Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby stawów – jak się mogą objawiać i jak skutecznie z nimi walczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby stawów – jak się mogą objawiać i jak skutecznie z nimi walczyć?

Mężczyzna, który ma problemy z nadgarstkiem

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Zmiany w obrębie stawów mogą się pojawić z bardzo wielu przyczyn, niezależnie od wieku i płci. Mimo że potrafią mocno uprzykrzyć życie i utrudnić wykonywanie codziennych czynności, to jeśli zostaną odpowiednio wcześnie rozpoznane można nad nimi zapanować. Co trzeba wiedzieć o chorobach stawów i jak skutecznie z nimi walczyć?

Reumatyzm - co trzeba o nim wiedzieć?

Do najczęściej występujących chorób stawów należy reumatyzm. Schorzenie znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet i ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to tyle, że organizm zaczyna atakować sam siebie i niszczyć zdrowe tkanki. Najbardziej charakterystycznym objawem reumatyzmu są ból i obrzęk stawów głównie rąk i stóp. Może on obejmować jeden lub kilka stawów. U części pacjentów zajęty staw ma ograniczoną ruchomość i skóra w jego obrębie jest zaczerwieniona. Dolegliwości nasilają się zazwyczaj rano, kiedy po całej nocy stawy są zastane i sztywne.

W leczeniu reumatyzmu najważniejsze jest złagodzenie jego objawów i niedopuszczenie do dalszych uszkodzeń. Farmakoterapia obejmuje podawanie leków modyfikujących przebieg choroby. Stosuje się także niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy. Leczenie reumatyzmu musi odbywać się pod okiem lekarza specjalisty. Domowe leczenie schorzenia nie przynosi oczekiwanych efektów.

W leczeniu można miejscowo stosować żele i maści z kapsaicyny, z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, można także stosować fizykoterapię, np. laser – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert programu 36,6 °C, reumatolog, internista, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Jak działa i z czego zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Łuszczycowe zapalenie stawów – jak rozpoznać chorobę?

Łuszczycowe zapalenie stawów bardzo często towarzyszy łuszczycy skóry. Szacuje się, że niemal 70 proc. chorych na łuszczycę ma także zajęte stawy. Schorzenie, podobnie jak reumatyzm ma podłoże autoimmunologiczne. Toczący się w stawach proces zapalny wywołuje silny ból, obrzęk, poranną sztywność oraz podwyższoną temperaturę w obrębie zajętych stawów. Jakie badanie należy wykonać, aby stwierdzić łuszczycowe zapalenie stawów?

W łuszczycowym zapaleniu stawów czynnik reumatoidalny i anty CCP powinny być ujemne. Trzeba potwierdzić zapalenie stawów przez lekarza. Nie powinniśmy posiłkować się przeciwciałami anty CCP i czynnikiem reumatoidalnym, one są wykorzystywane do diagnozy RZS, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert programu 36,6 °C, reumatolog, internista, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Przy diagnozowaniu łuszczycowego zapalenia stawów ogromne znaczenie ma wystąpienie kryteriów Caspara. To w dużej mierze na nich lekarz opiera nie tylko diagnozę, ale i leczenie. U ogromnej większości pacjentów stosuje się leki doustne, ale nie zawsze tak się dzieje.

Jeśli nie można stosować wyższych dawek doustnie to wskazane jest podawanie leków podskórnie - osiąga się wtedy wyższe stężenie leku – mówi specjalistka.

Zesztywaniające zapalenie stawów kręgosłupa – jak nad nim zapanować?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to przewlekła, degeneracyjna choroba tkanki łącznej, która ma podłoże autoimmunologiczne. W pierwszej kolejności stan zapalny rozwija się w obrębie drobnych stawów i więzadeł międzykręgowych, kości krzyżowo-biodrowe. Wraz z postępem choroby stan zapalany rozprzestrzenia się na pozostałe stawy i kości. Jego obecność wywołuje sztywność oraz zanik kości w trzonach kręgów. ZZSK pozostawione bez leczenia lub leczone niewłaściwie może doprowadzić do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. serca, nerek czy płuc) oraz zaniku mięśni. Typowe dla bólu przy ZZSK jest to, że nie ustaje on podczas spoczynku. Najbardziej dokuczliwy jest rano, a ćwiczenia i aktywność fizyczna powodują jego zniesienie. Jak zdiagnozować zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny jest w stanie wykryć zmiany na bardzo wczesnym etapie. Warto także oznaczyć obecność antygenu HLA B27 – mówi specjalistka.

ZZSK jest chorobą nieuleczalną. Medycyna może jedynie spowolnić jej rozwój i wydłużyć okres remisji. Pacjenci muszą sobie jednak zdawać sprawę, że na działanie leków trzeba poczekać. 

Salazopyrin jest skuteczny dopiero po przyjmowaniu przez 8-10 tygodni w dawce minimalnej 4 tabletki na dobę – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, ekspert programu 36,6 °C, reumatolog, internista, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

RZS, czyli co? Zobacz film i dowiedz się skąd się bierze reumatoidalne zapalenie stawów

Zobacz film: Deformacja stawów - na czym polega RZS? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
5
Polecamy
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak wygląda leczenie choroby?
Co może zaoferować pacjentom medycyna?
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak wygląda leczenie choroby? Co może zaoferować pacjentom medycyna? TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, rozpoznanie i leczenie
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy, rozpoznanie i leczenie TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu