i Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek / Fot. Iwona Lisowska

Fot. Ewa Drzyzga i Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek / Fot. Iwona Lisowska

Problemy z oczami to już prawdziwa plaga! Wady wzroku czy choroby oczu dotykają coraz młodsze osoby. Jak sobie z nimi poradzić? Co można zrobić, aby uniknąć takich kłopotów w przyszłości? Na te i inne Wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista.

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów. Niestety nie potrafimy o niego zadbać. Styl życia, dieta oraz długie godziny spędzane przed ekranem komputera sprawiają, że nasze oczy działają coraz gorzej. Jeśli chcecie wiedzieć, co zrobić, aby oczy nie chorowały i działały jak najlepiej weźcie udział w czacie. Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista o oczach wie wszystko i rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości!

Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna!

Chore oczy mogą długo nie dawać żadnych objawów, dlatego każdy dyskomfort, ból czy pieczenie powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Trzeba sobie zdawać sprawę, że profilaktyka oraz regularne badania wzroku to najlepszy sposób na wczesne wykrycie zmiany i jej całkowite wyleczenie.

Jakie choroby oczu diagnozowane są najczęściej?

Chorób oczu jest bardzo wiele i mogą się one pojawić niezależnie od wieku. Do tych najczęściej diagnozowanych należą, zaćma, zwyrodnienie plamki (AMD) , jaskra czy krótkowzroczność , astygmatyzm.

Astygmatyzm, czyli niezborność, to wada wzroku, ale też czasem objaw poważnej choroby rogówki: stożka. Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieodpowiednie ukształtowanie przedniej części rogówki (czasem soczewki).

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Spowodowana jest wydłużeniem gałki ocznej, co sprawia, że światło, które dociera do oka załamuje się nieprawidłowo. Osoby z tą wadą dobrze widzą z bliska, a znacznie gorzej z daleka.

Jaskra to bardzo poważna choroba oczu, która może prowadzić nawet do utraty wzroku. W początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. W jaskrze dochodzi do zaniku niektórych włókien nerwowych, co w efekcie powoduje ubytki w polu widzenia. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne.

Zaćma, inaczej katarakta, to wrodzona lub nabyta choroba oczu. Choroba prowadzi do zmętnienia soczewki. Schorzenie pojawia się zazwyczaj u osób starszych i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Jak wygląda leczenie tych chorób? Kiedy zabieg operacyjny jest konieczny, a kiedy wadę wzroku można skorygować soczewkami? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania lub po prostu chcecie dowiedzieć się więcej o chorobach oczu weźcie udział w czacie. Na wasze pytania będzie odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista. 

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg ukończyła studia na Warszawskiej Akademii Medycznej na I Wydziale Lekarskim. Jest Dyrektorem banku Bank Tkanek Oka w Warszawie. Od 2004 r. jest kierownikiem Kliniki Okulistyki CMKP w SPSK im. W. Orłowskiego, od 2009 r. roku jest konsultantem województwa mazowieckiego ds. okulistyki. Od 2010 r. roku jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego a obecnie Prezesem PTO. Prof. jest także Ekspertem Agencji Oceny Technologii Medycznych, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Jest autorem wielu grantów, prac statutowych i własnych. Jest autor lub współautorem ponad 150 publikacji.

W jej dorobku naukowym znajduje się ponad 130 doniesień zjazdowych wygłoszonych na zjazdach krajowych i zagranicznych. Profesor brała czynny udział w przeszło 100 kongresach, sympozjach krajowych i zagranicznych, także o zasięgu ogólnoświatowym.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Witam mam 48 lat jestem krotkowidzem prawe oko -13 lewe -3.5 mam też astygmatyzm od 1.5 roku widzę podwójnie neurologiczne wszystko ok okulisci również nie widzą niczego niepokojachgo co można zrobić w moim przypadku ?czy wszczepienie soczewki tak jak u Pana z programu rozwiązałoby problem?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Ważne jest czy dwojenie dotyczy jak Pan patrzy jednym okiem, czy obuocznie. Jeżeli jednym okiem to najprawdopodobniej jest to sprawa związana z soczewką lub rogówką. Jeśli obuocznie to dotyczy to mięśni oka. Bez dokładnego zbadania nie jestem w stanie Panu pomóc i udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Mój mąż miał ostatnio chwilowe zaćmienie lewego oka, trwało to jakieś 10 minut. W trakcie zaćmienia nie odczuwał żadnego bólu. Co może być przyczyną takiego stanu?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Najprawdopodobniej jest to stan związany z chwilowym brakiem prawidłowego ukrwienia gałki ocznej. Należy koniecznie udać się do okulisty, wykonać badanie przepływu w tętnicach szyjnych i należy wykonać tomografię lub rezonans magnetyczny głowy z kontrastem.

Zauważyłam u siebie przebarwienie skóry na powiece. Czy konieczna jest wizyta u okulisty lub dermatologa? Co może oznaczać taka zmiana?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Najbezpieczniej jest pokazać to dermatologowi. Jeżeli stwierdzi, że to nie jest nic groźnego, można odwiedzić okulistę.

Witam mam pytanie co jakiś czas córka budzi się w nocy i krzyczy że nie może otworzyć oka dopiero po przemyciu woda i masowaniu powieki oko sie otwiera jak probuje jej otworzyc na sile to tak jakby panienka sie nie pokazala ppzniej mowi ze ja trochę kuje czy to moze byc zbyt mocny sen czy moze byc zbyt długie oglądanie bajek na telefonie

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Przede wszystkim dziecko nie powinno oglądać bajek dłużej niż 20-30 minut dziennie, absolutnie nie przed snem i nie na telefonie i nie na tablecie. Wieczorem należy zakroplić krople nawilżające do oczu. Jeśli incydenty będą się powtarzać proszę udać się do okulisty na kontrolę.

Mam świąd oczu i lekkie zaczerwienienie, jak mogę sobie pomóc, co stosować?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Każde przedłużające się świąd oczu i zaczerwienienie powinno być skonsultowane z okulistą. Doraźnie można zastosować krople nawilżające, środki antyalergiczne, a także sprawdzić ostrość wzroku do bliży, czy nie potrzebna jest korekcja.

Co można zrobić z tzw. tłuszczykiem, który pojawił się na jednym oku? Rośnie i coraz bardziej przeszkadza. Jak się to leczy? Czy konieczna jest operacja?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Tłuszczyk można usunąć tylko operacyjnie poprzez wycięcie.

Witam,na badaniach kontrolnych lekarz stwierdził torbiela na gałce ocznej,terapia antybiotykami nie pomogła czy można usunąć torbiel operacyjnie?? Dodam tylko ze ostatnio obok tęczówki również zauważyłam kolejną taką żółtą plamke czy mam powody do obaw??

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Torbiele mogą występować zarówno na powiekach, jak i na spojówce, jak i w ciele rzęskowym. Usunąć operacyjnie można je z powiek i ze spojówki. Występowanie w ciele rzęskowym zwykle nie jest groźne. Bardzo rzadko dochodzi do powiększenia się takiej torbieli i wtedy można podjąć próby operacyjnego nakłucia jej. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Jak długo mogą utrzymać się skutki uboczne, typu zaburzenia wzroku, po przyjmowaniu omeprazolu?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Jeżeli występują dłużej niż miesiąc należy zgłosić się do okulisty celem diagnostyki, czy rzeczywiście jest to wynik przyjmowania omeprazolu.

dzień dobry, proszę o informacje na temat subiektywnych objawów zeza ukrytego

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Zez ukryty występuje u większości społeczeństwa. Jeżeli jest to tzw. zez ukryty rozbieżny, to w okolicach 40. roku życia, kiedy potrzebne są okulary do czytania plusowe możemy mieć trudności ze skupieniem wzroku w dłuższym okresie do bliży.

dzien dobry, Czy można jakoś zapobiec jaskrze i zaćmie np. dietą, trybem życia, czy są nieuniknione? jeśli mam mieć to i tak będę je miała?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Jaskra najczęściej występuje rodzinnie, inne czynniki to są niskie ciśnienie tętnicze, migreny, zimne ręce, zimne stopy. Jaskrze nie można zapobiec. Jeżeli chodzi o zaćmę to też najczęściej jej skłonności są genetyczne, ale także czynniki środowiskowe i żywieniowe. Tutaj zalecam wszelkie produkty bogate w antyoksydanty, ale nie ma badań na szerokich grupach pacjentów czy jest to w pełni skuteczne.

Witam, jestem w 5 miesiącu ciąży, czy mogę poddać się laserowej korekcji wzroku?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Nie. Laserowej korekcji wady wzroku nie można przeprowadzać w okresie ciąży i karmienia piersią.

od jakiegoś czasu odczuwam piasek pod powiekami czasami tak czuję jak jestem chora, ale teraz nie jestem chora a odczucie pasku czuję cały czas. Co to może być?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Najprawdopodobniej jest to alergia, ponieważ występuje to wczesną wiosną. Dodatkowo należy sprawdzić czy nie potrzebuje Pani korekcji okularowej do pracy. Proszę spróbować najpierw kropli nawilżających wraz z kroplami antyalergicznymi. Jeżeli to nie pomoże to należy udać się do okulisty.

czy zwykłe kontrole badań wzroku od lekarza medycyny pracy (też są okulistyczne) wystarczą żeby lekarz zauważył ze mam na przykład początki którejś z chorób oczu? czy to za mało?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Każde skierowanie do lekarza okulisty także w ramach okresowych badań powinno zawierać oprócz sprawdzenia ostrości wzroku także badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i dokładne obejrzenie dna oka po rozszerzeniu źrenicy. Jeżeli ma pan to wykonywane, to można wykryć większość chorób. Jeżeli nie, to proszę się domagać tych badań od lekarza okulisty.

dowiedziałam się niedawno ze mam kostniaka naczyniówki oka prawego, ale widzenie w nim jak na razie mam prawidłowe. Byłam w klinice uniwersyteckiej w Krakowie i tam poza tym ze potwierdzili diagnozę zalecili laser, ale to chyba nie pomoże. Z lewym okiem mam wszystko w porządku. Proszę o wskazówki jak mam się leczyć ?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Klinika, w której pani odbyła konsultacje, jest najlepszą kliniką leczącą guzy oka w Polsce. Rzeczywiście na obecnym etapie leczenia zalecono tylko laser w celu ochrony siatkówki przed odwarstwieniem. Należy poddawać się okresowej kontroli i dalsze decyzje są podejmowane w zależności od tempa wzrostu lub braku wzrostu guza.

jakiś czas temu oglądałem zaćmienie słońca (przez specjalne szkła) od tamtego momentu mam taka jasna plamkę która sprawia ze jak patrzę dany punkt to minimalnie go zasłania. Czy można to jakoś wyleczyć ?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia centralnej części plamki żółtej. Jeżeli jest to tylko obrzęk to jest szansa na wyleczenie, natomiast jeżeli są bezpowrotnie zniszczone czopki niestety takiej szansy nie ma.

Witam.Maz ma -17, krótkowzroczność, astygmatyzm, jaskrę. Gdzie można zrobić taki zabieg i ile kosztuje

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Po pierwsze mąż wymaga diagnostyki, jak bardzo zaawansowana jest jaskra. Następnie dokładnej oceny obwodu dna oka, a potem dopiero można zdecydować czy będzie można wymienić soczewkę i zredukować wadę czy trzeba to zrobić razem z operacją przeciwjaskrową.

jak leczyć kaszaki w kąciku oka i co jest jego przyczyną?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Przyczyną jest zatkanie gruczołu występującego przy mieszku włosowym. Kaszaki wyłuskuje okulista podczas wizyty.

Mam duży problem, a mianowicie widzę podwójnie. Jakieś 6 miesięcy temu podczas jazdy samochodem zaczęły występować u mnie epizody podwójnego widzenia. Najpierw trwały około godziny, potem znikały, a następnie znowu wracały. Co może być przyczyna?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Koniecznie należy udać się do neurologa! Objawy podwójnego widzenia mogą świadczyć o obecności guza mózgu, ale także być wynikiem zakażenia np. boreliozą. Wymagana jest szeroka diagnostyka neurologiczna.

Mam 19 lat i od miesiąca drgają mi powieki. Biorę magnez. Wyniki badań w normie. Nie znajduję się w sytuacjach stresowych. Co robić?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Należy sprawdzić poziom potasu i magnezu we krwi, jeżeli są one prawidłowe to proponuję udać się do lekarza neurologa.

Od 2 lat zmagam się z tzw. mroczkami. Lekarze powiedzieli, że przyczyn migreny może być wiele (alergia?). Szczerze powiedziawszy, te mroczki są trochę denerwujące. Czy istnieje jakaś skuteczna metoda w walce z mroczkami?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Wszystko zależy od tego, czy są to męty w oku czy ubytki w polu widzenia. Męty w oku to degeneracja ciała szklistego postępująca z wiekiem, natomiast mroczki to nazwa zarezerwowana dla ubytków w polu widzenia. Wtedy jest wymagana szeroka diagnostyka w gabinecie okulistycznym.

Jak leczyć i diagnozować nużeńca w oku?

Prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista
Diagnozujemy poprzez stwierdzenie obecności pasożyta w wyrwanych rzęsach. Leczenie jest długie, wieloczynnikowe i polega na używaniu chusteczek czyszczących brzegi powiek i specjalnych maści. Obecność nużeńca w rzęsach nie zawsze jest równoznaczna z koniecznością jego leczenia. Większość społeczeństwa jest nim zakażona.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - wskazania, jadłospis i opinie