Polub nas na Facebooku
Czytasz: Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny i jakie objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny i jakie objawy?

bolące nogi młodej kobiety

Fot. izusek / Getty Images

Drętwienie kończyn w nocy może świadczyć o zespole niespokojnych nóg. Ponadto przyczyn jest wiele, dlatego drętwienie kończyn wymaga szczegółowej diagnostyki. Powodem nie musi być problem z kończyną. Dolegliwość ta może być konsekwencją choroby kręgosłupa.

Drętwienie kończyn to bardzo częsta dolegliwość. Najczęstszą przyczyną są ucisk na naczynia krwionośne i niedokrwienie kończyny o różnym podłożu. Wiele schorzeń może przyczynić się do pojawienia się drętwienia i mrowienia w kończynach. Mogą to być schorzenia wynikające z patologii nerwów jak również naczyń. Często w przypadku drętwienia kończyn górnych udział mają schorzenia kręgosłupa, a u kobiet w ciąży czy też u innych osób w nocy częstym zjawiskiem jest zespół niespokojnych nóg. Jeśli drętwieniom towarzyszą mrowienia i inne nieprzyjemne odczucia, określa się je mianem parestezji.

Drętwienie kończyn – jakie są przyczyny?

Drętwienie kończyn to częsta dolegliwość. Bardzo często ma podłoże miażdżycowe. Oznacza to, że powstające w naczyniach blaszki miażdżycowe stopniowo zamykają światło tętnic zaopatrujących obwodowe części ciała i dochodzi do upośledzenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne kończyn czy też inne naczynia np. dogłowowe, co może wywołać dodatkowe objawy np. ból głowy. Drętwienie może ograniczyć się jedynie do pewnego obszaru kończyny, jednak może też objąć całą kończynę. Oto niektóre przyczyny drętwienia kończyn:

 • urazy mechaniczne,
 • poparzenie,
 • zwyrodnienie stawów,
 • ucisk na struktury nerwowe np. przez zespół cieśni nadgarstka czy obecność krwiaka,
 • zatrucia toksynami,
 • niedobór witamin z grupy B,
 • niedobór wapnia i magnezu,
 • bardzo wysokie stężenie potasu,
 • niedobór potasu,
 • poalkoholowe uszkodzenie nerwów obwodowych,
 • uszkodzenie nerwów obwodowych w przebiegu cukrzycy,
 • upośledzenie ukrwienia kończyny,
 • zmiany zapalne i demielinizacyjne układu nerwowego,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • działania toksyn.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Drętwienie nóg w nocy

Bardzo ciekawą dolegliwością jest drętwienie nóg w nocy. Najczęściej wynika to z zespołu niespokojnych nóg. To objaw mający bardzo złożoną i nie do końca jasną etiologię. Polega na nieprzyjemnych doznaniach czuciowych w kończynach dolnych, które pojawiają się szczególnie w spoczynku. Chory odczuwa bezwzględną konieczność poruszania kończynami, wstania z łóżka, chodzenia, a nawet ćwiczenia. Ruch przynosi mu ulgę. Istotnym problemem może być zespół niespokojnych nóg u kobiet w ciąży. Jest to bowiem stan predysponujący do uaktywnienia się tego typu dolegliwości.

Niepokojące objawy związane z drętwieniem kończyn

Drętwienie kończyn nie jest objawem, który koniecznie musi skłonić do pilnej konsultacji lekarskiej. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, kiedy dane zjawisko może być obserwowane, a kiedy konieczna jest pilna interwencja medyczna. Z pewnością nie raz ktoś ułożył się niewygodnie w nocy podczas snu i obudził się przez drętwienie kończyny. Są pewne warianty, które uznaje się jednak za normę. Jeśli drętwienie kończyn nastąpiło po długim przebywaniu w wymuszonej pozycji, czy niewygodnych pozycjach podczas snu, nie musi to być powodem do obaw. Zazwyczaj wtedy drętwieniu towarzyszą inne odczucia, jak mrowienie czy odrętwienie kończyny.

Bardzo niepokojące jest drętwienie jednej kończyny czy kończyn bez uchwytnej przyczyny. Drętwienie lewej ręki może towarzyszyć występowaniu bólu w klatce piersiowej i zawałowi mięśnia sercowego. Niepokojący może okazać się ból głowy towarzyszący uporczywym drętwieniom kończyn. Może to świadczyć o rozsianych zmianach miażdżycowych, które również przyczyniają się do wystąpienia udaru mózgu.

Częste drętwienie kończyn – jak sobie z nim radzić?

Częste drętwienie kończyn zawsze wymaga diagnostyki. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem, szczególnie jeśli drętwienia pojawiły się w krótkim czasie i mają znaczne nasilenie. Postępowanie i próba radzenia sobie z drętwieniem kończyn zależy w dużej mierze od przyczyny. W przypadku zaburzeń elektrolitowych konieczne jest ich uzupełnienie. Nie wolno jednak bez wykonania odpowiednich badań suplementować np. potasu, gdyż nigdy nie wiadomo, czy dany objaw wynika właśnie z niedoborów tego pierwiastka, przez co można doprowadzić do jeszcze głębszych zaburzeń elektrolitowych. Jeśli chodzi o wspomniany zespół niespokojnych nóg, trudno o sprawdzalną metodę leczenia. Należy wdrożyć umiarkowaną, regularną aktywność fizyczną. W przypadku niedokrwienia kończyn warto zastosować leczenie kwasem acetylosalicylowym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
1
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych
Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny?
Mrowienie w nogach – jakie mogą być jego przyczyny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu