Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym różni się tomografia komputerowa od rezonansu magnetycznego?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym różni się tomografia komputerowa od rezonansu magnetycznego?

tomografia komputerowa

mat. prasowe 

Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa, są wysoce wyspecjalizowanymi metodami badań obrazowych służących do dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta, a także konsultacji specjalistycznej, która wykluczy lub potwierdzi konieczność przeprowadzenia operacji. Kiedy wykonuje się rezonans, a kiedy tomografię komputerową? O tym, powiemy poniżej.

W dobie bardzo mocno rozwiniętej medycyny, a także nowoczesnych badań obrazowych, które z wyjątkowo dużą dokładnością odwzorowują struktury znajdujące się wewnątrz ludzkiego ciała, szybka ocena stanu zdrowia jest możliwa i często może uratować życie. Nic dziwnego, że coraz częściej w konsultacji lekarskiej, korzysta się nie tylko z dobrze już znanego tomografu komputerowego, ale także rezonansu.

I choć jedno i drugie badanie są niekiedy uważane za tożsame, to warto podkreślić, że istnieją pomiędzy nimi istotne różnice.

Tomografia komputerowa - kiedy jest wykonywana?

Tomografia komputerowa to badanie, które wykonuje się tylko ze skierowaniem od lekarza. Głównym powodem dla takiego stanu rzeczy, jest szkodliwość promieniowania rentgenowskiego, stosowanego w tej metodzie badań. Należy pilnować tego, aby ilość promieniowania przyjętego w ciągu całego życia nie była zbyt duża - stąd konieczność konsultacji z lekarzem. W razie zastosowania zbyt dużej dawki może bowiem dojść do uszkodzenia DNA w komórkach, a w konsekwencji także do rozwoju nowotworu, a u kobiet w ciąży - do deformacji płodu.

Kiedy jednak trzeba szybko zdiagnozować określoną zmianę, np. po wypadku, to tomograf komputerowy, sprawdzi się bez zarzutu. Tomografia komputerowa jest także alternatywą dla osób, które mają w swoim ciele na stałe umieszczony np. rozrusznik serca, pompę insulinową lub inne metalowe urządzenia i obiekty - implanty, śruby, druty, aparat ortodontyczny. Takie osoby nie mogą być poddane badaniu rezonansem, w którym stosuje się fale radiowe i silne pole magnetyczne - ich działanie może zaburzyć pracę wspomnianych urządzeń, a także doprowadzić do przemieszczenia się posiadanych w ciele obiektów.

Rezonans magnetyczny - kiedy jest wykonywany?

Rezonans, w odróżnieniu od tomografii komputerowej, jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Można go wykonywać bez skierowania lekarza i co ważne wielokrotnie w życiu. Przeciwwskazaniem do badania są metalowe elementy w ciele, o których wspomnieliśmy powyżej.

Rezonans uważa się za badanie o jeszcze wyższym poziomie szczegółowości, ale samą procedurę przeprowadza się na dokładnie tych samych zasadach, co tomografię. Pacjent kładzie się na ruchomym stole, który wprowadzany jest do “tunelu” urządzenia. Radiolog nadzorujący badanie przebywa w tym czasie w osobnym pomieszczeniu i za pomocą interkomu wskazuje pacjentowi, kiedy powinien na chwilę wstrzymać oddech.

Jedyną różnicą jest czas przeprowadzania badania - rezonans magnetyczny może trwać nawet dwa razy dłużej niż tomografia tej samej części ciała. Dodatkowo, podczas badania rezonansem słyszalne są dość głośne hałasy - przypominające te z działającej pralki. Dla własnego komfortu pacjent może założyć specjalne słuchawki lub włożyć zatyczki do uszu, które zagłuszą nieprzyjemne dźwięki. Zarówno jedno, jak i drugie badanie, co jest ważne dla wielu pacjentów - jest całkowicie bezbolesne.

Ile kosztują tomografia i rezonans - gdzie można je wykonać?

Z użyciem rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego bada się poszczególne fragmenty ciała lub konkretne narządy - serce, nerki, kręgosłup, klatkę piersiową, jamę brzuszną, głowę itd. Od tego, którą część ciała obejmuje badanie, zależy też jego cena. Ze względu na bardziej zaawansowaną technologię droższym badaniem jest rezonans magnetyczny - jego koszt waha się średnio od 200 do nawet 2000 zł. W przypadku tomografii komputerowej ceny wahają się w granicach 100 - 1000 zł. Dodatkowo, jeśli podczas badania ma być podany kontrast to jego koszt zwiększy się o kolejne 100-200 zł.

Listę placówek diagnostycznych, które posiadają specjalistyczny sprzęt i oferują tego typu badania obrazowe można znaleźć na stronie Badania.znanylekarz.pl. W tym miejscu można też porównać ceny w poszczególnych ośrodkach oraz umówić się na wykonanie badania.

Przed zapisaniem się na badanie skonsultuj jego konieczność u specjalisty lub lekarza prowadzącego Twoją chorobę. Pamiętaj, że na tomograf możesz udać się wyłącznie ze skierowaniem!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
54
5
Polecamy
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego TVN zdrowie
Badanie MR – na czym polega rezonans magnetyczny?
Badanie MR – na czym polega rezonans magnetyczny? TVN zdrowie
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie