Naturalne metody leczenia torbieli jajnika. Czy są skuteczne?

courtneyk/getty images

Torbiele jajnika to częste schorzenie, które pojawia się głównie u kobiet w wieku rozrodczym. W wielu przypadkach ma ono charakter czynnościowy – przy wahaniach poziomów hormonów związanych z przebiegiem kolejnych cyklów owulacyjnych zmiana chorobowa ulega regresji i zanikowi. Inne torbiele mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Torbiel jajnika to zlokalizowana w obrębie tego narządu struktura wypełniona płynną lub półpłynną zawartością. Jej pojawienie się i wzrost mogą być związane z cechami genetycznymi, ale największy odsetek torbieli powstaje wskutek zaburzeń równowagi hormonalnej. Niektóre mają charakter nowotworowy, co oznacza, że żadnego podejrzenia torbieli w obrębie jajnika nie należy pozostawiać bez pełnej diagnostyki.

Czym jest torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to patologiczna, pęcherzowata struktura wychodząca z tkanek jajnika, która wypełniona jest cieczą lub półpłynną, gęstą zawartością. Jest zwykle efektem oddziaływania hormonów męskich lub hormonu luteinizującego. Może też powstać wskutek nieprawidłowo zakończonej owulacji, gdy pęcherzyk Graafa nie pęka, a ilość zawartego w nim płynu się zwiększa. Niektóre torbiele mają niestety charakter nowotworowy i są jednym z typowych objawów raka jajnika. Patologiczny rozrost komórek błony śluzowej macicy (endometrioza) może spowodować powstawanie wysp nieprawidłowego nabłonka na jajniku i być przyczyną tworzenia się torbieli. Zupełnie inny charakter ma zespół policystycznych jajników, w przebiegu którego tworzą się mnogie, grupujące się torbiele, a jajnik może wielokrotnie zwiększać swoją objętość. Ze schorzeniem tym wiąże się wiele przypadków trwałej niepłodności.

Jak rozpoznać torbiele jajnika i wybrać odpowiednią metodę leczenia?

Wstępne rozpoznanie torbieli jajnika potwierdza się za pomocą ultrasonografii. Przypadki, w których obraz kliniczny czy wyniki badań są wątpliwe, poddaje się weryfikacji, korzystając z możliwości wykonania biopsji i badania histopatologicznego. Torbiele duże czy zagrażające skręceniem, pęknięciem lub obfitym krwawieniem kwalifikuje się do usunięcia metodą laparoskopową bądź klasyczną. Pozostałe poddaje się obserwacji, a w uzasadnionych przypadkach – leczy hormonalnie.

Naturalne leczenie torbieli jajnika

Torbiel jajnika jest zmianą, która w określonych warunkach może się cofnąć. Wiele torbieli wchłania się (resorbuje) pod wpływem naturalnych wahań poziomów hormonów płciowych. Niektórzy lekarze uważają, że proces ten warto przyspieszać metodami naturalnymi i że przynoszą one pozytywny efekt. Hipoteza taka jest bardzo trudna do zweryfikowania, ponieważ nie można ustalić prawidłowej metodyki badań, które miałyby ją potwierdzać. Trudno jest jednoznacznie orzec, czy zanik torbieli wynikał z naturalnego toku jej przemian, czy był spowodowany wdrożeniem domowych metod leczenia.

Zwolennicy naturalnego leczenia torbieli na jajniku za najważniejsze elementy terapii uważają dwie składowe:

Tego typu podejście jest spotykane zarówno w ziołolecznictwie i dietetyce europejskiej, jak i w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, np. w indyjskiej ajurwedzie i na Dalekim Wschodzie.

Do produktów zawierających znaczne ilości fitoestrogenów zalicza się przede wszystkim soję i inne rośliny strączkowe. W przypadku torbieli jajników powinny one być całkowicie eliminowane z diety. Zalecane jest też przejście na dietę wegańską, gdyż często spotykany jest pogląd, że przemysłowe metody hodowli bydła, trzody chlewnej czy drobiu oparte są na wspomaganiu hormonalnym. Z tego samego względu odrzucane jest spożywanie jajek z chowu fermowego.

Silnie wyrażany jest postulat zwiększenia w diecie zawartości naturalnych składników o działaniu antyoksydacyjnym oraz witamin i substancji przeciwzapalnych. Opiera się na przekonaniu, że powstawanie torbieli jajnika związane jest ze stanami zapalnymi organizmu i z jego ograniczoną zdolnością do zwalczania procesów chorobowych w przypadku diety, w skład której wchodzą głównie produkty wysokoprzetworzone. Z tego względu proponuje się powrót do produktów pochodzących z upraw ekologicznych, spożywanych bez intensywnej obróbki, zawierających naturalne przeciwutleniacze: witaminę A i C, flawonoidy i karotenoidy.

Jedna z teorii dotyczących naturalnego leczenia torbieli zakłada nawet, że zmiany w obrębie jajnika pojawiają się (podobnie jak mięśniaki macicy) w sytuacji, gdy przeciążona jest wątroba. Dlatego niektórzy zwolennicy naturalnej terapii zalecają dodatkowo dietę lekkostrawną (wątrobową) – pozbawioną produktów smażonych, grillowanych, pieczonych czy obfitych w tłuszcze.

W każdym przypadku decyzja o podjęciu naturalnego leczenia torbieli jajnika powinna być poprzedzona konsultacją z ginekologiem, gdyż oprócz wykluczenia złośliwego charakteru zmiany niezbędne jest też określenie, czy nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i czy nie powinna być leczona metodami farmakologicznymi lub operacyjnymi.

Zobacz film: Profilaktyka raka jajnika

źródło:x-news


Bibliografia:

1. G.H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Warszawa 2017.

2. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 26.10.2020,
Opublikowano: 26.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej