Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje? Leczenie i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje? Leczenie i ćwiczenia

NAN

Fot: kei907 / fotolia.com

Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, który dotyczy nawet 4 mln Polaków. Można wyróżnić wiele typów tej dolegliwości, jednak najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. W wielu przypadkach wystarczy zmiana stylu życia i ćwiczenia, aby objawy ustąpiły. Konieczna jest wizyta u specjalisty.

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu skutkujące opróżnieniem pęcherza. Dolegliwość ta jest problemem wstydliwym, dlatego może być nieleczona latami. W konsekwencji prowadzi do problemów psychicznych, m.in. osamotnienia i wykluczenia. Warto o tym pomyśleć, pokonać lęk przed badaniem i skorzystać z pomocy specjalisty.

Nietrzymanie moczu – który lekarz postawi diagnozę?

Nie należy obawiać się leków bądź zabiegów operacyjnych, tylko pójść do specjalisty, który znajdzie przyczynę nietrzymania moczu. Na początku najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Być może już na tym etapie uda się znaleźć przyczynę występowania nietrzymania moczu i rozpocząć leczenie. Może też być tak, że lekarz rodzinny zaleci konsultację ginekologiczną bądź urologiczną. Nietrzymanie moczu u kobiet warto omówić z ginekologiem, ponieważ schorzenie to nierzadko ma przyczynę np. w przebytym porodzie bądź połogu. Mężczyźni z kolei powinni udać się do urologa, gdyż nietrzymanie moczu u nich może wynikać m.in. z chorób prostaty.

Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć problemów z nietrzymaniem moczu? Źródło: Klinika urody.

Diagnoza i leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, którą można wyleczyć całkowicie bądź zminimalizować. Aby do tego doszło, należy porozmawiać ze specjalistą, w celu postawienia diagnozy. Na początku lekarz przeprowadzi z osobą borykającą się z tym problemem wywiad kliniczny. Uzyskane informacje pomogą mu ustalić typ występującego nietrzymania moczu, a także naprowadzą na przyczynę powstawania problemu. Następnie wykona on badanie fizykalne – u kobiet będzie to badanie ginekologiczne, natomiast u mężczyzn – badanie prostaty palcem. W postawieniu diagnozy przydatne są także badania: ogólne moczu, podstawowe krwi, ultrasonograficzne układu moczowego (USG), a także urodynamiczne.

Leczenie nietrzymania moczu polega w pierwszej kolejności na zmianie stylu życia. Zaleca się ograniczenie bądź zaprzestanie spożywania alkoholu i kawy, a także, jeśli wskaźnik BMI jest za wysoki, zrzucenie zbędnych kilogramów. Warto też pamiętać o regularnym oddawaniu moczu. Osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu zaleca się także terapie oparte na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, biofeedbacku, elektrostymulacji, stymulacji magnetycznej, treningu pęcherza i fizjoterapii. Dopiero, gdy te metody nie są skuteczne, wdraża się terapię farmakologiczną, lub gdy objawy są znaczne, także leczenie operacyjne.

Zobacz film: Botoks w leczeniu nietrzymania moczu. Źródło: Bez skazy

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia

Najczęściej występującym typem tej dolegliwości jest wysiłkowe nietrzymania moczu. Skutecznym sposobem terapii są ćwiczenia dna miednicy. Wzmocnienie tych mięśni może sprawić nawet całkowite ustąpienie nietrzymania moczu. Podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy osoba wykonująca je powinna na zmianę napinać mięśnie i rozluźniać. Ćwiczenia polegają na wykonaniu ok. 8–12 napięć i rozluźnień trwających 6–8 sekund. Podczas treningu należy pamiętać, aby mięśnie brzucha, ud i pośladków były rozluźnione, a oddech równomierny. Jeśli osoba z dolegliwością będzie wykonywała ćwiczenia regularnie, minimum 3–4 razy w tygodniu, to poprawa będzie widoczna już po 4–8 tygodniach (źródło). 

Ćwiczenia dna miednicy są skuteczne w wysiłkowym nietrzymaniu moczu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Innym rodzajem ćwiczeń jest biofeedback, czyli metoda z zastosowaniem elektrody doodbytniczej, która wysyła sygnał do komputera, umożliwiający odwzorowanie na monitorze pracy mięśni dna miednicy. Na nietrzymanie moczu wskazane będą także inne ćwiczenia z użyciem elektrody doodbytniczej, np. elektrostymulacja, stymulacja ETS i elektrostymulacja unerwienia obwodowego. Dodatkowo u kobiet sprawdzą się ćwiczenia z kulkami i stożkami dopochwowymi, które umieszcza się w pochwie 2 razy dziennie na 15–20 minut. Ćwiczenie polega na takim napięciu mięśni, aby przyrządy nie wydostały się z pochwy.

Zobacz film: Jak Bożena poradziła sobie z problemem nietrzymania moczu? Źródło: 36,6

Operacja na nietrzymanie moczu – w jakich przypadkach?

Po ok. 3 miesiącach ćwiczeń powinna nastąpić poprawa. Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy skorzystać z terapii farmakologicznej. Gdy leki również nie będą skuteczne, specjalista może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Jest to dobre rozwiązanie, gdy pozostałe metody zawiodły. Najczęściej leczenie operacyjne podejmowane jest u osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wprawdzie po zabiegu dolegliwość ustępuje niemal w 100%, ale z upływem lat należy liczyć się z jej nawrotami, po 5 latach od operacji wraca u nawet 15% chorych (źródło).

Do najskuteczniejszych metod zalicza się:

 • TVT – operacja z użyciem taśmy z siatki prolenowej, którą zakłada się na środkowy odcinek cewki moczowej,
 • operację Burcha – najczęściej to typ operacji podwieszającej drogę brzuszną, która polega na podwieszeniu szyi pęcherza moczowego do wiązadła biodrowo-grzbietowego z użyciem szwów niewchłanialnych,
 • sling – operacja z użyciem techniki taśmowej, dzięki której możliwe jest podwieszenie cewki moczowej,
 • sztuczny zwieracz – operacja polega na założeniu mankietu z hydraulicznym wypełnieniem, dzięki któremu mocz nie wypływa z pęcherza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

  Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  28
  2
  Polecamy
  Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)
  Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja) TVN zdrowie
  Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia
  Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia TVN zdrowie
  Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
  Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
  Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
  Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
  Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu