Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?

NAN

Fot: blackday / fotolia.com

Laserowe usuwanie blizn jest obecnie najczęściej stosowaną metodą. W porównaniu do rozwiązań tradycyjnych jest ona mniej inwazyjna i nie powoduje tak wielu powikłań. Za pomocą lasera usuwane są blizny po przebytym trądziku, operacjach lub oparzeniach.

Obecnie można skorzystać z bardzo wielu metod usuwania blizn, z których każda będzie różniła się skutecznością i czasem oczekiwania na pierwsze widoczne efekty. Ponadto różne blizny mogą wymagać innej formy terapii.

Laserowe usuwanie blizn – kiedy się sprawdza?

Laserowe usuwanie blizn jest zalecane przede wszystkim dla osób, które są zainteresowane usuwaniem blizn potrądzikowych. Tego typu widoczne pozostałości na skórze potrafią znacznie obniżyć samoocenę i mogą powodować dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi. W tym przypadku zabieg laserowy odznacza się bardzo wysoką skutecznością.

W trakcie zabiegu stosowane są najnowocześniejsze urządzenia, które emitują światło docierające do tkanki podskórnej i warstwy skóry właściwej. Zastosowanie lasera pomaga nie tylko wygładzić cerę i spłycić głębokie blizny, ale jednocześnie poprawia jej wygląd, napięcie i koloryt. Stymuluje też wydzielanie kolagenu przez skórę, przez co staje się ona bardziej elastyczna i widać efekt liftingu.

Każdy zabieg z użyciem lasera przeprowadzany jest indywidualnie i dopasowany jest do wielkości i rodzaju blizny, co wpływa też na jego cenę. Ta metoda sprawdza się również w spłycaniu i usuwaniu blizn pooperacyjnych.

Jej zalety to to przede wszystkim to, że powoduje stosunkowo niewielki ból, który można łagodzić za pomocą maści znieczulających, a także szybka rekonwalescencja – skóra po zabiegu laserowym goi się szybciej niż po głębokim peelingu czy dermabrazji. Przez kilka pierwszych tygodni należy jedynie unikać ekspozycji na słońce oraz stosować maści i kremy zabezpieczające i regenerujące naskórek.

Przeciwwskazania do zabiegu obejmują stosowanie niektórych leków, a zwłaszcza rozrzedzających krew, sterydów, używanych w leczeniu trądziku np. izotretynoinów lub leków fotouczulających. Zabieg nie jest polecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Usuwanie blizn po trądziku – medycyna estetyczna

W ofercie gabinetów kosmetycznych można znaleźć szereg zabiegów, które są skuteczne w usuwaniu blizn. Przeprowadza się je, używając kwasu hialuronowego, ale także za pomocą rozwiązań typu: mikrodermabrazja, dermabrazja, peeling chemiczny, jonoforeza czy mezoterapia bezigłowa. Są to metody, które odznaczają się dużą skutecznością, jeśli chodzi o usuwanie stosunkowo świeżych blizn, od których powstania nie minął jeszcze rok. Wszystkie polegają na rozjaśnieniu blizn i ich zmniejszaniu. Żadna z wymienionych nie da jednak pożądanego rezultatu po pierwszym zabiegu. Zabiegi należy powtarzać i dopiero po wykonaniu kilku widoczna będzie poprawa. Dodatkowo wymagane jest zrobienie odpowiedniej przerwy między sesjami na regenerację naskórka. Dopiero po wygojeniu się skóry można przystąpić do kolejnego zabiegu.

Zobacz film: Zabiegi z użyciem lasera frakcyjnego. Źródło: Bez skazy 

Chirurgiczne usuwanie blizn pooperacyjnych

Usuwanie bliznowców (tzw. keloidów) często wymaga interwencji chirurgicznej, która jest jedną z bardziej inwazyjnych metod usuwania blizn. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i polega on na wycięciu blizny i ponownym zszyciu skóry. Pozwala on w znaczącym stopniu zmniejszyć widoczność zmiany. Mogą pojawić się powikłania w postaci ponownie powstającego bliznowca czy brzydko gojącej się rany.

Po zabiegu można stosować specjalne żelowe opatrunki, które zmniejszają obrzęk i jednocześnie zapobiegają powstawaniu nowych blizn. Dostępne są w aptece bez recepty. Dodatkowo wskazane jest stosowanie miejscowo maści i kremów zawierających alantoinę.

Jak usunąć blizny metodami farmakologicznymi?

Jeśli blizna jest niewielka, gładka i płaska można próbować ją usunąć za pomocą środków farmakologicznych, np. sterydów, których stosowanie zawsze należy skonsultować z dermatologiem. Jeszcze mniej inwazyjna metoda polega na użyciu masażu lub opatrunku uciskowego, ale odznacza się ona znacznie niższą skutecznością i sprawdza się jedynie w przypadku naprawdę niewielkich i świeżych zmian. Opatrunki uciskowe zakładane są często jeszcze w szpitalu po operacji i mają zapobiegać powstawaniu blizn. Masaż musi wykonać specjalista i wymaga to włączenia do terapii odpowiednich kremów lub maści, które pomogą w usunięciu zmian na skórze.

Należy pamiętać, że im wcześniej blizna będzie odpowiednio pielęgnowana (zwłaszcza pooperacyjna), tym będzie mniej widoczna. Niestety często, mimo właściwych zabiegów, skóra człowieka wykazuje tendencję do tworzenia bliznowców. Dlatego do każdej blizny należy podchodzić indywidualnie, dobierając najkorzystniejszą metodę jej usuwania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
8
Polecamy
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg? Dzień Dobry TVN
Co to jest peeling chemiczny?
Jakie są efekty peelingu chemicznego?
Czy warto go wykonywać na jesień?
Co to jest peeling chemiczny? Jakie są efekty peelingu chemicznego? Czy warto go wykonywać na jesień? Dzień Dobry TVN
Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu
Laserowe usuwanie blizn – efekty, przebieg zabiegu TVN zdrowie
Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach?
Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych?
Jak pozbyć się blizn po trądziku i operacjach? Na czym polega laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?