Zamiast chudnąć, tyjesz? Zobacz, czy nie popełniasz tych podstawowych błędów

Yulia Naumenko/getty images

Kiedy stosujesz restrykcyjną dietę, twój metabolizm, przez niedobór kalorii zwalnia. Co więcej, organizm chcąc zabezpieczyć przed ewentualną kolejną głodówką, gromadzi tkankę tłuszczową „na zapas”. W efekcie, zamiast chudnąć, tyjesz. Poznaj 5 największych mitów dotyczących odchudzania, a już nigdy nie będziesz miała problemów ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Brak kontroli nad tym, co jesz

Często biorąc się za temat odchudzania, kontrolujemy jedynie główne posiłki, zupełnie zapominając o tym, że wszystko co jemy pomiędzy nimi. A to właśnie przekąski często nas gubią. Kawa z mlekiem i cukrem, sokami gasimy pragnienie, pracując przy komputerze lubimy pochrupać słone lub słodkie przekąski. Niestety to wszystko są kalorie, które wliczają się do naszego dziennego bilansu kalorycznego, a o których zupełnie zapominamy.

Głodówki i monodiety

Radykalne rozwiązania jest to najczęstszy błąd w odchudzaniu. Głodówki, monodiety choć pomogą osiągnąć wyczekiwany efekt w maksymalnie krótkim czasie, to prowadzą do kompulsywnego objadania, a w efekcie do szybkiego efektu jojo. Co więcej, wszystkie radykalne diety powodują w organizmie wszelkiego rodzaju niedobry, co może odbić się niestety na naszym zdrowiu. Mądre odchudzanie powinno się opierać na zrównoważonym odżywaniu, najlepiej pod okiem doświadczonego dietetyka.

Zastępowanie posiłku sokiem

Ostatnio bardzo popularne są diety sokowe, a przynajmniej zastępowaniem jednego posiłku w ciągu dnia sokiem. Niestety sok, nawet taki świeżo wyciśnięty, nie jest pełnowartościowym posiłkiem, ponieważ bazuje jedynie na węglowodanach. Nie ma w nim ani białka, ani potrzebnych tłuszczów. A same węglowodany, na dodatek proste powodują szybki wzrost glukozy we krwi, a to sprzyja przybieraniu na wadze.

Dieta bezglutenowa ułatwia odchudzanie

Dieta bezglutenowa ma wiele pozytywnych aspektów np. eliminuje takie produkty jak mąka, makarony, chleb, ciasta – a to one w dużej mierze przyczyniają się do tycia. Choć dzięki diecie bezglutenowej jemy więcej warzyw i owoców, wyłączamy produkty o wysokim indeksie glikemicznym, to jednak produkty, którymi próbujemy zastąpić tradycyjny gluten (są to rzeczy często przetworzone) mogą powodować przybieranie na wadze. Dieta bezglutenowa może uczyć mądrego i zrównoważonego odżywiania, nie jest dietą odchudzającą.

Mniejsze porcje nie zawsze są dobre

Choć mniejsze porcje oznaczają deficyt kaloryczny, dzięki któremu chudniemy, to mniejsze porcje nie zawsze są pełnowartościowe i pożywne. Nieodpowiednio zbilansowany posiłek (np. zamiast owsianki z owocami i masłem orzechowym jemy na śniadanie kanapkę z żółtym serem, bo jest mniejsza objętościwo) powoduje, że godzinę po jego spożyciu znów odczuwamy głód. Poza tym ograniczając wielkość i liczbę tego typu posiłków łatwo jest doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Lepszym rozwiązaniem jest sięganie po jedzenie o niższej gęstości energetycznej.

Zobacz film: Dietetyczka o najczęstszych błędach popełnianych przy odchudzaniu. Jak nad tym zapanować?

źródło:Zdrowie

Data aktualizacji: 24.07.2020,
Opublikowano: 24.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej