Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ostroga piętowa – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Ostroga piętowa – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia

NAN

Fot: logo3in1 / fotolia.com

Ostrogi piętowe to wyrostki kostne, które powstają na podeszwowej stronie kości piętowej. Są one efektem zapalenia przyczepu rozcięgna podeszwowego. Stan zapalny powoduje odkładanie się złogów wapiennych i powstanie wyrośli, która nazywana jest ostrogą.

Ostrogi piętowe objawiają się bólem pięt, który początkowo dokucza podczas chodzenia, a następnie nawet w trakcie odpoczynku. Dolegliwość ta wynika ze stanu zapalnego okolic kości piętowej. W jego wyniku dochodzi do odkładania złogów wapiennych i utworzenia się tzw. ostróg. Na wystąpienie stanu zapalnego narażone są zwłaszcza osoby uprawiające bieganie, siatkówkę lub tenis, a także osoby starsze i z nadwagą.

Przyczyny i objawy ostrogi piętowej

Przyczyną powstania ostróg w piętach jest stan zapalny w miejscu, w którym kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Jest to struktura, która w trakcie chodzenia napina się i rozluźnia. Do stanu zapalnego dochodzi w wyniku przeciążenia, noszenia niewygodnych butów lub urazu. W efekcie spłaszczenia podłużnego łuku stopy pojawia się zapalenie, którego efektem jest odkładanie się złogów wapiennych na kości piętowej. Powstała w ten sposób wyrośl nazywana jest ostrogą pięty. Bardzo rzadko występuje ostroga piętowa górna.

Objawem ostrogi w pięcie jest ból pod piętą, który początkowo pojawia się tylko w czasie ruchu. Po „rozchodzeniu” ból trochę słabnie, ale wraz z rozwojem stanu zapalnego dokucza nawet w trakcie odpoczynku. Znacznie ogranicza on ruchomość okolicy pięty, przez co utrudnia normalne funkcjonowanie.

Co powinno się jeść, aby mieć mocne i zdrowe kości? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości? Źródło: 36,6

Jak leczyć ostrogi?

Ból wywołany ostrogami na piętach nie przejdzie sam, dlatego niezbędne jest odpowiednie leczenie. Niestety wiele osób próbuje radzić sobie domowymi sposobami, które są zupełnie nieskuteczne na ostrogi. Żaden krem ani maść na ostrogi piętowe nie pomaga, ponieważ nie ma fizycznej możliwości przeniknięcia przez tkankę tłuszczową na spodzie pięty – ma ona 2 cm grubości. Tak samo nie sprawdza się leczenie moczem ostrogi piętowej ani inne, jeszcze dziwniejsze sposoby.

Jak leczyć ostrogę piętową? Przede wszystkim należy udać się do ortopedy, ale wcześniej trzeba zaopatrzyć się w wygodne obuwie – obowiązkowo na niskim obcasie, z amortyzującą wstrząsy, elastyczną podeszwą. Można też zakupić specjalne wkładki do butów na ostrogi piętowe, które zapewnią większy komfort chodzenia, zmniejszając nacisk na piętę. W sprzedaży są zarówno wkładki ortopedyczne, jak i podpiętki żelowe, które zalecane są wyłącznie w ostrym stanie zapalnym.

Leczenie ostróg na piętach zawsze zaczyna się od doustnych leków przeciwzapalnych. Jednocześnie prowadzona jest rehabilitacja, która obejmuje zarówno leczenie ruchem, jak i fizykoterapię. Pacjent, najpierw pod okiem fizjoterapeuty, a następnie w domu, wykonuje ćwiczenia na ostrogę piętową. W ramach fizykoterapii stosowane są ultradźwięki, pole magnetyczne lub jonoforeza. Schorzenie dobrze reaguje także na specjalne masaże, które zwiększają ukrwienie i odżywiają ścięgna, przyspieszając proces gojenia. Leczenie ostrogi jest długotrwałe – zwykle trwa od 3 do 6 miesięcy i likwiduje wyłącznie stan zapalny, a nie narośl.

W przypadku gdy standardowe leczenie nie skutkuje, wykonywane jest rozbijanie ostróg piętowych. W tym celu wykorzystywana jest fala uderzeniowa (ESWT), która działa przeciwzapalnie, blokuje bodźce bólowe i przyspiesza gojenie tkanek. W szczególnie trudnych przypadkach schorzenie leczone jest za pomocą czynników wzrostu pozyskiwanych z krwi chorego. Przyspieszają one gojenie oraz regenerację tkanek.

Ostrogi piętowe – ćwiczenia

Niezbędnym elementem leczenia są wspomniane już ćwiczenia na ostrogi piętowe. Pomagają one zmniejszyć ból, są nieskomplikowane i nie zajmują wiele czasu. Należy wykonywać je codziennie w domu, pamiętając o zachowaniu podstawowych zasad:

  • ćwiczenia nie mogą powodować bólu, a jedynie uczucie rozciągania stopy,
  • ćwiczenia należy wykonywać rano, po południu oraz wieczorem,
  • nie można wykonywać ćwiczeń, jeśli nogi są zmęczone – przed każdym ćwiczeniem trzeba odpocząć 20 minut,
  • każde ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy w ciągu 10 sekund,
  • zalecane jest wykonywanie 3 serii ćwiczeń codziennie przez 8 tygodni,
  • nie wszystkie rodzaje ćwiczeń należy wykonywać w ciągu jednego dnia.

Podstawowe ćwiczenia na ostrogi piętowe to:

  • rozciąganie rozcięgna podeszwowego – ćwiczenie to można wykonywać w pozycji siedzącej. Za pomocą ręcznika lub dłoni trzeba delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia i przytrzymać je przez 10 sekund. Kciukiem drugiej dłoni można w tym czasie masować śródstopie;
  • masowanie piłeczką – należy usiąść na łóżku, opuścić stopy na podłogę, a pod chorą stopę wsunąć piłeczkę tenisową lub napełnioną wodą butelkę. Piłkę lub butelkę trzeba przesuwać od pięty do palców;
  • rozciąganie mięśni łydki – należy stanąć na wprost ściany, oprzeć się na wyprostowanych rękach, wystawić jedną nogę do przodu i lekko ugiąć ją w kolanie. Drugą nogę trzeba przesunąć do tyłu i wyprostować w kolanie. Przednią nogę uginać do momentu, gdy w nodze tylnej będzie odczuwalne napięcie.

Na problemy z układem kostnym, w tym ze stopami, wpływa niewłaściwa postawa. Jak zatem dbać o kręgosłup? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
998
48
Polecamy
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Jak rozpoznać i jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Dzień Dobry TVN
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować?
Wkładki na ostrogi – czy warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Ból pięty przy chodzeniu – domowe sposoby leczenia
Ból pięty przy chodzeniu – domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy, leczenie i ćwiczenia
Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy, leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Komentarze (2)
AlinaB
Polecam sprobowac okladow z ziela glistnika, dostepny jest do poznej jesieni. Nalezy zerwac garstke glistnika wlozyc do woreczka plastikowego. Nastepnie przez woreczek pogniesc ziele. Zlozyc na stope okladajac bolace miejsce. Na woreczek nalozyc skarpetke i po nocy zdjac. kuracje prowadzic codziennie przez 2-3 tygodnie. Pomaga skutecznie zwalczyc bol ale wymaga cierpliwosci.
Czytaj całość
SylwiaK
Mi na ostrogę pomógł jedynie taping podologiczny. Byłam w Rzeszowie u Pani podolog Adriany Miniatorskiej-Węgrzyn i dosłownie po jednym zabiegu ból ustał.
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby