Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na jakie infekcje wirusowe jesteśmy narażeni w ciągu roku?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu"Stop infekcjom"

Na jakie infekcje wirusowe jesteśmy narażeni w ciągu roku?

Większość z nas uważa, że infekcje przytrafiają się nam głownie jesienią i zimą. Tymczasem nie jest to do końca prawda, bo wirusy wywołujące przeziębienie czy grypę są aktywne przez cały rok. Jakie patogeny nam zagrażają i jak się przed nimi chronić?

Jakie wirusy mogą wywołać infekcję górnych dróg oddechowych?

Niektóre wirusy odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych są aktywne przez cały rok. Choć jesienią i zimą stykamy się z nimi częściej, to zagrażają nam bez względu na porę roku. Do tych, które atakują nasz organizm należą m.in.:

  • Koronawirusy - nauka wyróżnia kilkanaście rodzajów koronawirusów (do tej grupy należą m. in. SARS i MERS). Patogeny te odpowiadają za ok. 10-20 proc. wszystkich infekcji górnych dróg oddechowych. Najbardziej aktywne są zimą, późną jesienią i wczesną wiosną. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym. Infekcja wywołana przez koronawirusa objawia się kaszlem, katarem, bólem gardła, podwyższoną temperaturą oraz ogólnym osłabieniem. Dolegliwości ustępują zazwyczaj samoistnie po upływie 7 dni, choć zdarzają się przypadki, że choroba utrzymuje się nawet 2–3 tygodnie.
  • Wirus grypy - należy do rodziny Orthomyxoviridae. Wyróżnia się trzy typy wirusa - A, B i C. Pierwszy z nich odpowiada za większość infekcji sezonowych. Do najbardziej charakterystycznych objawów grypy należą wysoka temperatura (nawet do 40 stopni), bóle mięśni, osłabienie, bóle głowy, dreszcze oraz kaszel. U niewielkiej grupy chorych pojawia się także katar. W leczeniu grypy stosuje się kuracje celowane, chorym zaleca się odpoczynek. Mimo że choroba sama w sobie nie jest groźna, to niedoleczona może doprowadzić do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego, tak ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza i nie rezygnować z leczenia, gdy tylko poczujemy się odrobinę lepiej. 

Co zrobić, aby uniknąć choroby?

Wirusów ani kontaktu z nimi nie da się uniknąć. Na szczęście są sposoby, które pozwolą ochronić się przed infekcją. Jakie? Po pierwsze należy przestrzegać podstawowych zasad higieny i dokładnie myć ręce po każdym powrocie do domu, skorzystaniu z komunikacji miejskiej czy po przyjściu do pracy. Ciepła woda i mydło sprawią, że z naszych dłoni znikną groźne patogeny.

Po drugie warto unikać dużych skupisk ludzkich. Im więcej osób tym większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich jest chora i przekaże wirusa innym.

Po trzecie - szczepić się, zwłaszcza przeciwko grypie. Mimo że szczepienia zalecane są każdemu, to zdaniem lekarzy szczepionkę przeciwko grypie powinny - co roku - przyjmować przede wszystkim osoby z grupy ryzyka, czyli dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy oraz osoby przewlekle chore. 

Po czwarte należy zadbać o zdrową dietę. Menu bogate w warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, białko oraz zdrowe tłuszcze dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, a także zapewnia prawidłowe działanie poszczególne narządów oraz układów. Tylko właściwie odżywiony organizm będzie mógł skutecznie zwalczyć infekcję. 

Bloxin - dlaczego warto go stosować?

Infekcji, tj. grypy czy przeziębienia spowodowanych wirusami grypy lub koronawirusami, można uniknąć także dzięki specjalnym preparatom, które wzmacniają naturalną barierę ochronną organizmu, jaką jest błona śluzowa nosa i jamy ustnej. Spośród wielu tego rodzaju produktów na uwagę zasługuje przede wszystkim Bloxin.

Bloxin to wyrób medyczny, który osłania błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Zapewnia jej prawidłowe nawilżenie oraz blokuje wnikanie i namnażanie się groźnych dla zdrowia wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów. Łagodzi objawy infekcji tj. katar (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) czy zapalenie gardła, suchy kaszel (wariant Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu)

Przede wszystkim jednak neutralizuje wspomniane wirusy grypy i koronawirusy odpowiedzialne za rozwój infekcji górnych dróg oddechowych. Może być stosowany zarówno w czasie infekcji, jak i profilaktycznie. Chroni przed zakażeniem, ale także przed rozprzestrzenianiem się wirusa na innych, przez ograniczenie transmisji z osób chorych, także chorujących bezobjawowo. Polecany jest dorosłym i dzieciom powyżej pierwszego roku życia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?