Trening EMS - na czym polega? Kto może go stosować? 

Fot: Getty Images Hinterhaus Productions

Trening EMS - opinie na jego temat brzmią niewiarygodnie. Propagatorzy tego typu treningu obiecują smukłą sylwetkę i pięknie wyrzeźbione ciało już po 2 sesjach w tygodniu. Elektrostymulacja gwarantuje spektakularne efekty, jednak warunkiem jest użycie prądu w trakcie treningu. Dlaczego warto ćwiczyć w kombinezonie wyposażonym w elektrody? 

Trening EMS to nowe pojęcie w branży fitness. Polega na intensywnej pracy mięśni, podczas której dochodzi do zintensyfikowania spalania tkanki tłuszczowej. Mięśnie otrzymują takie same impulsy, jak w trakcie ćwiczeń na siłowni, jednak tym razem to nie mózg je generuje, a elektrostymulator.

Trening EMS – na czym polega?

Trening EMS należy rozpocząć od wypełnienia ankiety zdrowotnej oraz zapoznania się z broszurą o bezpieczeństwie. Następnie na problematyczne partie ciała zakładane są pasy, a całe ciało owijane jest folią (folia wspiera proces spalania tkanki tłuszczowej i wzmacnia detoksykację organizmu). Po założeniu specjalnego kombinezonu, ćwiczący podłączany jest do urządzenia emitującego impuls elektryczny i wtedy może zacząć 12 -minutowy trening wprowadzający.

Trening EMS jest odczuwalny dla mięśni, jak podczas treningu, w którym zmusza się mięsień do maksymalnej pracy. Impulsy elektryczne wnikają w głąb mięśni, powodując ich kontrolowane skurcze i rozkurcze. Ćwiczący ma uczucie „palenie mięśnia”, podobne do tego, które towarzyszy mu w trakcie klasycznego treningu funkcjonalnego.

Trening EMS różni się tym, że podczas treningu oporowego angażujemy tylko pewien procent włókien mięśniowych. Natomiast, przy wykorzystaniu elektrostymulacji ćwiczący ma pewność, że angażuje maksymalną ilość włókien mięśniowych w każdym ruchu. Ten rodzaj stymulacji znacząco zwiększa zużycie energetyczne, dzięki czemu wykonanie pełnego treningu zajmuje raptem 30 minut.

Zobacz czy intensywny trening może prowadzić do kontuzji:

Zobacz film: Trening personalny - intensywny trening może prowadzić do kontuzji Źródło: Dzień Dobry TVN

Trening EMS to dobry sposób dla osób, które chcą zwiększyć efektywność swojego treningu, a jednocześnie zaoszczędzić trochę czasu. Jakie jeszcze korzyści płyną z elektrostymulacji?

  • Przyspiesza proces adaptacji treningowej i prędkość budowania formy o 30%,
  • zwiększa wytrzymałość aż o 108% w 6 tygodni,
  • tylko jeden 30-minutowy trening w tygodniu pomaga zgubić zbędne centymetry i osiągnąć imponujące efekty,
  • ćwiczenia ze względu na swoją prostotę charakteryzują się niskim progiem wejścia dla osób początkujących,
  • redukuje zbędny cellulit oraz poprawa napięcia skóry,
  • wzmacnia mięśnie głębokie,
  • pomaga usunąć toksyny z organizmu,
  • jest stosowany w rehabilitacji, kiedy tradycyjny wysiłek fizyczny nie jest wskazany,
  • dzięki wykorzystaniu impulsu elektrycznego dociera nawet do mięśni głębokich, bez przeciążania stawów i z minimalnym ryzykiem kontuzji.

Trening EMS – przeciwwskazania

  • Ciąża, karmienie piersią,
  • spirala wewnątrzmaciczna (należy poinformować o jej posiadaniu przed zabiegiem),
  • menstruacja (tylko podczas obfitego krwawienia),
  • metalowe implanty (należy poinformować o posiadaniu implantu przed zabiegiem),
  • rozrusznik serca,
  • choroby serca,
  • niewyrównane ciśnienie krwi,
  • zapalenie żył, duże żylaki, zakrzepy,
  • poważne uszkodzenia mięśni,
  • nerwica,
  • astma (może zostać wykonany zabieg elektrostymulacji, ale bez elektrosauny),
  • epilepsja,
  • hemofilia,
  • łuszczyca (tylko w partiach objętych chorobą),
  • cukrzyca (należy poinformować o schorzeniu przed zabiegiem),
  • choroby nowotworowe i stany po ich operacyjnym usunięciu,
  • ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich.

Trening EMS, trwający półgodziny przynosi efekty porównywalne z  6-godzinnym treningiem na siłowni. Zatem jeśli dotychczasowe próby spalania tkanki tłuszczowej nie przynoszą spodziewanych rezultatów, warto spróbować działania elektrostymulacji. 

Zobacz czy sam trening wystarczy, gdy chcemy schudnąć:

Zobacz film: Czy sam trening wystarczy, gdy chcemy schudnąć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 16.12.2019,
Opublikowano: 16.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej