Owoc awokado (nazywany też smaczliwką) w najczęściej spotykanej postaci to zielona śliwka z dużą pestką i tłustym miąższem. Istnieją jego różne odmiany. Najpopularniejsze zastosowanie awokado znajduje w guacamole, stanowi też składnik wielu sałatek.
Awokado - dlaczego warto jej jeść?
Awokado to przede wszystkim nienasycone oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Związki te działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, a także przeciwgrzybiczo. Awokado jest doskonałym źródłem kwasów omega 3, tych samych, które występują m.in. w rybach. Dzięki nim mózg działa sprawniej. Szybciej się uczymy i zapamiętujemy nowe informacje. Warto zaznaczyć, że kwasy te są niezbędne do odbudowy komórek nerwowych w mózgu. Tym samym po awokado jak najczęściej powinny sięgać pacjenci z alzheimerem czy demencją.
Dodatkowo kwasy omega mają korzystny wpływ na pracę układu krążenia. Nie tylko wspomagają pracę serca, ale zapobiegają tworzeniu się złogów cholesterolu. Ich obecność to prosta droga do miażdżycy.
Owoc zawiera także sporo potasu, który pomaga wyregulować ciśnienie krwi. Dlatego awokado jest szczególnie polecane osobom, które chorują na nadciśnienie.
Zobacz także: Dlaczego należy spożywać awokado?
Awokado - jakie ma wartości odżywcze?
Ale awokado to nie tylko tłuszcze! Owoc jest bogaty w witaminy A, C oraz E. Pierwsza z nich poprawia wygląd skóry, a także ma korzystny wpływ na wzrok i chroni przed rozwojem tzw. kurzej ślepoty. Witamina C i E to jedne z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Oba związki zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych. Dodatkowo witamina C poprawia odporność, a także przyspiesza regenerację skóry. Natomiast witamina E - nazywana witaminą młodości - spowalnia procesy starzenia i poprawia płodność.
Mimo że awokado jest bardzo zdrowe to jest też bardzo kaloryczne. 100 gramów owocu to aż 160 kcal.
Zobacz także: Pestka awokado – prozdrowotne właściwości i zastosowanie