Polub nas na Facebooku
Czytasz: Od kiedy niemowlę zaczyna widzieć? Jak i co widzi dziecko w kolejnych tygodniach po urodzeniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Od kiedy niemowlę zaczyna widzieć? Jak i co widzi dziecko w kolejnych tygodniach po urodzeniu?

Noworodek ze smoczkiem patrzy się na rodziców

Fot: S.Kobold / stock.adobe.com

To, od kiedy noworodek zaczyna widzieć, jest na ogół bardzo istotne dla rodziców, którzy chcieliby jak najszybciej nawiązać z nim bliski kontakt. Niepewność tego od kiedy, jak i ile widzi niemowlę, potrafi być dla nich źródłem frustracji.

Noworodki widzą początkowo mniej i inaczej, z czego warto zdawać sobie sprawę, aby odpowiednio reagować na ich potrzeby i w prawidłowy sposób stymulować rozwój.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak widzi niemowlę w pierwszym tygodniu życia?

Dzieci widzą od razu po urodzeniu, jednak w sposób odmienny od dorosłych. Na początku zwracają tylko uwagę na źródło światła, a głównymi zmysłami, którymi się posługują, jest dotyk i węch. Noworodek nie dostrzeże więc, że rodzice siedzą w jego obecności i ważniejszy jest dla niego częsty kontakt fizyczny – karmienie, noszenie i przytulanie, podczas którego czuje dotyk, zapach i ciepło swoich opiekunów.

Zobacz także: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jakie przyczyny może mieć brak gaworzenia?

Co widzi 2- lub 3-tygodniowe dziecko?

Do drugiego miesiąca życia niemowlę nie widzi ostro, a przedmioty i tła zlewają mu się przed oczami. Najlepiej widzi z odległości 20–30 cm przedmioty silnie kontrastowe. Na tym etapie zabawa z dzieckiem zabawkami nie ma sensu, można mu jednak z bliska pokazywać obrazki i książeczki kontrastowe, które stymulują nie tylko rozwój wzroku, ale również mowy. Początkowo niemowlętom najłatwiej dostrzec silnie przeciwstawne połączenia barw, ponieważ rozróżniają one tylko niektóre kolory. Dlatego doskonale sprawdzają się na przykład czarno-białe książeczki dla dzieci. Ponadto noworodek najlepiej postrzega na obrzeżach pola widzenia, widzi do góry nogami i nie rejestruje trójwymiarowości świata. Jest to ciągle okres w rozwoju dziecka, w którym dominują inne zmysły i potrzebuje ono jak najwięcej dotyku i bliskości.

Jak widzi niemowlę w 2 i 3 miesiącu życia?

W drugim miesiącu życia dziecko wciąż nie widzi kolorów, ale jego wzrok stopniowo nabiera ostrości i może ono już powoli dostrzegać istnienie trzeciego wymiaru. Warto wtedy wieszać nad głową dziecka duże elementy w jednolitych barwach. Najbardziej interesującym obiektem jest jednak dla niego ludzka twarz obserwowana z bliskiej odległości, zwłaszcza że jest on już zdolny do zapamiętywania rysów twarzy i może rozpoznawać rodziców.

Niemowlę powinno już wodzić wzrokiem za wolno poruszającymi się przedmiotami. Jeśli rodzic chce umieścić w otoczeniu dziecka jakieś zabawki, powinien pamiętać, że powinny one mieć wyraziste i kontrastowe barwy, ponieważ kolory pastelowe są dla niego trudne do dostrzeżenia.

Kiedy niemowlę zaczyna dobrze widzieć?

Większość niemowląt widzi na takim poziomie jak dorośli około 10 miesiąca życia. Jednak już w okolicach 4–6 miesiąca życia ich wzrok zdecydowanie się wyostrza, a mózg zyskuje większe możliwości przetwarzania informacji. Większość barw dziecko uczy się rozróżniać w 4 miesiącu lub pod koniec 3 miesiąca życia. Czwarty miesiąc to moment, w którym dziecko zyskuje większe zainteresowanie zabawkami i wówczas warto zawiesić mu nad łóżkiem popularne karuzele z drobnymi, kolorowymi przedmiotami i grzechotkami.

Kiedy wcześniak zaczyna widzieć?

Dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży miały mniej czasu na rozwój w łonie matki, więc bywa, że potrzebują odrobinę więcej czasu, żeby zacząć widzieć tak dobrze, jak dzieci urodzone o czasie. Wcześniaki są też bardziej narażone na ryzyko wystąpienia wad wzroku oraz różnych chorób wywołujących zaburzenia widzenia. Jak każde niemowlę są one jednak badane przez lekarza pod kątem reagowania na światło, a dodatkowo uważnie monitorowane przez pierwsze tygodnie życia. Warto pamiętać, że w przypadku wcześniaków stosuje się tak zwany wiek korygowany, gdy ocenia się ich osiągnięcia. Oznacza to, że oblicza się wiek, w którym dziecko byłoby, gdyby urodziło się o czasie. Umiejętności, w tym widzenie, ocenia się w kontekście wieku korygowanego, a nie rzeczywistego.

Zobacz także: Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Raczkowanie do tyłu

Jak sprawdzić czy noworodek widzi?

W pierwszych dniach o tym, że wzrok dziecka rozwija się prawidłowo, świadczy reagowanie na światło. Taki test wykona neonatolog jeszcze w szpitalu. Następnie dziecko powinno zacząć wodzić wzrokiem za wolno poruszającymi się przedmiotami, co może nastąpić już w 3 tygodniu życia, a czasem trzeba poczekać do końca 2 miesiąca. Wreszcie w 2–4 miesiącu niemowlę powinno zacząć przejawiać zainteresowanie twarzami rodziców, dużymi przedmiotami o intensywnych barwach czy kontrastowymi zabawkami i obrazkami.

Jeżeli podejrzewa się, że wzrok niemowlęcia nie rozwija się prawidłowo, to zawsze należy zwrócić się z tym do lekarza. Powodem do obaw mogą być:

 • nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z rodzicami do końca 3 miesiąca;
 • brak reakcji na widok rodziców do końca 3 miesiąca;
 • zez po ukończeniu 3 miesiąca;
 • sięganie po przedmioty na wprost i przykładanie ich tylko do jednego oka;
 • dziwnie wyglądające gałki oczne – niesymetryczne lub żółte;
 • poszerzone źrenice;
 • brak łez;
 • częste zamykanie oczu podczas czuwania;
 • opóźniony rozwój ruchowy;
 • brak zainteresowania zabawkami do końca 5 miesiąca.

Jak powinna wyglądać opieka nad noworodkiem? Dowiesz się tego z filmu:

  Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  48
  3
  Polecamy
  Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka - co może jeść, ile waży, jak widzi?
  Rozwój 3-miesięcznego niemowlaka - co może jeść, ile waży, jak widzi? Dzień Dobry TVN
  Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?
  Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory? Dzień Dobry TVN
  W jakim okresie życia dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać?
  W jakim okresie życia dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać? TVN zdrowie
  Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy
  Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
  Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
  Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
  Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
  Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
  Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
  Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
  Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
  Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?