Polub nas na Facebooku
Czytasz: Błona śluzowa - dlaczego warto o nią dbać?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu"Stop infekcjom"

Błona śluzowa - dlaczego warto o nią dbać?

mat. shutterstock

Błona śluzowa to rodzaj warstwy ochronnej, która zatrzymuje groźne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie. Co zrobić, aby wspomóc jej działanie? 

Błona śluzowa - co to jest?

Błono śluzowa to cienka wyściółka, która pokrywa większość narządów w ludzkim ciele. Znajduje się m.in. w nosie, jamie ustnej oraz gardle. Śluzówka ma zdolność odczuwania bólu, ucisku oraz rozróżniania smaków. Dodatkowo może wchłaniać niektóre leki. Jednak jej najważniejszym zadaniem jest ochrona i zatrzymywanie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Śluzówka będzie spełniała swoje funkcje pod warunkiem, że będzie prawidłowo nawilżona. Zbyt sucha sprzyja częstym stanom zapalnym i infekcjom.


Jak nawilżyć błonę śluzową?

O tym, że błona śluzowa jest wysuszona, mogą świadczyć - w przypadku gardła: drapanie, chrypka oraz kaszel. Zbyt sucha śluzówka nosa objawia się zatkanym nosem (zwłaszcza rano, zaraz po przebudzeniu), swędzeniem i drapaniem w nosie, napadami kichania oraz częstymi krwawienie z nosa. Jak temu zaradzić?

  • Po pierwsze należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Czasem drapanie w gardle czy chrypka mogą być jednym z objawów odwodnienia. Dlatego, osoby, które często borykają się z suchą błoną śluzową, powinny pamiętać o tym, aby wypijać odpowiednią ilość wody (minimum 2 litry dziennie).
  • Po drugie znaczenie ma nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeśli jest zbyt suche, śluzówka będzie szybciej wysychała, a tym samym drobnoustroje będą miały otwartą drogę do organizmu. Aby je nawilżyć warto zakupić specjalne urządzenie, które oczyszcza i jednocześnie nawilża powietrze.
  • Po trzecie stosować inhalacje. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać roztwór soli fizjologicznej lub olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, tymiankowy lub sosnowy.
  • Po czwarte błonę śluzową pomogą nawilżyć specjalne preparaty dostępne w aptece bez recepty. Na uwagę zasługuje m.in. Bloxin. Jego zaletą jest to, że można go stosować zarówno profilaktycznie, jak i w czasie choroby.

Jak działa Bloxin?

Bloxin osłania i nawilża błonę śluzową jamy ustnej i nosa przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, które mogą ją wysuszać i dodatkowo podrażniać. Dodatkowo chroni przed wnikaniem do organizmu wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów, które wywołują infekcje górnych dróg oddechowych w tym m.in. grypę i przeziębienie.

Dodatkowo Bloxin łagodzi objawy tj. katar (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) oraz zapalenie gardła, suchy kaszel (Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu). Nawilża błonę śluzową i można go stosować zarówno w czasie infekcji, jak i profilaktycznie. Chroni także przed rozprzestrzenianiem się wirusów na innych ograniczając transmisję z osób chorych z objawami, ale także chorującymi bezobjawowo na innych. Warto dodać, że preparat może być stosowany także u dzieci powyżej pierwszego roku życia.

https://tvn.hit.gemius.pl/hitredir/id=bOubIFfGbO.effg_sW_uIfWonOldxmPK_Ey1GJr9fVD.j7/stparam=xfqimqgqrn/fastid=cmhiuaijktjozcilwfmtwrjhtclm/nc=0/url=https://allegro.pl/uzytkownik/USP_Zdrowie?string=bloxin&utm_source=&utm_medium=allegro_reklama_direct&utm_campaign=09985_2021_BR_Kampania_zewnetrzna_USP_-Zdrowie_UTM_traffic_zew_2021&utm_content=BLOXIN_TVN&utm_term=
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Jakie są objawy wysuszenia błony śluzowej gardła i nosa?
Jak temu zapobiegać?
Jakie są objawy wysuszenia błony śluzowej gardła i nosa? Jak temu zapobiegać? TVN zdrowie
Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?
Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej? Dzień Dobry TVN
Nadmierna suchość w gardle.
Jak ją zwalczać?
Nadmierna suchość w gardle. Jak ją zwalczać? TVN zdrowie
Jak zadbać o błonę śluzową, by skutecznie chroniła nas przed wirusami i infekcjami?
Jak zadbać o błonę śluzową, by skutecznie chroniła nas przed wirusami i infekcjami? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Co upiec na Wielkanoc? Oto 4 dietetyczne i smaczne propozycje!
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna – skład, szkodliwość, kalorie. Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?
Czy można głaskać brzuch w ciąży? Jaki sposób na dotykanie brzucha jest bezpieczny?