Dieta oczyszczająca organizm - zasady, jadłospis, efekty

Fot: Pixabay / pixabay.com

Dieta oczyszczająca usuwa toksyny, dodaje energii i poprawia nastrój. Wystarczy 2 dni jeść same warzywa i owoce, aby pozbyć się obrzęków. Jednak im dłużej potrwa dieta, tym lepsze będą efekty, ponieważ oczyszczanie organizmu jest procesem długotrwałym.

W dzisiejszych czasach oczyszczanie organizmu jest niezbędne, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Odpowiednio dobrana dieta oczyszczająca usuwa toksyny, zmniejsza obrzęki, poprawia metabolizm, samopoczucie oraz wygląd. 

Trzeba jednak pamiętać, że kilkudniowe diety oczyszczające są wskazane wyłącznie dla osób zdrowych. Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia powinny oczyszczać organizm pod kontrolą lekarza lub dietetyka, a kuracja powinna być rozłożona w czasie i trwać minimum 2 tygodnie.

Zobaczcie, jak powinna wyglądać naturalny detoks:

Zobacz film: Na czym polega naturalny detoks? Źródło: Stylowy Magazyn

Dlaczego oczyszczanie organizmu jest ważne?

Celem diety oczyszczającej jest detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Docierają one do organizmu głównie z pożywienia, a także poprzez skórę i w trakcie procesu oddychania. Stopniowo zatruwają najważniejsze organy, w tym wątrobę, trzustkę, jelita czy niektóre elementy układu nerwowego. Efektem są choroby cywilizacyjne, np. nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca, a także alergie i choroby autoimmunologiczne. Z tego względu detoksykacja jest niezwykle ważna.

Dieta oczyszczająca bazuje przede wszystkim na przeciwutleniaczach, które wspomagają procesy samoleczenia. Konieczne jest odstawienie wszelkich pokarmów wysoko przetworzonych i wysokoenergetycznych. Jednodniową dietę oczyszczającą warto przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu, natomiast dłuższe kuracje zalecane są na wiosnę i na jesieni.

Najpopularniejsze diety oczyszczające

Zdecydowanie najpopularniejsza jest dieta oczyszczająca jednodniowa, która polega na jedzeniu warzyw i owoców oraz piciu wody przez całą dobę. Jest to zbyt mało czasu, aby oczyścić organizm, ale wystarczająco, aby pozbyć się obrzęków. Znacznie lepsze efekty daje dieta oczyszczająca trzydniowa. Poprawia samopoczucie, wygląd cery i włosów, a także niweluje problemy związane z zaparciami.

Zobacz także: Dieta sokowa, czyli kilkudniowa detoksykacja organizmu. Przepisy na soki

Przy poważniejszych dolegliwościach warto zdecydować się na dietę oczyszczającą siedmiodniową, dziesięciodniową lub dwutygodniową. Taka kuracja oczyszczająca organizm pozwala usunąć większość toksyn i złogów. Poprawia odporność, uruchamia mechanizmy samoleczenia i ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Szczególnie efektywna jest dieta oczyszczająca owocowo-warzywna dr Dąbrowskiej, która powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza.

Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Dieta oczyszczająca – jadłospis

Jadłospis w diecie oczyszczającej obejmuje soki, owoce i warzywa. Zarówno dieta oczyszczająca jednodniowa, jak i trzydniowa czy dłuższa, bazują właśnie na tych produktach. Oczyszczanie organizmu za pomocą diety wymaga ścisłego trzymania się jadłospisu, ponieważ jakiekolwiek odstępstwa mogą zniweczyć efekty.

W diecie jednodniowej zalecane jest jedzenie dowolnej ilości jabłek. Owoce te zawierają pektyny, które oczyszczają przewód pokarmowy z zalegających resztek. Pieczone jabłka są znakomite w diecie oczyszczającej wątrobę. Przykładowy jadłospis może wyglądać tak:

  •  śniadanie - surowe jabłka,
  •  obiad - pieczone jabłka,
  •  kolacja - surówka z jabłek z odrobiną jogurtu.

Do tego należy pić sok lub herbatę z jabłek, a także herbatę zieloną.

Jadłospis w trzydniowej diecie owocowo-warzywnej może być bardziej urozmaicony. Każdy posiłek powinien składać się z surowych lub ugotowanych owoców i warzyw. Dozwolone są też zupy jarzynowe na wodzie, kiszone ogórki, kapusta czy buraczki. Każda potrawa może być doprawiona sokiem z cytryny, odrobiną oliwy i ziołami. Do picia najlepsze są świeże soki, owocowe i ziołowe herbatki.

Znakomite efekty daje dieta sokowa oczyszczająca, którą należy stosować przez 2 tygodnie. Taki detoks najlepiej zacząć w trakcie urlopu, ponieważ początkowe efekty oczyszczania są dość uciążliwe. 

W trakcie diety mogą pojawić się: biegunka, ból głowy, osłabienie, problemy z koncentracją. Jadłospis w diecie sokowej to lekkostrawne posiłki, zawierające np. kaszę jaglaną. Do tego należy wypijać 1/2–1 l świeżo wyciśniętych soków z owoców i/lub warzyw, a także sok z kiszonej kapusty.

Oczyszczanie organizmu znakomicie wspomagają: 

Zalecane jest picie herbatek z rumianku, mięty, melisy, a także soku z kiszonych ogórków, buraków czy kapusty.

Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na detoks? Zobaczcie:

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Dieta oczyszczająca – efekty

Efekty diety oczyszczającej organizm z toksyn są widoczne już po kilku dniach i nie są one przyjemne. Często pojawia się wzmożona potliwość, obłożony język, wypryski oraz nieprzyjemny zapach moczu. Oznacza to, że organizm zaczął się oczyszczać, dlatego nie należy przerywać diety.

Zobacz także: Domowe sposoby na oczyszczenie wątroby. Który wybrać? 

Około 4 dnia kuracji oczyszczającej pojawia się przypływ sił witalnych oraz uczucie lekkości. Znikają obrzęki, poprawia się samopoczucie i wygląd cery. Po tygodniu uregulowana zostaje praca przewodu pokarmowego, znikają problemy z zaparciami, cera staje się gładsza i jaśniejsza. Poprawia się samopoczucie, a wypoczynek nocy jest znacznie efektywniejszy.

Specjalistyczne, lecznicze diety oczyszczające, np. dr Dąbrowskiej, regulują ciśnienie krwi, normują stężenie glukozy we krwi, poprawiają pracę wątroby, niwelują objawy chorób autoimmunologicznych, a nawet likwidują nowotwory czy objawy alergii.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej