Agata Młynarska w swoim dokumencie „Bez tabu. Epidemia otyłości u dzieci” pochyliła się nad problemem nadwagi i otyłości, który dotyczy aż 10 proc. małych dzieci (1-3 lata), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży do 15 roku życia. Już 26 września ponownie spotka się z ekspertami, by zadać im niełatwe pytania dotyczące zdrowia. W najbliższy poniedziałek o godzinie 15:00 zapraszamy na kanał @tvnpl na YouTube. Podczas naszego spotkania LIVE Agata Młynarska porozmawia z panią dietetyk Ludmiłą Podgórską oraz dr Waldemarem Knastem o tym, jak wygląda profilaktyka i leczenie otyłości, a także jak ogromne znaczenie mają nawyki żywieniowe.
Otyłość u dzieci - skąd się bierze?
Zdaniem specjalistów dzieci tyją z dwóch powodów. Pierwszy z nich to niewłaściwa dieta. W diecie ogromnej większości dzieci dominuje żywność wysokoprzetworzona. Zawiera ona nie tylko bardzo dużo konserwantów, ale także cukier i sól. Nadmiar tych ostatnich w codziennej diecie to najprostsza droga do cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego, czy niektórych nowotworów.
Drugi powód to brak ruchu. Nie bez powodu aktywność fizyczna znalazła się w podstawie piramidy żywienia. Według zaleceń WHO wystarczy pół godziny zrównoważonej aktywności fizycznej dziennie, aby zachować zdrowie. Niestety dzieciaki rezygnują z zajęć sportowych, co gorsza rodzice też nie zachęcają swoich pociech do aktywności fizycznej. Tymczasem regularny ruch to najlepszy sposób na szczupłą sylwetkę i zdrowe ciało.
Więcej informacji o otyłości u dzieci i jej konsekwencjach dla zdrowia znajdziecie tutaj.
Zobacz film i sprawdź jak wygląda operacja bariatryczna?