Kakao – jakie ma wartości odżywcze?

Fot: Sergeeva / gettyimages.com

Kakao to surowiec, który ma szerokie zastosowanie. Stosuje się je w kuchni, jako dodatek do wytrawnych potrawa czy deserów. Z jego prozdrowotnych właściwości korzysta także przemysł kosmetyczny. Jak kakao wpływa na organizm człowieka i jak przygotować je samodzielnie?

Kakao to nic innego jak zmielone ziarno kakaowca. Roślina ta rośnie przede wszystkim w Afryce oraz Ameryce Południowej. Kakao choć kojarzy się głównie z czekoladą, to ma znacznie szersze zastosowanie. Bardzo często dodawane jest potrwa zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych. Na jego bazie powstają desery oraz kosmetyki. Kakao stosuje się także w leczeniu niektórych schorzeń. Z jego prozdrowotnych właściwości korzysta przede wszystkim medycyna niekonwencjonalna.

Kakao – wartości odżywcze

Kakao jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, głównie polifenoli. Związki te zwalczają wolne rodniki, które mają swój bezpośredni udział w mutacji komórek i tworzeniu się zmian nowotworowych. Polifenole mają także korzystny wpływ na układ krążenia. Uszczelniają naczynia krwionośne, rozrzedzają krew, dzięki czemu sprawniej przepływa w naczyniach. Dodatkowo nie ma mowy o tworzeniu się groźnych dla zdrowia zakrzepów, a także pomagają kontrolować poziom cholesterolu i nie dopuszczają do tworzenia się jego złogów w tętnicach.

Kakao zawiera także sporo żelaza, magnezu, wapnia i potasu. Żelazo jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, tym samym nie może go zabraknąć w diecie osób, które chorują na anemię. Magnez nie tylko wzmacnia mięśnie, wspomaga pracę serca, a także łagodzi skutki stresu. Wapń i fosfor są niezbędne do prawidłowego działania całego układu kostnego (także zębów).

Kakao dostarcza także witamin z grypy B oraz witaminy A i E. Witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na działanie układu nerwowego oraz poprawiają wygląd skóry. Witaminy A natomiast potrzebują przede wszystkim oczy. Witamina E, nazywana też witaminą młodości, to jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, który nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale spowalnia proces starzenia się organizmu.

Bardzo cennym składnikiem kakao jest także epikatechina, czyli rodzaj flawonoidu. Zdaniem badaczy regularne picie kakao może chronić przed demencją, udarem mózgu czy cukrzycą. Kakao zawiera także kofeinę oraz teobrominę. Oba związki pobudzają i dodają energii, dodatkowo teobromina łagodzi oznaki zmęczenia. Warto zaznaczyć, że związek ten może łagodzić kaszel. Badania pokazują, że jest trzy razy silniejszy od kodeiny. Kofeina natomiast poprawia nastrój oraz zwiększa produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Kakao ma niski indeks glikemiczny, czyli nie podnosi gwałtownie poziomu glukozy we krwi, dlatego może być bezpiecznie spożywane przez osoby z cukrzycą.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kakao:

Zobacz film: Jak powstaje kakao? Źródło: Wiem co jem

Kakao – jak przygotować kakao?

Smak i aromat kakao zależą przede wszystkim od odmiany kakaowca. Najczęściej mówi się o trzech rodzajach – Criollo (jest łagodne w smaku), Forastero (jest gorzkie i robi się z niego czekoladę) oraz Tinitario (to połączenie dwóch poprzednich odmian kakaowca).

Starożytne ludy, które przygotowywały napój z ziaren kakaowca wzbogacały jego smak wanilią, chili lub miodem. Kiedy kakao dotarło do Europy zaczęto łączyć je z mlekiem, śmietanką lub cukrem.

Napój kakaowy można przygotować samemu w domu. Przy wyborze kakao, aby dostarczyć sobie jak najwięcej substancji odżywczych, należy bardzo dokładnie przeczytać skład i wybrać to najmniej przetworzone. Do przygotowania kakao niezbędne jest mleko (osoby uczulone lub nietolerujące laktozy mogą sięgnąć po mleka roślinne, np. sojowe, kokosowe, migdałowe) lub woda. Niewielką ilość proszku (1 łyżeczkę) należy wsypać do kubka i zalać mlekiem. Do zaostrzenia smaku można dodać odrobinę pieprzu cayenne, wanilii, kardamonu lub cynamonu. Mimo że kakao jest bardzo zdrowe to jest też stosunkowo kaloryczne. 100 gramów kakao ma ok. 230 kcal.

Kakao – zastosowanie

Z kakao powstaje przede wszystkim czekolada. Najbardziej wartościowa jest ta, która zawiera go co najmniej 70 proc. Już trzy kostki takiej czekolady wystarcza, aby dostarczyć sobie wszystkich wartościowych substancji, które znajdują się w kakao.

Kakao jest także doskonałym dodatkiem do ciast, deserów, czy pierników. Można z niego przygotować również makaron.

Ze względu na zawartość witaminy E (0.10/0.01 mg) po kakao coraz chętniej sięgają producenci kosmetyków. Witamina E ujędrnia oraz wygładza skórę. Zawarta w kakao kofeina pomaga ją oczyścić. Kakao wchodzi także w skład wielu kremów na cellulit.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 14.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej