Dieta ketogeniczna może złagodzić objawy menopauzy, ale... nie jest dla wszystkich

Alexander Spatari/getty images

Menopauza objawia się m. in. zawrotami głowy, uderzeniami gorąca, wahaniami nastroju, nerwowością, pogorszeniem samopoczucia oraz kondycji skóry. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki zmianom w diecie można zrównoważyć poziom hormonów i złagodzić niektóre objawy klimakterium.

Menopauza to naturalny proces, który polega na spadku poziomu hormonów rozrodczych u kobiety, ustaniu owulacji i miesiączkowania. Menopauza klimakterium to nic innego jak ostatnia miesiączka, którą statystyczna Polka ma w wieku 51 lat. Odpowiednia modyfikacja diety może złagodzić dolegliwości menopauzy. Zwłaszcza dieta ketogeniczna, czyli dieta wysokotłuszczowa o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Należy jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich pań. Stosowanie diety wysokotłuszczowej może nieść również pewne skutki uboczne, dlatego lepiej stosować ją w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem, i nie dłużej niż 6-8 tygodni.

Dieta ketogeniczna – zasady

Dieta ketogeniczna wywołuje stan nazywany ketozą. Powoduje on zmianę gospodarki energetycznej organizmu, ponieważ w normalnych warunkach większość komórek ludzkiego ciała pobiera energię przede wszystkim z węglowodanów (glukozy), ale również z tłuszczów (ketonów).

Najważniejszą zasadą diety ketogenicznej jest ograniczenie ilości węglowodanów oraz zwiększenie przyjmowania tłuszczów.

W praktyce oznacza to, że ilość zjadanych węglowodanów nie przekracza 10 proc. wszystkich kalorii, z reguły jest to poniżej 50 g węglowodanów na dobę. Pozostałe 90 proc. energii powinno pochodzić w 7 proc. z białek i 83 proc. z tłuszczów.

W jadłospisach osób stosujących tego typu diety obecne są:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego,
  • owoce o niskim indeksie glikemicznym,
  • żywność pochodzenia roślinnego o niskim indeksie glikemicznym.

Zabronionymi produktami są:

  • słodycze,
  • słodzone napoje,
  • owoce o wysokim indeksie glikemicznym,
  • pieczywo,
  • warzywa i produkty zbożowe i bogate w skrobię.

Jak dieta ketogeniczna wpływa na zdrowie kobiet w okresie menopauzy?

Dieta ketogeniczna - poprawia wrażliwość na insulinę

Menopauza powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety. Zmianie ulegają nie tylko poziomy hormonów płciowych, takich jak estrogen czy progesteron.

Klimakterium wiąże się z mniejszą wrażliwością na insulinę, co może upośledzać zdolność organizmu do efektywnego wykorzystania insuliny. Przypomnijmy, że insulina to hormon peptydowy odgrywający zasadniczą rolę w metabolizmie węglowodanów. W odpowiedzi na zwiększone stężenie glukozy we krwi, w trzustce wytwarzana jest insulina.

Niektóre badania sugerują, że dieta ketogeniczna może poprawić wrażliwość na insulinę, co wpływa na lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi.

Jedno z badań wykazało, że stosowanie diety ketogennej przez 12 tygodni poprawiło poziom insuliny i wrażliwość na insulinę u kobiet z rakiem endometrium lub jajnika.

W innym badaniu sugeruje się, że zmniejszenie spożycia węglowodanów może obniżyć poziom insuliny i pozytywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną, co może być szczególnie korzystne w okresie menopauzy.

Dieta ketogeniczna może zapobiegać przybieraniu na wadze

Przyrost masy ciała jest powszechnym objawem menopauzy. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi i wolniejszym metabolizmem.

W okresie menopauzy spada zapotrzebowanie kaloryczne.

Badanie z udziałem ponad 88 000 kobiet wyjaśniło, że przestrzeganie diety niskowęglowodanowej wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem przyrostu masy ciała w okresie menopauzy.

Dieta ketogeniczna może pomóc zwalczyć zachcianki

Wiele kobiet w okresie menopauzy może odczuwać zwiększony apetyt.

Kilka badań dowiodło, że dieta ketogeniczna może zmniejszać łaknienie, co może być szczególnie korzystne dla kobiet przechodzących klimakterium.

Według jednego badania, które obejmowało 55 kobiet, po 9 tygodniowej diecie ketogenicznej zwiększony został poziom glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1). Jest to hormon regulujący apetyt.

Dieta ketogeniczna - potencjalne skutki uboczne

Chociaż dieta ketogeniczna może przynosić wiele korzyści kobietom w okresie menopauzy, należy pamiętać, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla wszystkich pań. Stosowanie diety wysokotłuszczowej może nieść również skutki uboczne. Dlatego zanim się jej podejmiesz, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania diety ketogenicznej w okresie klimakterium?

Wyższy poziom złego cholesterolu

Niektóre badania powiązały dietę ketonową ze zwiększonym poziomem złego cholesterolu LDL i dysfunkcją śródbłonka, która obejmuje zwężenie naczyń krwionośnych na powierzchni serca. Czynniki te mogą jeszcze bardziej zwiększać ryzyko chorób serca u kobiet w okresie menopauzy.

Ponadto w jednym badaniu z udziałem zdrowych kobiet w wieku 20 lat przestrzeganie diety ketogennej przez 3 tygodnie wiązało się z 39% wzrostem poziomu cholesterolu LDL.

Badania obejmujące osoby z wysokim poziomem cholesterolu, nadwagą i otyłością dowiodły pogorszenie stanu naczyń krwionośnych po zastosowaniu diety ketogenicznej. To wiąże się z kolei z większym ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Niedobór witamin i minerałów

Kolejnym skutkiem ubocznym stosowania diety ketogenicznej może być niedobór potrzebnych organizmowi składników odżywczych.

Badanie dotyczące jakości odżywczej diety ketogenicznej wykazało, że uczestnicy nie spełniali zalecanych dziennych dawek i odpowiedniego spożycia wapnia, kwasu foliowego, magnezu, manganu, potasu, tiaminy oraz witamin D i E.

Niewystarczająca ilość błonnika

Osoby będące na diecie ketogenicznej mają tendencję do spożywania niewystarczającej ilości błonnika. Ten z kolei jest bardzo korzystny dla perystaltyki jelit, kontroli masy ciała i funkcji odpornościowych, chroni przed chorobami układu krążenia i zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, a także niektórych rodzajów raka.

Grypa ketonowa

Dieta ketogeniczna może również powodować grypę ketonową, która jest terminem używanym do opisania zespołu objawów, które pojawiają się, gdy organizm przechodzi w ketozę (jest to stan metaboliczny, w którym organizm spala tłuszcz jako paliwo zamiast cukru).

Grypa ketonowa może pogorszyć niektóre objawy menopauzy, w tym zmęczenie, wypadanie włosów, problemy ze snem i zmiany nastroju. Objawy grypy ketonowej ustępują po kilku lub kilkunastu dniach i można je zminimalizować nawadniając organizm.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian do swojej diety skonsultuj się z lekarzem, tak by zapobiec wszelkim negatywnym skutkom. Upewnij się również, że zaspokajasz wszystkie potrzeby żywieniowe.

Zobacz film: Dieta ketogeniczna

źródło:x-news

źródło: www.healthline.com

Data aktualizacji: 03.09.2020,
Opublikowano: 03.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej