Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jota-karagen, hialuronian sodu, ektoina. Jak działają substancje, które pomagają chronić się przed wirusami?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu"Stop infekcjom"

Jota-karagen, hialuronian sodu, ektoina. Jak działają substancje, które pomagają chronić się przed wirusami?

Preparatów, które mają chronić i zwalczyć pierwsze objawy infekcji na rynku jest bardzo dużo. Różnie się one od siebie przede wszystkim składem. Które substancje najlepiej rozprawiają się z drobnoustrojami?  

Nadejście chłodniejszych dni sprawia, że stajemy się bardziej podatni na różnego rodzaju infekcji. Mimo że groźnych dla naszego zdrowia drobnoustrojów nie da się całkowicie wyeliminować, to możemy się przed nimi chronić. Dostępne na rynku preparaty nie tylko zapobiegają rozwojowi choroby, ale także łagodzą jej objawy i przyspieszają leczenie, gdy już nas dopadnie. Choć wybór tego rodzaju środków jest ogromny, to warto wiedzieć, że nie wszystkie są równie pomocne.

Które substancje rozprawiają się z wirusami?

Zanim kupimy preparat, który ma nas ustrzec przed chorobą, warto sprawdzić jego skład. Z groźnymi dla nas drobnoustrojami dobrze rozprawiają się te środki, które mają w składzie składniki wspierające naturalną barierowość błony śluzowej nosa:

  • jota-karagen - tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej nosa. To ona zapobiega przyleganiu wirusów i ich wnikaniu do komórek. Karagenina łączy się z wirusem, ale nie wiąże się z komórkami, tym samym zatrzymuje wirusy i zapobiega ich migracji do komórek.
  • hialuronian sodowy - to pochodna kwasu hialuronowego i podobnie jak ona świetnie nawilża skórę oraz śluzówkę, wspomaga także zatrzymywanie wody, zwiększając lepkość roztworu. Dzięki właściwościom mukoadhezyjnym i zdolności zatrzymywania wody żel dłużej utrzymuje się na błonie śluzowej i lepiej ją ochrania. Dodatkowo hialuronian sodowy działa łagodząco, zmniejsza ból wywołany stanem zapalnym, suchością, podrażnieniem oraz uszkodzeniem błony śluzowej. Zapobiega podrażaniu tkanek i może byś stosowany przez dłuższy czas. Pełni jednak przede wszystkim funkcję profilaktyczną – ochrona przed wirusami i innymi patogenami;

  • ektoina - pełni rolę środka nawilżającego i ochronnego dla błony śluzowej nosa.

Te trzy substancje można znaleźć mi.n. w wyrobie medycznym Bloxin.

Jak działa Bloxin? 

Bloxin osłania i nawilża górne drogi oddechowe, a konkretnie błonę śluzową nosa i jamy ustnej. Zatrzymuje wirusy grypy typu B i C oraz koronawirusy tam, gdzie wnikają do organizmu. Blokuje ich namnażanie, a tym samym przeciwdziała pojawieniu się objawów choroby, np. przeziębienia, grypy. Dodatkowo wyrób medyczny Bloxin łagodzi objawy infekcji tj. katar (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) oraz zapalenie gardła, suchy kaszel (wariant Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu). Chroni przed rozprzestrzenianiem się wirusów (przez ograniczanie transmisji z osób chorych, także chorujących bezobjawowo, na inne osoby). Bloxin polecany jest nie tylko dorosłym, ale i dzieciom. Środek może być aplikowany maluchom, które ukończyły pierwszy rok życia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Zrotowana miednica i zaburzenia prawidłowej postawy ciała
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów