Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laser diodowy – przeciwwskazania i wskazania do stosowania. Jakie daje efekty?
menu
Polub nas na Facebooku

Laser diodowy – przeciwwskazania i wskazania do stosowania. Jakie daje efekty?

Depilacja laserowa

Fot: puhhha / gettyimages.com

Laser diodowy to wysoce skuteczna metoda depilacji. Zalecana jest w usuwaniu nadmiernego owłosienia wywołanego zmianami hormonalnymi w zespole policystycznych jajników. W mniejszym stopniu na światło lasera reagują włosy jasne, siwe i rude.

Słowo laser to akronim powstały od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmacnianie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Jednym z bardziej popularnych jest laser diodowy, który posiada szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce, zwłaszcza w depilacji. Po laserowym usuwaniu owłosienia nie należy korzystać z sauny i solarium lub brać gorących kąpieli. Najbardziej podatne na zabieg są włosy ciemne, grube i położone na stosunkowo jasnej skórze.

Co to jest laser diodowy?

Laser diodowy nazywany jest alternatywnie laserem półprzewodnikowym (pierwsze tego typu urządzenia powstały w 1962 roku). Cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją skuteczność i efektywność. Źródłem światła jest dioda (półprzewodnik). Emituje światło o długości fali od 630 nm do 980 nm (zakres bliskiej podczerwieni). Wyróżnia się lasery diodowe małej i dużej mocy. Pierwsze wykorzystywane są w zabiegach biostymulacyjnych w dermatologii i fizykoterapii, a drugie stosuje się w drobnych zabiegach dermatochirurgicznych.

Laser posiada funkcje chłodzące, które znacznie łagodzą dyskomfort doświadczany podczas zabiegu, co pozwala stosować wyższą energię i w znaczący sposób zwiększyć jego skuteczność. Lasery diodowe umożliwiają pracę w trybie ciągłym i impulsowym. Promieniowanie transmitowane jest przez światłowody.

Na czym polega depilacja laserem diodowym?

Laser diodowy stosowany jest do depilacji nadmiernego owłosienia wywołanego zmianami hormonalnymi w przebiegu hirsutyzmu, zespołu policystycznych jajników oraz uwarunkowanego genetycznie, a także w przypadku problemu wrastających włosków i zapalenia mieszków włosów, które powstają na skutek stosowania innych metod usuwania owłosienia, zwłaszcza golenia maszynką.

Depilacja laserem diodowym polega na emitowaniu wiązki promieni, które pochłaniane są przez barwnik włosa, gdzie przekształcane są w ciepło prowadzące do termicznej destrukcji mieszka włosowego. Zjawisko to określa się mianem fototermolizy. Najnowsze urządzenia wyposażone są nawet w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze, na podstawie którego ustalone zostają indywidualnie parametry zabiegu. Depilacja laserowa jest całkowicie bezpieczna dla skóry, ponieważ nie narusza otaczających tkanek i nie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu.

Kto może skorzystać z depilacji laserowej? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Depilacja laserowa - kto może z niej skorzystać? Źródło: Klinika urody.

Zastosowanie lasera diodowego

Zastosowanie lasera diodowego nie ogranicza się do depilacji. Oprócz w celu skutecznego usuwania nadmiernego owłosienia stosowany jest w leczeniu trądziku różowatego, zaczerwienienia skóry i teleangiektazji, czyli poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych, pospolicie nazywanych pajączkami. Ponadto wykorzystywany jest w usuwaniu brodawek zwykłych (kurzajek), płaskich i łojotokowych, znamion skórnych czy włókniaków. Stosuje się go do wygładzenia blizn potrądzikowych, odmłodzenia, wygładzenia oraz wyrównania kolorytu i struktury skóry.

Lasery diodowe są coraz częściej wykorzystywane w stomatologii, m.in. do wybielania zębów, eliminacji nadwrażliwości zębiny, opracowywania ubytków próchnicowych, leczenia szczękościsku czy zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego. Terapia laserowa przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i zmniejsza ryzyko zakażenia. Zabiegi stomatologiczne przy użyciu lasera można przeprowadzić szybko, precyzyjnie i bezkrwawo.

Laser diodowy – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania lasera diodowego znajdują się m.in.: choroby nowotworowe, ciąża, cukrzyca, laktacja, świeża opalenizna, bielactwo, łuszczyca, choroby pęcherzowe skóry, przerwanie ciągłości skóry, padaczka, skłonność do powstawania keloidów, metalowe implanty w miejscu zabiegu, infekcje skóry, stosowanie kremów samoopalających, zażywanie antybiotyków, leków fotouczulających i ziół o takim działaniu (dziurawiec, nagietek) oraz retinoidów. Innymi przeciwwskazaniami są: obecność znamion na skórze, skłonność do przebarwień i owrzodzenia żylakowe.

W przypadku przeznaczenia lasera do depilacji przeciwwskazane jest przeprowadzanie mechanicznej depilacji, rozjaśniania włosów i profesjonalnych zabiegów na bazie peelingów chemicznych na 4 tygodnie przed zabiegiem. Z kolei wykorzystanie lasera na twarz ograniczone jest w sytuacji stosowania zabiegów kosmetyczny oczyszczania twarzy i preparatów o działaniu złuszczającym.

Jaka jest cena zabiegów laserem diodowym?

Cena zabiegów laserem diodowym zależy od miejsca ich wykonania. Dla przykładu średni koszt jednego z nich na brodę to 80 zł, całą twarz – 180 zł, pachy – 150 zł, okolice bikini – 200 zł, łydki lub uda – 200 zł, całe nogi – 350 zł, plecy – 250 zł. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się urządzenia do wykonywania tego typu zabiegu w domu, ale pozwalają one tylko na czasowe usunięcie owłosienia. Cena domowego lasera diodowego to około 1500–1900 zł.

Jak często wykonywać zabiegi laserem diodowym?

Na działanie lasera reagują włosy znajdujące się w fazie wzrostu, zatem aby usunąć wszystkie, konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Uzyskanie pozytywnych efektów laserem diodowym wymaga w większości przypadków przeprowadzenia serii od 4 do 6 zabiegów, z zachowaniem zazwyczaj przerw wynoszących 4–6 tygodni, a nawet dłuższych. Należy jednak pamiętać, że liczba ta uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji danej osoby.

Bibliografia:

1. Łabędzka H., Jędrasik E., Wasilewska-Michalak A., Zastosowanie laserów w kosmetologii, „Postępy Kosmetologii”, 2011, 2(3), s. 37-41.

2. Peszyński-Drews C., Lasery w dermatologii, kosmetologii – wprowadzenie, „Postępy Kosmetologii”, 2011, 2(1), s. 59-60.

3. Janowska-Bugaj M., Dudko A., Kurnatowska A.J., Zastosowanie lasera diodowego w chirurgii tkanek miękkich jamy ustnej, „e-Dentico”, 2012, 3(37), s. 8-20.

Czy depilacja laserowa latem to dobry pomysł? Zobacz nasz film i poznaj zdanie eksperta

Zobacz film: Depilacja laserowa latem: tak czy nie? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Co to jest laser aleksandrytowy?
Efekty i cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego
Co to jest laser aleksandrytowy? Efekty i cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego TVN zdrowie
IPL, czyli depilacja światłem – fotoodmładzanie skóry, leczenie trądziku
IPL, czyli depilacja światłem – fotoodmładzanie skóry, leczenie trądziku TVN zdrowie
Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów
Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów Dzień Dobry TVN
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?