Polub nas na Facebooku
Czytasz: Synefryna – niezawodny środek na spalenie tłuszczu czy groźna substancja?
menu
Polub nas na Facebooku

Synefryna – niezawodny środek na spalenie tłuszczu czy groźna substancja?

NAN

Fot: Yamada Taro / stock.adobe.com

Synefryna została wprowadzona na rynek jako zastępnik efedryny w suplementach diety dla sportowców oraz jako środek na odchudzanie. Jej przedawkowanie może prowadzić do groźnych efektów ubocznych, a nawet śmierci.

Synefryna dostępna jest w postaci suplementów diety, co oznacza, że nie została w pełni przebadana i skutki jej długofalowego stosowania nie są znane. Wiadomo natomiast, że przekraczanie zalecanej dziennej dawki tej substancji jest niebezpieczne dla zdrowia.

Co to jest synefryna?

Synefryna to substancja z grupy stymulantów, alkaloid o budowie i działaniu podobnym do efedryny, którą zastąpiła w preparatach na otyłość i dla kulturystów. Występuje naturalnie w niektórych roślinach – na potrzeby przemysłu farmaceutycznego otrzymywana jest ze skórek pomarańczy gorzkiej. W pożywieniu znajduje się w większej ilości w cytrusach, na przykład w soku z grejpfruta czy pomarańczy. 

Jako syntetyczny lek zaczęła być produkowana w latach 20. ubiegłego wieku i przez kolejne kilkadziesiąt lat była zachwalana jako lek na wiele dolegliwości, w tym na przeziębienie, alergię, obniżone ciśnienie krwi, a nawet stany szoku. Obecnie, wraz z dużym dostępem do synefryny w formie suplementów i jej niekontrolowanym użyciem, coraz więcej mówi się o jej szkodliwych efektach.

Jak działa synefryna?

Synefryna wykazuje bardzo podobne działanie do efedryny. Osoby zmagające się nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz kulturyści wykorzystują fakt, że dzięki niej nasila się jest termogeneza, dzięki czemu spalanie tłuszczu zachodzi o wiele szybciej. Dodatkowo aktywuje ona procesy rozkładu tłuszczów (lipolizę).

Synefryna podnosi też wydolność organizmu, co związane jest tym, że podnosi ciśnienie i usprawnia krążenie krwi, zwiększa przepustowość serca oraz rozszerza oskrzela, co również jest cechą pożądaną przez sportowców.

Wykazuje również działanie obkurczające śluzówkę nosa i przerywa ataki astmy. W dostępnych w aptece lekach na zatoki czy katar wykorzystuje się jednak najczęściej efedrynę.

Synefryna – dawkowanie

Większość osób w codziennej diecie spożywa najczęściej nie więcej niż 7 mg synefryny. Wyjątek stanowią amatorzy cytrusów, a w szczególności dżemów produkowanych z ich skórek, u który dziennie spożycie może być nawet na poziomie 25 mg. Określone zasady bezpieczeństwa postulują natomiast, że dawkowanie synefryny nie powinno być wyższe niż 27 mg na dobę.

Synefryna – skutki uboczne

Suplementowanie synefryny przez dłuższy czas lub w połączeniu z niektórymi substancjami może prowadzić do groźnych skutków ubocznych:

 • wzrostu ciśnienia krwi i częstości akcji serca – występuje już po paru godzinach od zażycia pojedynczej dawki,
 • arytmii serca,
 • zawału serca,
 • udaru mózgu,
 • zaburzeń nastroju,
 • bólów głowy,
 • uzależnienia od synefryny.

Przeciwwskazania do stosowania synefryny

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania synefryny są jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu krążenia, a przede wszystkim serca. Nie powinna być także używana przez osoby w podeszłym wieku oraz wszystkie, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Dodatkowo nie należy jej łączyć z wieloma substancjami, gdyż może być to katastrofalne w skutkach. Są to między innymi:

 • kofeina – obecna w kawie, napojach energetycznych i niektórych suplementach diety; znane są przypadki śmiertelne po zastosowaniu jednocześnie większych dawek synefryny i kofeiny;
 • tyroksyna (stosowana w leczeniu tarczycy) – już po równoczesnym zażyciu jednej dawki synefryny może prowadzić do arytmii serca;
 • jakiekolwiek leki wpływające na układ nerwowy – uspokajające i antydepresanty;
 • jakiekolwiek leki na choroby serca i układu krążenia.

Synefryna a kofeina

Szczególnie niepokojące są częste przypadki zażywania synefryny razem z kofeiną przez sportowców. Wiele suplementów diety zawiera te składniki w ilości przekraczającej bezpieczne dawki. Ich połączenie tworzy wysoce stymulującą mieszankę, która czasowo zwiększa wydolność organizmu. Zanotowano wiele przypadków zawałów podczas treningów po zastosowania takich preparatów. Warto też pamiętać, że skutki uboczne często pojawiają się nie od razu po zażyciu jakiejś substancji, ale dopiero po dłuższym czasie jej użytkowania. Przewlekłe stosowanie suplementów w tak dużym stopniu obciążających serce oraz forsowanie organizmu na granicach jego wytrzymałości jest bardzo ryzykownym przedsięwzięciem i może prowadzić do wielu chorób.

Synefryna w suplementach zdrowia i lekach

Mimo możliwości wywoływania poważnych skutków ubocznych synefryna przez lata była stosowana w lekach. Przyjmowana w rozsądnych ilościach może być w bezpieczny sposób wykorzystywana w leczeniu pewnych dolegliwości. Jednak korzystanie z tej substancji powinno być zawsze konsultowane z lekarzem (równocześnie należy poinformować go o wszystkich problemach zdrowotnych i zażywanych lekach).

Należy też pamiętać, że suplementy zdrowia nie są kontrolowane w odpowiedni sposób i często zawierają dawki synefryny kilkakrotnie przekraczające zalecane dzienne spożycie. Często, mimo pochwał i zapewnień ze strony producenta, preparaty z tą substancją są niebezpieczną trucizną, która prowadzi do powolnego wyniszczenia organizmu.

Zobacz film: Czy dieta musi być droga? Źródło: Wiem, co jem na diecie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
3
Polecamy
Czym jest synefryna?
Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy
Czym jest synefryna? Działanie i skutki uboczne ekstraktu z gorzkiej pomarańczy TVN zdrowie
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego.
W czym pomaga, a w czym szkodzi?
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego. W czym pomaga, a w czym szkodzi? Dzień Dobry TVN
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę.
Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?