Dieta cukrzycowa w ciąży. Przepisy i przykładowy jadłospis

Fot: ratmaner / fotolia.com

Dieta cukrzycowa w ciąży jest głównym sposobem walczenia z cukrzycą ciążową. Ta nieprzyjemna dolegliwość, może prowadzić do powikłań i problemów zdrowotnych zarówno u matki, jak i u dziecka i nie powinno się jej bagatelizować.

Dieta w cukrzycy ciążowej mimo ograniczeń, które ze sobą niesie, powinna być jak najbardziej zróżnicowana i przyjemna dla matki. Odpowiednio przygotowany jadłospis i przepisy na zdrowe, a jednak smaczne potrawy ułatwiają jej stosowanie.

Co to jest cukrzyca ciążowa i dlaczego potrzebna jest dieta?

Cukrzyca często występuje w ciąży po raz pierwszy i może nie dawać żadnych objawów, dlatego wszystkie ciężarne wykonują profilaktyczne badania, robiąc dwukrotnie podczas ciąży krzywą cukrzycową. Najczęściej do rozpoznania dolegliwości dochodzi pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, a ustępuje ona samoistnie po rozwiązaniu.

Cukrzyca ciążowa może prowadzić do powikłań w przebiegu ciąży i porodu. Nieleczona może wywołać makrosomię, czyli nadmierny przyrost masy ciała dziecka, co wiąże się z dużo większą możliwością wystąpienia powikłań okołoporodowych. Ponadto u dzieci matek chorych na cukrzycę ciążową może wystąpić niedocukrzenie związane z nieprawidłową budową trzustki, rozwijającą się w sytuacji nadmiernej podaży cukru do organizmu dziecka.

Co wiesz o cukrzycy?

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Choć trudno określić bezpośredni wpływ cukrzycy ciężarnej na dzieci, to stwierdzono, że w późniejszym okresie rozwoju częściej niż inne borykają się one z problemami związanymi z zaburzoną gospodarką cukru – otyłością, nietolerancją glukozy i cukrzycą.

Dlatego tak ważne jest, aby kobieta, u której występuje cukrzyca w ciąży, stosowała dietę, dzięki której dziecku nie będzie dostarczana nadmierna ilość cukru.

Dieta cukrzycowa w ciąży – ogólne zalecenia

Cukrzyca ciążowa zawsze początku jest leczona nieinwazyjnie – wprowadzona dieta powinna zadziałać w przeciągu pierwszych dni. Dopiero wówczas, kiedy nie przynosi ona efektów mimo rzetelnego jej stosowania przez tydzień, podaje się insulinę. Lekarz ustala ilość kalorii, którą powinna przyjmować matka, uwzględniając jej BMI i zapotrzebowanie energetyczne oraz informuje matkę, jakie produkty może ona spożywać.

Jadłospis w przypadku, gdy jest stosowana dieta cukrzycowa powinien zawierać:

  • 40–50% węglowodanów (w większości złożonych),
  • 20–30% tłuszczów,
  • 30% białka.

Z diety powinno się w tym czasie zupełnie wykluczyć:

  • słodycze,
  • cukier i miód,
  • potrawy o wysokim indeksie glikemicznym (np. frytki).

Dieta cukrzycowa w ciąży – co jeść?

Dieta cukrzycowa w ciąży wymaga pewnych wyrzeczeń, jest jednak dużo smacznych produktów, którymi można się odżywiać w tym czasie. Warto sięgać po pokarmy, które stabilizują poziom cukru we krwi i bogate w inulinę. Według najnowszych badań brokuły i inne warzywa z rodziny krzyżowych wspierają pracę trzustki i tolerancję glukozy, dlatego warto je włączyć do jadłospisu ciężarnej.

Choć nie zaleca się spożywania większej ilości owoców niż 3 dziennie ze względu na obecność fruktozy, niektóre z nich obniżają poziom cukru, a nawet leczą cukrzycę. Należą do nich jagody, borówki amerykańskie oraz jabłka.

Produkty bogate w inulinę, która wpływa na polepszenie funkcjonowania gospodarki cukrowej to topinambur, cykoria, mniszek lekarski, karczochy, szparagi, banany, pory, cebula i czosnek.

Jak zdiagnozować cukrzycę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Diagnostyka cukrzycy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dieta w cukrzycy ciążowej – przykładowy jadłospis i najlepsze przepisy

Na śniadanie chorująca na cukrzycę ciężarnych może zjeść:

  • 3 kromki chleba pełnoziarnistego lub bułki grahamki z chudą wędliną,
  • gotowane jajko, pomidora i parę plastrów wędliny,
  • płatki owsiane na mleku lub wodzie z jagodami i bananem,
  • chudy biały ser z pomidorami, rzodkiewką i ogórkiem,
  • kaszę jaglaną z jabłkiem.

Na II śniadanie poleca się:

  • owoce,
  • sałatkę warzywną,
  • kanapkę z chudą wędliną.

Obiad warto rozbić na dwie części i zjeść osobno zupę i drugie danie. Większość zup jest odpowiednia dla osób z cukrzycą, choć warto zrezygnować z ich zabielania. Przepisy polecane na główne danie obiadowe to na przykład:

  • ryba pieczona w piekarniku z sałatką polaną tłoczonym na zimno olejem, zamiast ziemniaków można podać pieczone w piekarniku topinambur lub dynię;
  • kotlety lub roladki z filetu z indyka gotowane na parze, kasza gryczana i surówka;
  • brokuły, ziemniaki i gotowane jajko;
  • kasza quinoa z gotowanymi warzywami – marchewką, cebulą, papryką i cukinią, polana zdrowym olejem;
  • spaghetti gran duro z sosem bolońskim;
  • pieczeń z piersi indyka, pieczona dynia lub topinambur, sałatka.

Podwieczorek może składać się ze świeżych owoców lub warzyw. Na kolację zaś poleca się jedzenie:

  • sałatki jarzynowej z kromką pełnoziarnistego chleba,
  • pieczonych lub grillowanych warzyw z kaszą,
  • duszonej młodej kapusty z pomidorami,
  • kromki pełnoziarnistego chleba z chudą wędliną,
  • sałatki brokułowej lub kalafiorowej.

W diecie cukrzycowej ciężarnych ważne jest, aby nie dopuszczać do wystąpienia głodu. Dlatego około pół godziny przed położeniem się spać matka powinna zjeść jeszcze jeden lekki posiłek, którym może być kromka chleba z chudą wędliną czy warzywa.

Dieta cukrzycowa – chudnięcie

Szczegółowy jadłospis i dieta, gdy występuje cukrzyca w ciąży, powinny być ustalone towarzystwie dietetyka lub lekarza, którzy dopasują go odpowiednio do potrzeb ciężarnej. Podczas diety cukrzycowej wiele osób chudnie. Nie zawsze jest to niepokojący objaw, gdyż często cukrzyca ciężarnych jest wywołana przez nadwagę. W ciąży jednak lepiej zachować ostrożność. Regularne pomiary masy ciała powinno się zapisywać i konsultować jej ewentualną utratę z lekarzem.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Monikka 13.10.2017r.

Dziękuję, że tak fajnie to rozpisaliście. Lekarz trochę mi wyjaśniał, ale zawsze lepiej usłyszeć to w większych szczegółach ;) zastanawiam się czy przy cukrzycy I stopnia mozna bez przeszkód brać suplementy ciąży? wiele babeczek bardzo poleca pregnę plus i sama chciałam spróbować. chyba upewnię się jeszcze u swojego doktora :)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej