Polub nas na Facebooku
Czytasz: Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Które leki w połączeniu z alkoholem są szczególnie niebezpieczne?

leki, alkohol

Fot. Feverpitched / Getty Images

Niekiedy wystarczy odczekać kilka godzin od dawki leku, w innym przypadku nawet 2 tygodnie, by pozwolić sobie na spożycie alkoholu. Nieprzestrzeganie zaleceń i łączenie leków z alkoholem może mieć poważne konsekwencje, nawet zagrażające życiu czy zdrowiu.

Żadnych leków nie należy łączyć z alkoholem. Jednak każdy lek wykazuje inny mechanizm działania po jednoczesnym spożyciu alkoholu. W przypadku niektórych leków alkohol hamuje ich wchłanianie, a w przypadku innych potęguje działanie lub skutki uboczne. Przyjmując jakikolwiek lek, należy przed spożyciem alkoholu zapoznać się z zaleceniami na ulotce.

Zobacz film: Prawda czy mit. Alkohol po antybiotyku jest groźny? Źródło: 36,6

Leki przeciwbólowe z alkoholem

Leki przeciwbólowe dzieli się na nieopioidowe oraz opioidowe. Do tych pierwszych zalicza się m.in. paracetamol. Jednoczesne spożycie alkoholu z paracetamolem potęguje ryzyko uszkodzenia wątroby i obniża stężenie paracetamolu w organizmie. Wpływ alkoholu na metabolizm leków zależy od tego, czy jest pity okazjonalnie czy przewlekle, a także w jakiej ilości został spożyty. Każdy rodzaj alkoholu wchodzi w interakcję z paracetamolem. Natomiast uszkodzenie wątroby obserwuje się raczej przy przewlekłym piciu co najmniej 3 porcji alkoholu dziennie niż po okazjonalnym spożyciu. Dlatego też poza osłabieniem działania leku przyjęcie niewielkiej ilości alkoholu z paracetamolem nie niesie dużego ryzyka.

Połączenie alkoholu z aspiryną lub innym lekiem przeciwbólowym istotnie zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W związku z tym nawet niewielka ilość alkoholu może przyczynić się do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli więc zdarzy się, że ktoś chce napić się alkoholu mimo spożywanych leków, konieczne jest zachowanie co najmniej 2 godzin odstępu pomiędzy tymi substancjami.

Jednoczesne podanie opioidowych leków przeciwbólowych z alkoholem jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Zwiększa się bowiem ryzyko przedawkowania tych leków i depresji ośrodka oddechowego. Jest to połączenie potencjalnie śmiertelne.

Leki przeciwpsychotyczne a alkohol

Równoczesne stosowanie leków przeciwpsychotycznych i alkoholu może skutkować sumowaniem się wpływu obu substancji na ośrodkowy układ nerwowy, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. W szczególności z alkoholu należy zrezygnować podczas stosowania leków miorelaksacyjnych, w postaci np. baklofenu czy tyzanidyny. Rozluźniają one mięśnie, a w połączeniu z alkoholem działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Objawia się to np. utratą przytomności.

Leki nasenne wraz z alkoholem oddziałują na ośrodkowy system nerwowy, wywołując nadmierną sedację (zbyt głęboki sen). Ponadto przyjęcie leków nasennych z alkoholem może skutkować kumulowaniem się leku w organizmie i wywołaniem objawów w postaci zmian zachowania czy lunatykowania. Często, jeśli człowiek ma problemy z zasypianiem i poza lekami nasennymi spożywa alkohol, paradoksalnie zaburzenia snu pogłębiają się.

Wśród leków przeciwpsychotycznych należy zwrócić uwagę na leki przeciwdepresyjne. Część z nich zmniejsza tolerancję organizmu na alkohol. Natomiast sam alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych objawów niepożądanych, jak drgawki czy przełom nadciśnieniowy.

Co więcej, warto zachować co najmniej tygodniowy, a w przypadku niektórych leków, jak moklobemid, nawet dwutygodniowy odstęp pomiędzy terapią a spożyciem alkoholu.

Inne interakcje pomiędzy lekami a alkoholem

Ryzykowne jest spożywanie alkoholu z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, jak np. warfaryną czy acenokumarolem. Zwiększa się ryzyko upadków, a co się z tym wiąże, trudniej jest opanować ewentualne krwawienia. Alkohol uszkadza wątrobę, wobec czego zaburza metabolizm leków przeciwzakrzepowych.

Bardzo duży odsetek społeczeństwa przyjmuje leki przeciwcukrzycowe. Jedną z najczęściej przepisywanych substancji jest metformina. Spożycie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów oraz osłabienia. Ponadto alkohol podczas terapii cukrzycy potęguje gromadzenie się kwasu mlekowego w tkankach obwodowych, zwiększa ryzyko wystąpienia kwasicy, ale przede wszystkim utrudnia kontrolę poziomu cukru we krwi, co podczas leczenia cukrzycy jest bardzo istotne. Alkohol hamuje glukoneogenezę w tkankach, czyli proces tworzenia glukozy z glikogenu, co w przypadku stosowania pochodnych sulfonylomocznika czy insuliny może grozić śmiertelnym spadkiem poziomu glukozy we krwi.

W interakcje z alkoholem może wejść wiele popularnie stosowanych leków na nadciśnienie, alergię, wysoki poziom cholesterolu. Niebezpieczne jest nawet połączenie alkoholu z lekiem stymulującym funkcje seksualne.

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
135
14
Polecamy
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen? TVN zdrowie
Nowe badania:
polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki
Nowe badania: polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki Dzień Dobry TVN
Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem
Paracetamol – właściwości, dawkowanie, połączenie z alkoholem TVN zdrowie
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia?
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie