Mimo początkowych zachwytów nad suplementami diety zawierającymi tak zwane african mango część lekarzy zaczęła mieć poważne wątpliwości co do jego działania. Badania ujawniły, że stosowanie tej rośliny często wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi.
Co to jest afrykańskie mango?
Afrykańskie mango, zwane również dzikim mango, diką lub ogbono, to roślina sklasyfikowana jako Irvingia gabonensis. Jest to wiecznie zielone, dorastające do 40 m drzewo o jadalnych owocach pochodzące z lasów tropikalnych Afryki. Od dawna ceni się tam jego walory kulinarne – owoce jedzone są na surowo oraz przetwarzane na galaretki i dżemy. Natomiast nasiona spożywa się na surowo czy grillowane, a w formie proszku dodaje się je do zupy, aby zagęścić ich wartość odżywczą.
Z czego robi się preparaty african mango?
African mango robi się z pestek tej rośliny, czyli tak zwanych orzechów mango.
Mango afrykańskie – działanie i właściwości
Producenci suplementów african mango najczęściej przypisują mu niemal cudowne właściwości – ma ono usprawniać działanie przewodu pokarmowego, stabilizować poziom cukru we krwi, podnosić poziom energii, obniżać cholesterol, spalać tkankę tłuszczową i dostarczać wielu witamin i mikroelementów. Przeprowadzone dotychczas badania nie potwierdziły wyjątkowości tego owocu. Wielu naukowców sugeruje, że jego efekty związane są z dużą ilością błonnika i włókien owocowych, które usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego i obniżają poziom cholesterolu. Substancje te można znaleźć w wielu innych, powszechnie dostępnych i o wiele tańszych owocach, takich jak jabłka, gruszki czy pomarańcze.
Nie należy jednak zupełnie odrzucać możliwości, jakie daje zastosowanie surowców zielarskich z dzikiego mango. Według przeprowadzonych na szczurach badań ekstrakty alkoholowe z jego liści wykazały działanie chroniące wątrobę i chromosomy podczas zatrucia toksynami.
Trwają również badania nad możliwością wykorzystania ekstraktów z mango afrykańskiego w leczeniu zaburzeń metabolicznych, w szczególności cukrzycy i insulinooporności. Wstępne wyniki były na tyle zadowalające, że możliwe jest, że zostanie wyprodukowany lek na bazie tej rośliny.
Jakie właściwości prozdrowotne mają owoce? Dowiesz się tego z filmu:
Odchudzanie z african mango – czy to działa?
Otrzymywane wyniki badań odnośnie tego, czy african mango działa na odchudzanie, są ze sobą sprzeczne. Podczas gdy część z nich sugeruje wyraźny spadek masy ciała (nawet do 5%), to nie zauważono zmian przekraczających poziom placebo. Większość autorów dokonujących analiz przeprowadzonych badań jest jednak zdania, że nie ma dowodów na odchudzające działanie rośliny.
African mango – skutki uboczne
Po początkowym zachwycie nad african mango odkryto, że ma ono także dość poważne skutki uboczne. Do najczęściej wymienianych należą:
- bóle głowy i migreny,
- problemy z układem pokarmowym – wzdęcia i biegunki,
- nadmierne pobudzenie,
- problemy ze snem.
Przypuszcza się także, że bardzo duże ilości błonnika zawarte w preparatach african mango mogą na dłuższą metę prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Odnotowano też przypadek, w którym na skutek zażywania tabletek z ekstraktem z pestek z tego owocu doszło do powiększenia i stanu zapalnego wątroby. Ponieważ orzechy mango afrykańskiego nie zostały jeszcze odpowiednio przebadane, wielu lekarzy postuluje zachowanie dużej ostrożności podczas ich stosowania. Na dzień dzisiejszy brak informacji na temat tego z jakimi lekami może wchodzić w interakcje.
Bibliografia:
1) Kilinçalp S., Başar, O. Coban S. i Yüksel I., Irvingia gabonensis (African mango): innocent magic formula?, “Acta Gastroenterologica Belgica”, 77 (1), 2014, s. 75–76.
2) Onakpoya I., Davies L., Posadzki P. i Ernst E., The efficacy of Irvingia gabonensis supplementation in the management of overweight and obesity: a systematic review of randomized controlled trials, “Journal of Dietary Supplements”, 10 (1), 2013, s. 29–38.
3) Gbadegesin M. A., Adegoke A. M., Ewere E. G. i Odunola O., Hepatoprotective and anticlastogenic effects of ethanol extract of Irvingia gabonensis (IG) leaves in sodium arsenite-induced toxicity in male Wistar rats, “Nigerian Journal of Physiological Sciences”, 29 (1), 2014, s. 29–36.
4) Martínez-Abundis E.,, Méndez-Del Villar M., Pérez-Rubio K. G. i in., Novel nutraceutic therapies for the treatment of metabolic syndrome, “World Journal of Diabetes”, 7 (7), 2016. s. 142–152.