Sezam indyjski – właściwości lecznicze i zastosowanie pozamedyczne

Fot: Vergani_Fotografia / gettyimages.com

Sezam indyjski to znana roślina oleista uprawiana na skalę przemysłową. Jej owoce zawierają około 50% tłuszczu. Na uwagę zasługują wykazywane przez nią właściwości prozdrowotne. Oddziałuje korzystnie na układ krążenia. Dostarcza wielu cennych witamin i składników mineralnych.

Sezam indyjski przywędrował do Polski za czasów Imperium Osmańskiego. Oprócz szerokiego zastosowania w sztuce kulinarnej wykorzystuje się go w kosmetyce i lecznictwie. Owoce sezamu indyjskiego to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz licznych aminokwasów. Według tradycyjnej medycyny chińskiej sezam należy do żywiołu ziemi i ma pozytywny wpływ na pracę śledziony, trzustki, żołądka, płuc i serca.

Sezam indyjski – wiadomości ogólne

Sezam (z łac. Sesamum L.) to roślina jednoroczna zaliczana do rodziny połapkowatych (z łac. Pedaliaceae R. Br.). Jednym z najbardziej znanych jego przedstawicieli jest sezam indyjski (z łac. Sesamum indicum L.). Gatunek zwyczajowo określany jest jako kunżut, sezam wschodni czy łogowa wschodnia. Pionierami w jego uprawie są Indie, Chiny, Meksyk, Gwatemala, Sudan.

Sezam indyjski – wartość odżywcza nasion i oleju

Wartość odżywcza nasion sezamu indyjskiego w 100 g produktu przedstawia się następująco:

  • wartość energetyczna – 647 kcal (2710 kJ),
  • białka – 23,2 g,
  • węglowodany – 10 g,
  • tłuszcze – 59,9 g.

Z kolei wartość odżywcza oleju z sezamu w 100 g produktu przedstawia się następująco:

  • wartość energetyczna – 900 kcal (3700 kJ),
  • tłuszcze – 100 g,
  • węglowodany – 0 g,
  • białko – 0 g.

Sezam indyjski – właściwości lecznicze

Indyjski sezam ma liczne właściwości zdrowotne. Jego owoce zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Stąd też roślina oddziałuje korzystnie na układ krążenia, a zwłaszcza obniża poziom ciśnienia tętniczego krwi i cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy. Dodatkowo zwiększa ilość trombocytów, tj. płytek krwi, i przyspiesza krzepnięcie krwi.

Nasiona sezamu indyjskiego są doskonałym źródłem witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak E, A, B6, B3,B2, B1, oraz składników mineralnych, w tym wapnia, fosforu, sodu, potasu, magnezu, manganu, cynku, miedzi, żelaza. Mają bogaty zestaw aminokwasów, m.in.: izoleucyny, leucyny, lizyny, metioniny, cystyny, fenyloalaniny, tyrozyny, treoniny, waliny, argininy, histydyny, alaniny, glicyny, proliny, seryny.

Sezam ma właściwości lekko przeczyszczające, rozgrzewające i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Działa łagodząco na nerki i wątrobę oraz wzmacnia zęby i kości. Korzystnie wpływa na pracę jelit, pomaga na zaparcia i regularne wypróżnianie. Poleca się go w przypadku schorzeń pęcherza żółciowego. Występująca w sezamie lecytyna warunkuje prawidłową koncentrację i zapamiętywanie. W związku z tym jego spożywanie wskazane jest w okresie wzmożonego wytężenia umysłu. Obecność zaś przeciwutleniaczy, takich jak sesamol i sesamolina, spowalnia starzenie się komórek organizmu. Właściwości lecznicze oleju sezamowego wykorzystuje się też zewnętrznie. Wspomaga bowiem terapię świerzbu oraz przyspiesza proces gojenia ran, oparzeń, owrzodzeń, czyraków. Zapobiega powstawaniu rozstępów.

Po jakie ziarna warto sięgnąć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zdrowe dodatki do pieczywa - ziarna. Źródło: Wiem co jem

Sezam indyjski – zastosowanie w kuchni

Otrzymany w procesie tłoczenia na zimno olej sezamowy ma szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej. Jest jasnożółty i ma łagodny, lekko orzechowy zapach. Wykorzystuje się go w produkcji margaryny, sezamków i chałwy. Nie nadaje się do smażenia, bo ma słabą tolerancję na temperaturę (ogrzewanie maksymalnie do 70℃). Można nim doprawiać sałatki i dania na zimno. Same nasiona sezamu służą jako posypka na pieczywo czy wyroby cukiernicze. Natomiast kiełki sezamowe urozmaicają smak sałatek owocowych i warzywnych.

Jednym z bardziej znanych sposobów wykorzystania sezamu w kuchni jest pasta tahini. Stanowi doskonały dodatek do zup, gotowanych warzyw czy pełni rolę smarowidła do krakersów i ciastek. Niezbędne składniki to 25 dag ziarna sezamu i 6 łyżek oliwy. Ziarno praży się na suchej patelni, po czym uciera się je w moździerzu na gładką masę, pamiętając o stopniowym dodawaniu oliwy. Pastę przekłada się do słoików i przechowuje w lodówce.

Sezam indyjski – zastosowanie w kosmetyce

Ekstrahowany lub poddany drugiemu tłoczeniu olej sezamowy znalazł zastosowanie w kosmetyce. Stanowi bazę do wyrobu mydeł. Z kolei z kwiatów sezamu pozyskuje się wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym olejek eteryczny. Olej sezamowy to zaś składnik wielu preparatów do pielęgnacji skóry, w tym maseczek, kremów, mleczek przeznaczonych dla posiadaczy skóry mieszanej, suchej, dojrzałej, wrażliwej. Może też służyć jako olejek do masażu i kąpieli. Zmiękcza i nawilża skórę, nadaje jej blask i jedwabistą gładkość oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Znaleźć go można również w kosmetykach na włosy suche. Wzmacnia je i odżywia, nawilża skórę głowy, zmniejszając przy tym uczucie świądu. Przyspiesza wzrost włosów i przeciwdziała siwieniu. Właściwości oleju sezamowego wykorzystano też w kosmetykach przeciwsłonecznych.

Bibliografia:

1. Bojanowska M., Pabich M. Rośliny oleiste w Polsce i na świecie w ostatnich latach, Czasopismo „Autobusy”, Instytut Naukowo-Wydawniczy "SPATIUM". sp. z o.o, s. 159–162.

Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej