Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady 

Fot: Getty Images Thomas Barwick

Jak dbać o zdrowie? To pytanie zadajemy sobie zazwyczaj wtedy, gdy zaczynają nam doskwierać różne fizyczne dolegliwości. Jeszcze rzadziej martwimy się swoją psychiczną kondycją. Aby jednak móc w pełni cieszyć się życiem, trzeba dbać o zdrowie, reagować, zanim pojawią się dolegliwości!

Niezależnie od aktualnej życiowej sytuacji wszyscy życzymy sobie przede wszystkim zdrowia. Najczęściej myślimy wówczas o tym, by nas i naszych bliskich omijały choroby. Zdrowie to jednak coś o wiele bardziej złożonego. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia jest ono „stanem zupełnej pomyślności fizycznej, umysłowej i społecznej, a nie jedynie brakiem choroby lub ułomności”. To pojęcie obejmujące zasoby jednostki, które mają umożliwić jej określenie własnych potrzeb, dążeń oraz zaspokajanie ich. Jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne, by osiągać tak rozumiany dobrostan?

Jesteś tym, co jesz – jak zadbać o zdrową dietę?

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób, a także warunkiem dobrego samopoczucia na co dzień jest odpowiednia dieta. Substancje zawarte w pożywieniu to źródło energii, budulec tkanek i „materiał” potrzebny do wszystkich zachodzących w organizmie procesów, również tych psychicznych. Powinniśmy starannie komponować swoje posiłki – zgodnie z ogólnymi zaleceniami przedstawionymi na piramidzie zdrowego żywienia i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, np. poziomu aktywności czy problemów zdrowotnych. Kluczową zasadą jest wybór produktów dobrej jakości, możliwie jak najmniej przetworzonych. Zdrowiu służy także regularne, częste jedzenie niewielkich posiłków, najlepiej w skupieniu, bez pośpiechu.

Jak dbać o zdrowie fizyczne? Aktywnie!

Oprócz właściwej diety na fizyczną kondycję korzystnie wpływa regularny ruch – niekoniecznie na siłowni czy w klubie fitness. Specjaliści są zgodni, że utrzymaniu dobrego zdrowia i szczupłej sylwetki najlepiej służy umiarkowana aktywność fizyczna – energiczny spacer, jazda rowerem albo po prostu przekopanie własnego ogródka. Najważniejsze, aby na te czynności poświęcać przynajmniej pół godziny każdego dnia. Szczególnie zalecany jest ruch na świeżym powietrzu. Co ważne, codzienna dawka aktywności wpływa korzystnie nie tylko na metabolizm czy pracę serca, lecz także stanowi potężny zastrzyk endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Jak zadbać o zdrowie i uniknąć chorób?

Nawet najzdrowszy tryb życia może nie uchronić nas przed dolegliwościami, które mamy zapisane w genach. By zadbać o swoje zdrowie, musimy poddawać się badaniom profilaktycznym. Wielu chorób możemy uniknąć, jeśli zostaną one odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. Każdy z nas powinien przynajmniej raz do roku wykonywać morfologię krwi, co pół roku odwiedzać stomatologa a kobiety także ginekologa. Warto sprawdzić, jakie choroby występują najczęściej w naszej rodzinie i badać się regularnie pod tym kątem.

Sen i wypoczynek w trosce o zdrowie

Często pomijanym aspektem dbania o własne zdrowie jest odpowiednia dawka odpoczynku, niezbędnego zarówno do fizycznej, jak i psychicznej regeneracji organizmu. Przede wszystkim powinniśmy przesypiać około 7–8 godzin na dobę, najlepiej o stałych porach i w komfortowych warunkach. Oprócz snu potrzebujemy także przerw od pracy, które nie mogą ograniczać się do corocznego urlopu. Na chwilę relaksu powinniśmy pozwalać sobie kilka razy dziennie, ponieważ człowiek jest w stanie wydajnie pracować bez przerw nie dłużej niż dwie godziny! Po tym czasie spada poziom energii, zdolność koncentracji, a kontynuowanie działania prowadzi do wyczerpania zasobów organizmu i złego samopoczucia psychicznego.

Jak zadbać o swoje zdrowie w stresie?

Krótkotrwały stres jest nam potrzebny – stanowi reakcję adaptacyjną, która pozwala zmobilizować wszystkie siły do działania w trudnych, niestandardowych sytuacjach. Jednak w dłuższej perspektywie takie zaburzenie równowagi funkcjonalnej organizmu jest niekorzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W związku ze współczesnym tempem życia wiele osób cierpi na przewlekły stres. Ponieważ zwykle trudno nam zredukować liczbę codziennych wyzwań i obowiązków, powinniśmy nauczyć się radzić sobie ze stresem. Osiągniemy to poprzez metody relaksacji lub ulubioną aktywność fizyczną. Warto też dostosować rytm dnia do własnych możliwości i potrzeb, zapewniając sobie w grafiku czas na przyjemności. Pomocy w radzeniu sobie ze stresem możemy również szukać u psychoterapeuty.

Sekret zdrowia – radość życia

Nawet najlepiej zbilansowana dieta i spokojna praca nie zapewnią nam zdrowego życia, jeśli nie wypełnimy go tym, co sprawia nam radość. Dla każdego człowieka oznacza to coś innego, dlatego sami musimy odkryć własne pasje, talenty i przeznaczyć czas na ich rozwijanie. Szczęściem jest także dzielenie życia z innymi ludźmi. Warto pielęgnować rodzinne więzi, otaczać się przyjaciółmi, angażować w działania zespołowe, np. śpiewanie w chórze czy wolontariat. Pozytywne samopoczucie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i daje szansę na długie życie w dobrym zdrowiu.

Zobacz jak masaż wpływa na zdrowie:

Zobacz film: Jak masaż wpływa na zdrowie? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2019,
Opublikowano: 13.12.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej