Mintaj – co to za ryba? Jakie ma wartości odżywcze? Jak wybrać najlepszą rybę?

Fot: alisafarov / gettyimages.com

Mintaj to jedna z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ryb. Mimo to – w porównaniu z innymi rybami – nie ma zbyt wielu substancji odżywczych. Nie znaczy to jednak, że mintaj powinien całkowicie wypaść z menu.

Mintaj to ryba, którą można dostać praktycznie w każdym sklepie. Najczęściej dostępna jest w formie mrożonych filetów, paluszków rybnych czy filetów (niektóre z nich są już panierowane). Do tego jest bardzo smaczna i delikatna w smaku. Mintaj zaliczany jest do chudych ryb, tym samym polecany jest osobom, które się muszą stosować dietę redukcyjną. Zawiera stosunkowo niewiele kalorii, dlatego też chętnie jest jedzony przez osoby na diecie.

Mintaj – jakie wartości odżywcze ma mintaj?

Mintaj to jedna z najchudszych ryb. W 100 gramach mięsa znajduje się zaledwie 0,4 g tłuszczu. Nie jest też najlepszym źródłom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Szacuje się, że w 100 gramach mintaja jest ich ok. 0,48 grama. Zawiera za to sporo pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka. Dlatego może być alternatywą dla potraw na bazie mięsa wieprzowego czy drobiowego.

W mintaju znajduje się także witamina A i witamina D. Choć nie są to bardzo duże ilości, to i tak warto sięgnąć po tę rybę. Witamina A poprawia wygląd skóry oraz korzystnie wpływa na działanie wzroku. Witamina D natomiast wspomaga układ kostny, a także wspomaga pracę serca, chroni pod zawałem oraz pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu. Jego nadmiar odkłada się w tętnicach, a to może doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Mintaj zawiera śladowe ilości potasu i selenu. Pierwszy z pierwiastków korzystnie wpływa na pracę serca oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Selen natomiast wspiera pracę tarczycy.

Mintaj wyróżnia się zawartością fosforu. Pierwiastek ten odpowiada za mocne i zdrowe kości oraz zęby. Dodatkowo pierwiastek uczestniczy w przewodzeniu impulsów elektrycznych między komórkami.

Niewątpliwą zaletą mintaja jest bardzo niska absorpcja rtęci. Pierwiastek – w niewielkiej ilości – nie jest groźny dla zdrowia, inaczej dzieje się w przypadku kobiet w ciąży. W ich przypadku już niewielka ilość rtęci w organizmie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Pierwiastek może przebić barierę krew – łożysko i doprowadzić do poważnego uszkodzenia płodu (w szczególności mózgu i nerek).  

Jak wybrać świeżą rybę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wybrać świeżą rybę? Źródło: Wiem co jem

Mintaj – jaką rybę wybrać?

Mintaj  można dostać w postaci filetów, kostek, paluszków rybnych lub już przyprawionych płatów. Mimo że wybór jest bardzo duży, to nie w każdej postaci ryba będzie równie zdrowa. Jeśli mamy ochotę zjeść mintaja należy wybierać tę jego postać, która została najmniej przetworzona. Wszystkie paluszki rybne i doprawione już ryby to wybór najgorszy z możliwych. Producenci bardzo często dodają do nich substancje konserwujące czy sztuczne wzmacniacze smaku, które nie są obojętne dla zdrowia. W tego rodzaju produktach nie brakuje też glutaminianu sodu. Substancja ta wzmacnia smak potraw i w nadmiarze może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym. Zawierają też bardzo dużo soli, która podnosi ciśnienie krwi i ma niekorzystny wpływ na pracę układu krążenia. Do ich smażenia używa się utwardzonych tłuszczów trans, a te są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia.

A jak wybrać rybę mrożoną? Przede wszystkim trzeba przyjrzeć się tzw. glazurze. To ilość wody, która została użyta za zamrożenia ryby. Jej zadaniem jest ochrona produktu przed nadmiernym wysychaniem. Dobra mrożona ryba to taka, w której ilość glazury nie przekracza 3-5 proc. wagi całej ryby. Niestety nie wszyscy producenci trzymają się tych wytycznych, dlatego trzeba bardzo dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu lub kupować rybę w sprawdzonym i pewnym miejscu. Dużą zaletą kostek z mintaja, które można dostać w większości sklepów jest to, że ryba została bardzo dobrze oczyszczona i nie zawiera już ości.

Mintaj – co można z niego przygotować?

Mintaj to ryba, która może być podawana na wiele sposób. Doskonale nadaje się do pieczenia, smażenia, gotowania klasycznego lub na parze. Warto łączyć ją z warzywami lub sosami, np. pomidorowym lub koperkowym. Można z niej przygotować kotlety rybne, a także dodać do zapiekanki. Przed przygotowywaniem ryby dobrze jest ją skropić sokiem z cytryny i wstawić do lodówki 1-2 godziny. Ten prosty zabieg zapobiega rozpadaniu się ryby.

Przepis na pieczonego mintaja

Mintaja należy posypać ziołami i pieprzem. Tak przyprawioną rybę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczmy przez 20-25 minut. Rybę najlepiej podawać z brązowym ryżem, kaszą lub ziemniakami.

Data aktualizacji: 19.06.2019,
Opublikowano: 18.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej