Dieta podczas ostrej i przewlekłej biegunki – zalecenia

Fot: aamulya / fotolia.com

Dieta podczas biegunki, która jest często występującą i bardzo uciążliwą dolegliwością, stanowi jeden z kluczowych elementów procesu leczenia. Dieta odgrywa ważną rolę zarówno przy biegunce ostrej, jak i przewlekłej, a niestosowanie się do jej zasad grozi poważnymi powikłaniami.

Dieta podczas biegunki, jest bardzo ważna, bez względu na to, czy jest to biegunka ostra (trwająca maksymalnie 14 dni) czy też przewlekła (dolegliwości utrzymują się wówczas ponad 4 tygodnie). W przypadku osób dorosłych masa wydalanego stolca, oddawanego częściej niż 3 razy dziennie, przekracza wtedy 200 g na dobę, a jego konsystencja jest płynna lub papkowata. U dzieci za biegunkę przyjmuje się stan, w którym wydalają więcej niż 3 wodniste stolce w ciągu 12 godzin.

Biegunka – dieta

Biegunka może mieć bardzo wiele przyczyn. Często bywa konsekwencją infekcji przewodu pokarmowego, wywoływanych przez bakterie, wirusy, pasożyty czy grzyby. To także jeden z najpowszechniejszych objawów zatruć pokarmowych czy alergii na rozmaite produkty spożywcze.

Biegunka towarzyszy wielu schorzeniom wywołującym zaburzenia trawienia, wchłaniania czy funkcjonowania hormonów, np.: celiakii, niedoborowi laktazy, przewlekłym stanom zapalnym jelit, nadczynność tarczycy czy zespołowi jelita drażliwego (IBS).

Biegunka bywa reakcją organizmu na działanie niektórych produktów farmaceutycznych, zwłaszcza antybiotyków, ale również środków przeczyszczających i leków przeciwnadciśnieniowych, moczopędnych, prokinetycznych czy cytostatyków. Nie bez znaczenia dla wywołania tej dolegliwości bywają też czynniki psychiczne, czyli stres, nerwice oraz stany lękowe.

Zobacz także: Ile może trwać biegunka u dziecka? Jakie domowe sposoby leczenia zastosować?

Bez względu na przyczyny, biegunka wymaga diety i przestrzegania pewnych zasad. Największym zagrożeniem przy tej dolegliwości jest odwodnienie, które – w zależności od nasilenia objawów – może być:

  • łagodne (nie wywołuje niepokojących symptomów),
  • umiarkowane (towarzyszą mu: wzmożone pragnienie, niepokój, drażliwość, zmniejszone napięcie skóry, zapadnięte oczy),
  • ciężkie (objawia się zaburzeniami świadomości, zatrzymaniem moczu, chłodnymi i wilgotnymi kończynami, szybkim i słabym pulsem, niskim lub niebadalnym ciśnieniem krwi, sinicą obwodową), które w skrajnych wypadkach może prowadzić do śmierci.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie biegunki. Źródło: 36,6

By zapobiec odwodnieniu w czasie biegunki, należy pić dużo płynów. Wskazane jest przyjmowanie płynów wieloelektrolitowych. W aptekach dostępne są preparaty nawadniające w postaci rozpuszczalnych proszków. Można też przyjmować probiotyki w formie kapsułek lub proszków do sporządzania zawiesiny, które pomagają przywrócić równowagę flory jelitowej, której zaburzenia często bywają przyczyną rozwolnień.

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Należy unikać jedzenia potraw smażonych i ostro przyprawianych, kawy czy alkoholu. Posiłki powinny być niewielkie i spożywane w regularnych odstępach czasu. Zaleca się ciemne pieczywo, sucharki, drobnoziarniste kasze i ryż. W diecie powinno znajdować się sporo warzyw, najlepiej gotowanych: ziemniaki, marchewka, pietruszka, seler, dynia, i owoców zawierających błonnik (jabłka, banany), a także chude produkty białkowe: mięso, drób, jaja, sery twarogowe.

Należy wykluczyć cukier, słodycze, mód, dżemy czy słodzone soki owocowe, które wzmagają nasilające biegunkę procesy fermentacyjne w jelicie. Trzeba też unikać warzyw wzdymających: kapustnych i cebulowych oraz suchych nasion roślin strączkowych.

Dieta w biegunce przewlekłej

Biegunka jest często bagatelizowana, ale według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi ona drugą przyczynę śmierci wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Uznaje się ją także za jeden z głównych czynników wywołujących niedożywienie wśród dzieci, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Szczególnie niebezpieczna jest biegunka przewlekła, która może być konsekwencją działania toksyn lub hormonów, stanów zapalnych śluzówki jelita lub ich zaburzeń (np. neuropatii cukrzycowej), celiakii, nietolerancji fruktozy lub czynników psychicznych (stres, emocje). Takie dolegliwości wymagają niekiedy stosowania tzw. leków zapierających (adsorpcyjnych, ściągających, hamujących hipersekrecję jelitową).

Dieta w biegunce przewlekłej jest również bardzo ważna. Należy przede wszystkim nawadniać organizm, stosować probiotyki, unikać produktów nasilających dolegliwości, a wprowadzić do jadłospisu pokarmy łagodne: gotowane warzywa czy drób.

Zobacz także: Domowe sposoby na biegunkę u dzieci i dorosłych – jak się pozbyć rozwolnienia?

U niemowlaków z biegunką przewlekłą zalecane jest przede wszystkim ustabilizowanie gospodarki wodno-elektrolitowej i zasadowo-kwasowej nawadniającymi płynami doustnymi. Żywienie opiera się na dietach eliminacyjnych i preparatach mlekozastępczych (mieszanki bezglutenowe, nisko lub bezlaktozowe, bez sacharozy, hipoalergiczne).

Zobacz film: Alergia na gluten. Źródło: 36,6


Bibliografia:

1. https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=54d8b3569a54a


Data aktualizacji: 08.01.2018,
Opublikowano: 01.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej