Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?

Kobieta, którą boli głowa

Fot: m-imagephotography / gettyimages.com

Ból głowy to częsta przypadłość, która nie jest schorzeniem, a objawem, np. podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi, zmęczenia, stresu czy braku snu. Migrena jest zaś przewlekłą chorobą,która powoduje bardzo silne i uciążliwe bóle głowy. Ból migrenowy to najbardziej charakterystyczny objaw przypadłości.

W zależności od czasu trwania bólów głowy można je podzielić na sporadyczne, ostre oraz przewlekłe i nawracające. Dolegliwości, które pojawiają się okazjonalnie, np. po wypiciu alkoholu czy na skutek przemęczenia organizmu, trwają zwykle krótko i nie wymagają interwencji lekarskiej. Ostre bóle głowy są na tyle intensywne, że po krótkim czasie od wystąpienia skłaniają do konsultacji medycznej. Zdarza się, że sygnalizują groźną chorobę. Przyczyny ostrych bólów głowy to np.: uraz głowy, krwotok, udar mózgu, ostre zapalenie zatok, guz, ból zęba, zapalenie ucha środkowego czy półpasiec twarzy.

Bóle głowy – rodzaje

Bóle głowy dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. Decydując się na wizytę lekarską, należy spodziewać się, że jedno z pierwszych pytań, jakie zada lekarz, będzie dotyczyło lokalizacji bólu, jego częstotliwości oraz ewentualnych objawów towarzyszących.

Który lek na ból głowy zadziała najszybciej? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

  • Napięciowy ból głowy występuje najczęściej. Dolegliwość nasila się stopniowo i uzyskuje średnie bądź umiarkowane natężenie. Ból może trwać od kilku godzin do kilku dni i może mu towarzyszyć zmęczenie bądź problemy z zasypianiem.
  • Bóle menstruacyjne głowy mogą pojawić się u kobiet przed okresem. Dolegliwości wynikają najczęściej z wrażliwości organizmu na spadek estrogenu, który ma miejsce w wyniku miesiączki. Ból głowy w czasie okresu może również być wynikiem wydzielania się prostaglandyny przez macicę.
  • Ból klasterowy częściej pojawia się u mężczyzn niż kobiet. Pojawia się nagle i ma przeszywający i ostry charakter. Ból głowy i oczu może powodować silne łzawienie, pocenie się twarzy czy opadanie powieki. Atak bólu pojawia się co kilka dni i może trwać nawet przez kilka miesięcy.
  • Codzienny ból głowy wtórny dotyka najczęściej osoby, które cierpiały na migrenę w młodości. Ataki są częste, a dolegliwość może nasilać nadmierne przyjmowanie leków przeciwbólowych.
  • Migrenowe bóle głowy wynikają z zachorowania na migrenę. Ból ma charakter pulsujący i jest często odczuwany tylko po jednej stronie lub promieniuje do szyi bądź ramion.

Domowy sposób na ból głowy

Migrenę i bóle głowy pomagają złagodzić różnego rodzaju techniki relaksacji, np. joga. Ból możne również zmniejszyć masaże, fizjoterapia oraz ziołolecznictwo. Stosowanie olejków eterycznych nie tylko odpręży, ale i złagodzi ból. Na dolegliwości bólowe głowy pomagają olejki: lawendowy, miętowy, rumiankowy, rozmarynowy, różany, eukaliptusowy czy jałowcowy. Ból łagodzi również masowanie opuszkami palców skroni bądź uciskanie punktu na stopie, między paluchem a drugim palcem.

Co to jest migrena i jakie są jej objawy?

Migrena jest chorobą powszechną, która częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Jej charakterystycznym objawem jest silny ból głowy, który towarzyszy osobie chorej przez większą cześć jej życia. Bóle migrenowe są zazwyczaj jednostronne i trwają od 4 do 72 godzin. Towarzyszom im: nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i zapachy a także zaburzenia wegetatywne. Wraz z rozwojem choroby dolegliwości mogą przekształcić się w codzienny ból głowy i współistnieć z napięciowym bólem.

Migrena – przyczyny

Migrena może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Choroba związana jest z nadmiernym wydzielaniem serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za prawidłowe napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Bóle migrenowe pojawiają się, kiedy dochodzi do gwałtownego skurczu, w którego następnie naczynia rozkurczają się powodując silny ból. Pierwsze objawy migreny można zauważyć już w dzieciństwie. Wówczas pojawia się silny ból głowy połączony z zawrotami głowy. Całkowity rozwój choroby pojawia się w okresie dojrzałości.

Migrena – leczenie

Istotne znaczenie w leczeniu migrenowych bólów głowy ma prawidłowa diagnoza lekarska, postawiona zgodnie z kryteriami Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. Migrena jest chorobą przewlekłą, dlatego bardzo ważną rolę w leczeniu dogrywają kontrole, pozwalające monitorować czy nie pojawiają się niepożądane objawy lub czy pacjent nie nadużywa leków. Osoby chore na migrenę powinny również unikać czynników, które wywołują napady choroby. Należą do nich: stres, niektóre pokarmy (alkohol, czekolada, śledzie, tłuste jedzenie, nabiał), nagła zmiana pogody, ostre światło, głód, przebywanie na dużych wysokościach, wysiłek fizyczny, zmęczenie, zbyt długi sen, zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków, takich jak estrogeny. Leczenie migreny ma na celu przerwanie napadów bólowych oraz zapobieganie ich występowaniu.

Jak skutecznie walczyć z bólem głowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
2
Polecamy
Ból głowy z prawej strony – jakie mogą być jego przyczyny?
Ból głowy z prawej strony – jakie mogą być jego przyczyny? TVN zdrowie
Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie
Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Psychoza alkoholowa - jak leczyć?
Objawy i czas trwania
Psychoza alkoholowa - jak leczyć? Objawy i czas trwania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu