Parzenie herbaty a jej lecznicze właściwości. Dlaczego herbata jest zdrowa?
Fot. 36,6 / x-news.pl
Herbata jest zdrowa i trzeba ją pić. Jednak, żeby wydobyć z niej głębię smaku i wartości odżywczych trzeba wiedzieć, w jaki sposób ją parzyć. A sposób parzenia zależy od rodzaju herbaty. Trzeba także wiedzieć, kiedy można do niej dołączyć przeróżne dodatki. Przekonajcie się, czy herbata nie ma dla Was tajemnic!
Dlaczego herbatę warto pić? Otóż herbata może nas ochronić przed wieloma chorobami, w tym nowotworami. Herbata zawiera w swoim składzie przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, czyli oksydanty. Herbata może także wpływać pozytywnie na układ krwionośny (zmniejszać ryzyko zawałów serca i rozwoju miażdżycy), zmniejszać ryzyko rozwoju osteoporozy, a także... poprawiać oddech! Picie herbaty jest zdrowe, jednak nie w każdym przypadku wskazane. W żadnym razie nie wolno jej łączyć z lekami! Zobaczcie, co o takim połączeniu mówi prof. Krzysztof Łabuzek:
Zobacz film: Dlaczego warto pić herbatę? Źródło: 36,6
Herbata na przeziębienie
Wielu z nas po herbatę sięga w okresie choroby. Ciepła i rozgrzewająca herbata świetnie działa na organizm, można do niej dodać także zdrowe składniki, jak miód czy cytrynę. Jednak uwaga! Zarówno miód, jak i cytryna nie powinny być dodawane do wrzątku, mogą bowiem stracić cenne wartości odżywcze.
Jak przygotować leczniczą herbatę? Zobaczcie, co radzi Pan Tabletka:
Zobacz film: Jak przygotować leczniczą herbatę na przeziębienie? Źródło: 36,6
Parzenie herbaty
W zależności od tego, jaką herbatę wybierzemy powinniśmy ją inaczej parzyć. Z filmu poniżej dowiecie się, jak parzyć herbaty: czerwoną, czarną, białą i zieloną:
Zobacz film: Parzenie herbaty - jak zaparzyć herbatę czarną, zieloną, czerwoną i białą? Źródło: 36,6
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.