Dieta antyrakowa, czyli skuteczna profilaktyka chorób nowotworowych. Zasady i główne składniki diety

Fot: anaumenko / fotolia.com

Dieta antyrakowa opiera się na urozmaiconym jadłospisie, w którym powinny dominować warzywa i owoce. Produkty te są źródłem naturalnych substancji antyoksydacyjnych hamujących rozwój komórek nowotworowych. Ważnymi składnikami diety są również błonnik pokarmowy oraz tłuszcze omega-3.

Dieta antyrakowa stosowana jest w celu zapobiegania rozwoju chorób nowotworowych. Czynnikami ryzyka niektórych nowotworów jest niezdrowy styl życia, nieprawidłowy sposób odżywiania się oraz palenie tytoniu. Podstawą jadłospisu są produkty bogate w naturalne substancje przeciwutleniające.

Dieta antyrakowa: na czym polega?

Dieta antyrakowa należy do diet profilaktycznych. Jej zadaniem jest zredukowanie ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Dieta antyrakowa jest dietą niskotłuszczową, w której dominuje żywność pochodzenia roślinnego. Podstawową zasadą w diecie antyrakowej jest jedzenie dużych ilości produktów, które w swoim składzie zawierają antyoksydanty, czyli substancje o właściwościach przeciwutleniających i hamujących rozwój komórek nowotworowych. 

Do antyoksydantów zalicza się wiele witamin oraz składników mineralnych, m.in.: witaminę C, E, beta karoten, selen oraz magnez. Związki te eliminują z organizmu człowieka wolne rodniki tlenowe i przeciwdziałają rakotwórczemu oddziaływaniu substancji obecnych w niektórych produktach żywnościowych, np. nitrozoamin zawartych w wędzonym mięsie. Jadłospis diety antyrakowej powinien być ubogi w tłuszcze, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego oraz sól, której nadmierne spożycie może prowadzić do rozwoju raka żołądka. Najważniejszymi składnikami diety antyrakowej są warzywa i owoce będące bogatym źródłem substancji przeciwutleniających. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje jedzenie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia w proporcji: 3 porcje warzyw oraz 2 porcje owoców. Ważnym składnikiem diety jest również błonnik pokarmowy, który przyspiesza procesy przemiany materii oraz działa oczyszczająco na jelita usuwając z organizmu szkodliwe dla zdrowia substancje o działaniu kancerogennym (rakotwórczym). 

Jadłospis diety antyrakowej powinien składać się z 4-5 urozmaiconych i regularnych posiłków.Ważna jest odpowiednia kaloryczność diety, która jest zależna od indywidualnego zapotrzebowania energetycznego każdej osoby. Dodatni bilans energetyczny diety skutkuje rozwojem nadwagi i otyłości, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Produkty zalecane w diecie antyrakowej

W diecie antyrakowej zalecane są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, a zwłaszcza warzywa i owoce. W codziennej diecie powinny pojawić się:

  • zielone warzywa: jarmuż, brokuł, kapusta, brukselka – zapobiegają rozwojowi raka przełyku, jamy ustnej, płuc oraz żołądka oraz szpinak, kiwi, sałata, brokuł i groszek – są bogate w luteinę i zeaksantynę, które hamują namnażanie się komórek nowotworowych w organizmie człowieka,
  • warzywa i owoce o kolorze czerwonym: truskawki, maliny, żurawina, jabłka, wiśnie, arbuz, buraki, pomidory, czerwona kapusta – w swoim składzie zawierają likopen, czyli związek o działaniu przeciwnowotworowym,
  • warzywa i owoce o kolorze pomarańczowym: marchew, dynia, brzoskwinia, morela, mango – dostarczają dużych ilości karotenoidów należących do substancji antyoksydacyjnych,
  • warzywa o kolorze białym: czosnek, rzodkiewka, cykoria, cebula – zawierają fitoestrogeny chroniące przed wystąpieniem raka piersi i prostaty.

W diecie antyrakowej powinny pojawić się również produkty zawierające zdrowe tłuszcze czyli nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Zalicza się do nich: tłuste ryby morskie, orzechy, migdały, siemię lniane, pestki dyni oraz oleje roślinne (rzepakowy, sojowy). Dodatkiem do potraw powinna być oliwa z oliwek, która wykazuje działanie przeciwnowotworowe i dostarcza witamin antyoksydacyjnych: A i E. 

Ważnym składnikiem diety antyrakowej jest błonnik pokarmowy obecny w największych ilościach w surowych, nieobranych warzywach i owocach, a także w pełnoziarnistych produktach zbożowych (pieczywo razowe, ryż brązowy, ciemny makaron, gruboziarniste kasze, płatki owsiane, otręby pszenne). Przyczynia się on do przyspieszenia perystaltyki jelit i szybszego wydalania z organizmu rakotwórczych związków dostających się do przewodu pokarmowego wraz z przyjmowaną żywnością.

Dieta antyrakowa: przepisy kulinarne

Przepis na łososia z pomarańczą i żurawiną

Składniki:

  • 450 g filetu z łososia,
  • ½ pomarańczy,
  • koperek,
  • żurawina ze słoiczka.
  • marynata: 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, 1/3 ostrej papryki, sok wyciśnięty z ½ pomarańczy, 1 łyżka miodu, 1 łyżka oliwy z oliwek.

Sposób przygotowania:

  1. Łososia należy opłukać i położyć skórką do dołu. Nóż wkłada się między skórkę i mięso ryby. Przytrzymując koniec filetu, należy przeciągnąć nożem, odcinając skórkę.
  2. Łososia dzieli się na 3 mniejsze kawałki. Każdy z nich należy doprawić solą i pieprzem oraz nasmarować słodką i ostrą papryką.
  3. Rybę układa się w naczyniu żaroodpornym, a następnie polewa sokiem z pomarańczy połączonym z miodem i oliwą z oliwek. Łososia obtoczonego z marynacie odstawia się na około 30 minut.
  4. Piekarnik należy nagrzać do temperatury 210 stopni Celsjusza. Na zamarynowanym łososiu układa się pomarańczę pokrojoną w półplasterki. Naczynie żaroodporne z rybą umieszcza się w nagrzanym piekarniku i piecze przez około 20 minut. Po upieczeniu, na wierzch ryby wykłada się żurawinę i posiekany koperek.

Przepis na zupę krem z brokułów

Składniki:

  • 1 duży brokuł,
  • 500 ml gorącego bulionu,
  • 1 pęczek świeżej bazylii,
  • 100 g sera Gorgonzola,
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • sól morska, świeżo zmielony pieprz czarny.

Sposób przygotowania:

  1. Brokuł należy opłukać, a następnie podzielić na różyczki, odcinając je od łodygi. Różyczki brokułu wkłada się do garnka. Warzywo zalewa się wodą, zagotowuje i odcedza. Ponownie należy wlać świeżą wodę, zagotować i odcedzić.
  2. Do brokułów wlewa się gorący bulion i gotuje przez około 2 minuty, aż do momentu, gdy warzywo będzie al dente. Nie można go przegotować, bo wówczas straci swój naturalny, zielony kolor.
  3. Do brokułów dodaje się ser Gorgonzola, listki bazylii, oliwę z oliwek oraz świeżo zmielony, czarny pieprz. Zawartość garnka należy zmiksować za pomocą blendera.

Jak przygotować "antyrakowe" śniadanie, obiad, kolację? Zobacz wideo:

    Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 30.12.2020,
    Opublikowano: 30.12.2020 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

    Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

    Czytaj więcej
    Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

    Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

    Czytaj więcej
    Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

    Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

    Czytaj więcej
    O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

    Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

    Czytaj więcej
    To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

    Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

    Czytaj więcej
    Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

    Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

    Czytaj więcej
    Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

    Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

    Czytaj więcej
    Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

    Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

    Czytaj więcej
    Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

    Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

    Czytaj więcej
    NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

    Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

    Czytaj więcej