Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Tharakorn/getty images

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

W diagnostyce raka cewki moczowej największe znaczenie ma cystoskopia oraz badanie cytologiczne moczu. Leczenie choroby opiera się w głównej mierze na wykonaniu zabiegu operacyjnego, który może wymagać uzupełnienia radioterapią lub chemioterapią.

Przyczyny raka cewki moczowej

Nowotwór cewki moczowej to najrzadsze rozpoznanie spośród wszystkich nowotworów urologicznych, dotyczące poniżej 1% raków złośliwych ogółem. U mężczyzn diagnozuje się go o wiele rzadziej niż u kobiet. W większości przypadków zmiana wywodzi się z nabłonka wyściełającego drogi moczowe. Ma postać raka przejściowokomórkowego.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka cewki moczowej u mężczyzn to przede wszystkim: zwężenie cewki moczowej, zapalenie spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową, przewlekłe podrażnienie, przewlekła reakcja na cewnik, przebycie radioterapii zewnętrznego obszaru cewki. Istotny wydaje się również wpływ zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Objawy raka cewki moczowej u mężczyzn

Choroba rozwija się skrycie, choć większość pacjentów w momencie rozpoznania skarży się na odczuwanie dolegliwości. Objawy raka cewki moczowej u mężczyzn to przede wszystkim:

Diagnostyka raka cewki moczowej u mężczyzn

W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wysłucha, zbada i pokieruje procesem diagnostycznym i przy podejrzeniu nowotworu cewki moczowej skieruje do poradni urologicznej. Specjalista zbierze dokładny wywiad, wypyta pacjenta o ogólny stan zdrowia, a także o przebyte infekcje układu moczowo-płciowego (w tym choroby weneryczne) czy wcześniejsze choroby nowotworowe. Przeprowadzi również dokładne badanie fizykalne z oceną prącia i odbytu.

W diagnostyce raka cewki moczowej najprzydatniejszym badaniem wydaje się cystoskopia. Polega na wprowadzeniu do prącia aparatu endoskopowego, dzięki któremu lekarz może uwidocznić ściany pęcherza moczowego. W trakcie badania możliwe jest pobranie materiału z podejrzanej zmiany (owrzodzenia, nadżerki o nieregularnych obrysach) i przesłanie go do badania histopatologicznego. Czasami nie ma konieczności wykonywania cystoskopii – sytuacja taka występuje, gdy guz uwidacznia się podczas ultrasonografii (USG).

Najczęściej wykonywanym badaniem laboratoryjnym przy podejrzeniu raka cewki moczowej jest cytologia osadu moczu. Polega ona na ocenie mikroskopowej moczu pod kątem występowania komórek nowotworowych. Dodatkowym badaniem koniecznym do wykluczenia przerzutów odległych jest tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej oraz brzucha. Do ustalenia rozległości zmiany miejscowej i sposobu leczenia wykorzystuję się natomiast rezonans magnetyczny (MRI).

Leczenie raka cewki moczowej u mężczyzn

Najważniejszym aspektem leczenia raka cewki moczowej jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego radykalnego lub oszczędzającego prącie, jeśli przewiduje się możliwość zachowania odpowiednich marginesów. Dokładne postępowanie terapeutyczne opracowuje się na podstawie stanu ogólnego pacjenta, stopnia zaawansowania choroby oraz postaci histologicznej. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie leczenia uzupełniającego, wykorzystującego radioterapię oraz chemioterapię. Przy podejrzeniu obecności przerzutów do układu limfatycznego usuwa się węzły chłonne pachwinowe lub biodrowe.

W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie pęcherza moczowego. U takich chorych zakłada się urostomię, umożliwiającą odpływ moczu przez sztuczne drogi. Po leczeniu należy pamiętać o prawidłowej higienie oraz o odpowiednio częstym wymienianiu worków w celu zapobiegania infekcjom.

Rokowania w raku cewki moczowej u mężczyzn

Prognozy w raku cewki moczowej u mężczyzn są stosunkowo dobre – odsetek 5-letniego przeżycia szacuje się na około 80%. Znacząco maleje on u chorych, u których doszło do odległych przerzutów.

Nawet po agresywnym leczeniu raka cewki moczowej, z operacją, radioterapią oraz chemioterapią, choroba może nawrócić. Konieczne jest poddawanie się okresowym kontrolom, by szybko uchwycić ewentualne ponowne wystąpienie zmiany. Większe ryzyko wznowy mają osoby, u których nowotwór rozpoznano w zaawansowanym stadium.

Niestety nie istnieją żadne metody diagnostyczne, dzięki którym można wykryć chorobę na samym jej początku.

Zobacz film: Jak dbać o drogi moczowe?

źródło :x-news

Bibliografia:

1. Nowotwór cewki moczowej. Krajowy Rejestr Nowotworów. http://onkologia.org.pl/nowotwory-cewki-moczowej/.

2. Sosnowski M., Wytyczne postępowania u chorych z pierwotnym rakiem cewki moczowej, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Warszawa 2013.

3. Gakis G., Guidelines on Primary Urethral Carcinoma, European Association of Urology 2015.

Data aktualizacji: 23.10.2020,
Opublikowano: 23.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej