Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kto to Socjopata?  Test na osobowość. Przyczyny i objawy socjopatii
menu
Polub nas na Facebooku

Kto to Socjopata?  Test na osobowość. Przyczyny i objawy socjopatii

NAN

Fot: nickshot / stock.adobe.com

Socjopata cechuje się impulsywnością, brakiem odczuwania głębszych emocji i poczucia winy. Chociaż z zewnątrz osoba ta wydaje się być duszą towarzystwa, to wewnątrz czuje pustkę i brak sensu. Przyczyną socjopatii jest przemoc lub szkodliwe zachowania rodziców w dzieciństwie. W relacji z socjopatą nie można wchodzić z nim w kłótnie, najlepiej zachowywać się z dystansem i robić swoje.

Nazwa "socjopata" ma związek z przyczyną tego zaburzenia, która leży w warunkach społecznych. Socjopaci nie są tylko mordercami czy zbrodniarzami, którzy są pokazywani w mediach. Wielu z nich jest normalnymi pracownikami, mężami i dziećmi, którzy dobrze potrafią kamuflować swój stan.

Socjopata - kto to?

Socjopata to osoba z zaburzeniem osobowości cechującym się zachowaniem impulsywnym bez poczucia winy oraz brakiem zdolności odczuwania głębszych emocji. Podejmuje on gwałtowne zachowania, które są niewspółmierne do obowiązujących norm społecznych.

Osobowość dyssocjalna to zaburzenie, w którym chory uczy się świata z niewłaściwych źródeł i przyjmuje antyspołeczne reguły życia za swoje. W związku z tym, że nikt mu nie pokazał, jak żyć w społeczeństwie, nie umie się tu odnaleźć. 

Osobowość antysocjalna impulsywna natomiast charakteryzuje się brakiem samokontroli. Ludzie cierpiący na to zaburzenie bardzo często trafiają do więzienia za pobicia lub kradzieże.

Objawy osobowości socjopatycznej

Socjopata na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od innych osób w społeczeństwie. Często jest bardzo inteligentny, zabawny i potrafi być duszą towarzystwa. Wewnątrz jednak jest wiecznie znudzony nie widzi sensu życia. Ma problem z realizacją swoich celów życiowych. Nie czuje też odpowiedzialności za swoje zachowania oraz jest nieszczery i ma skłonności do manipulacji ludźmi.

Przyczyny socjopatii - społeczeństwo, złe wychowanie

Socjopatia powstaje na skutek złego przystosowania do społeczeństwa. Tak więc socjopatą staje się na skutek złej socjalizacji. Istnieje możliwość oduczenia się tej postawy, jednak ludzie nie mają ochoty na zmianę, ponieważ takie życie jest wygodniejsze. Socjopaci w związku tak sterują partnerem, że robi on za niego większość obowiązków, a w pracy potrafią skutecznie zmanipulować innych pracowników, na których przerzucą wiele swoich zadań. Osoby te nie czują z tego powodu wyrzutów sumienia, więc taka sytuacja im nie przeszkadza. Socjopaci w związku z tym żyją lekko, bez obowiązków i stresów, jednak praktycznie w ogóle nie doświadczają prawdziwego życia. Taka postawa jest wyciągnięta z domu rodzinnego i największy udział w tym mają rodzice. Wobec socjopatów w dzieciństwie zwykle była stosowana przemoc fizyczna, psychiczna lub seksualna.

Socjopata a psychopata - różnice i podobieństwa

Terminu socjopatia i psychopatia często używa się zamiennie, ponieważ są to podobne zaburzenia. Jednak skłonności psychopaty wynikają z dysharmonii chemicznej w jego mózgu. Przez to ma on odmienne poczucie wartości, takich jak moralność lub etyka. Prowadzi to do agresji i brutalności. Badania z 2002 r. wykazały, że ponad 93% morderstw popełnionych przez psychopatów były zaplanowane.

Główna przyczyna patologicznych zachowań socjopaty znajduje się w środowisku. Co więcej, jego zachowania są znacznie bardziej antyspołeczne niż w przypadku psychopaty. Nie ma też badań neurologicznych, które potwierdzałyby socjopatię. Jednak zarówno psychopata, jak i socjopata mają zdolności do zniszczenia życia lub związku z drugim człowiekiem.

Jak wygląda leczenie psychiatryczne w Polsce? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Leczenie psychiatryczne. Jak wygląda w praktyce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Socjopata - test sprawdzający skłonności socjopatycznej

W 1941 roku psychiatra Harvey Cleckley stworzył test mierzący skłonności socjopatyczne. Kwestionariusz składa się z 16 pytań, jednak nie można przesądzić o tak poważnym zaburzeniu na podstawie jednego testu. Pytania prezentują się następująco:

 • Czy myślisz o sobie jako o czarującej i inteligentnej osobie? Socjopata odpowie "tak".
 • Czy masz czasem urojenia lub myślisz w irracjonalny sposób? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy jesteś neurotyczny i często się stresujesz? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy uważasz, że można polegać na tobie? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy kłamanie i oszukiwanie łatwo ci przychodzi? Socjopata odpowie "tak".
 • Czy czujesz często wyrzuty sumienia lub wstyd? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy jesteś świadomy kary za podjęcie złych decyzji? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy potrafisz angażować się w związek i szczerze kochać drugą osobę? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy twoje emocje są adekwatne do sytuacji? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy wiesz jak się czujesz w danym momencie? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy dobrze radzisz sobie w społeczeństwie? Socjopata może odpowiedzieć "tak" i "nie".
 • Czy jesteś duszą towarzystwa na imprezach? Socjopata odpowie "tak".
 • Czy zdarzyło ci się, że groziłeś komuś, że go zabijesz? "Socjopata odpowie "tak".
 • Czy czujesz głębokie uczucia podczas seksu" Socjopata odpowie "nie".
 • Czy trudno ci jest brać odpowiedzialność za podjęte decyzje? Socjopata odpowie "tak".

Socjopata - jak postępować?

Z socjopatą nie można wchodzić w utarczki słowne ani okazywać mu pogardy. Gdy się go sprowokuje, będzie on jeszcze bardziej agresywny i zaczepny. W relacji z socjopatą najlepiej robić swoje i nie okazywać słabości. Gdy staje się on trudny w kontakcie, najlepiej jest zniknąć z jego pola widzenia. Będąc w relacji z socjopatą, należy być przygotowanym na liczne ataki złości i częste manipulacje z jego strony. Nie można też liczyć na nagłą zmianę zachowania, ponieważ najczęściej nie zależy im na wyjściu z tej sytuacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
948
56
Polecamy
Jakie są przyczyny i objawy osobowości anankastycznej?
Leczenie i test
Jakie są przyczyny i objawy osobowości anankastycznej? Leczenie i test TVN zdrowie
Charakterystyka zaburzeń osobowości
Charakterystyka zaburzeń osobowości Dzień Dobry TVN
Objawy i przyczyny aleksytymii - jak leczyć analfabetyzm emocjonalny?
Objawy i przyczyny aleksytymii - jak leczyć analfabetyzm emocjonalny? TVN zdrowie
Czy związek z narcyzem jest możliwy?
Osobowość narcystyczna w relacjach
Czy związek z narcyzem jest możliwy? Osobowość narcystyczna w relacjach Dzień Dobry TVN
Komentarze (7)
Gość
"Wielu z nich jest normalnymi pracownikami, mężami i dziećmi, którzy dobrze potrafią kamuflować swój stan". Czyli socjopatą już nie mogą być pracownice i żony ??????? Logika na medal. Brawa za obiektywizm i zgłębienie tematu.
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Co do zarzutu, że mylone są pojęcia socjopata a psychopata, to nie jest on zgodny z prawdą.
Czytaj całość
Nie_znajoma
No name
Zgrabnie napisane. Jak zwykle. Widać, że zgłębiasz temat.
Czytaj całość
Sajko
Z calym szacunkiem, ale piszaca to osoba nie ma zielonego pojecia kim jest socjopata! Prosze nie brac tego tekstu na powaznie. I najwazniejsze: prosze nie mylic psychopaty z socjopata - to zupelnie ZUPELNIE odmienne skrety psychiczne. Krotko: bzdury i jeszcze raz bzdury. Porada: siegnij autorze po dowolny podrecznik medycyny na kierunku psychiatria i przestan zachowywac sie jak socjopata, np. KLAMAC.
Czytaj całość
M.I.A.
NoName
Zgłębiam temat od kilku tygodni. Tobie proponuję to samo, bo koszmaru życia z socjopatą nie da się opisać.
Po "kilkudziestu" latach w związku, naprawdę trudno uwierzyć, jakie spustoszenie pozostaje w psychice ofiary..., a wciąż poszukują nowych. Niestety. :'-(
Czytaj całość
NoName
wiktor123
Może i w początkowej części przyznałbym ci rację tak w drugiej już stanowczo się nie zgadzam. Mam wrażenie, że to co napisałeś to czysto subiektywne zdanie w którym rozpatrujesz tylko swój pogląd jako domniemany - ponieważ nie mam na to żadnego dowodu poza tym co tu napisałeś ( żebyś się od razu nie burzył) - socjopata. Nie wszyscy socjopaci muszą być tacy jakich ich tutaj przestawiłeś i na pewno nie są. Bo dla mnie jak początek brzmiał jeszcze w miarę sensownie tak w końcówce zastanawiam się czy nie zacząłeś opisywać jakiegoś stadium depresji pomieszanej z brakiem pewności siebie której swoją drogą wydaje mi się, że socjopatom nie może brakować z uwagi na to, chociażby kłamanie dla swojego dobra jak to ślicznie ująłeś.
Chociaż co ja tam wiem, przecież napisałeś, że jesteś socjopatą i miałeś styczność z socjopatami więc to pewnie ja powinienem więcej na ten temat doczytać. Chociaż stwierdzenie, że masz "duże doświadczenie na ten temat" każe mi się zastanawiać nad poprawnością gramatyczną tego zdania a co za tym idzie za zgrabną retoryką która - wydaje mi się - powinna cechować z ogółu socjopatów z uwagi chociażby na to, że kłamią i wgl.
Noale..
Czytaj całość
wiktor123
test na socjopatę jest kompletnie bezsensu. ponieważ socjopata kłamie i robi wszystko dla swoich własnych celów. skoro uważa się za uroczą oraz pełną inteligencji osobę - odpowie np. na pytanie czy można na niego polegać słowem "tak". osoby z takim zaburzeniem mają świadomość swojego złego postępowania ALE kłamią dla swojego dobra. więc socjopaci to naprawdę skomplikowane osoby, które mają wiele sprzeczności w swoim zachowaniu jak i toku myślenia. nie każdy socjopata nie może mieć wyrzutów sumienia lub nie potrafi w ogóle jakkolwiek z empatią próbować komukolwiek pomóc w czymkolwiek. najczęściej takie osoby są naprawdę mocno zagubione, miały traumę w dzieciństwie (niejedną), więc próbują się na życiu "odegrać" za to wszystko co ich spotkało. takie osoby nie mogą samemu sobie nawet ufać, boją się siebie i dlatego nie chcą ingerować w jakiekolwiek relacje. socjopaci nie chcą tak naprawdę dla nikogo źle, tylko dla samego siebie. pomaganie takiej osobie nie jest najłatwiejszym zadaniem ponieważ socjopaci zazwyczaj są bardzo impulsywni, łatwo się denerwują oraz nienawidzą rozmawiać o samym sobie. nie chcą pokazywać skruchy czy tego, że cokolwiek ich boli. chcą innych jak i siebie samego okłamać, że dadzą sobie radę sami, nic w ich życiu takiego się nie dzieje oraz są "normalni". jestem socjopatą, miałem styczność z socjopatami więc wiem co mówię. mam dość duże doświadczenie na ten temat.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby