Zioła na trzustkę – które z nich warto stosować w leczeniu?

Fot: sankalpmaya / gettyimages.com

Zioła na trzustkę mogą skutecznie wspomagać leczenie, a regularne picie naparów zmniejsza ból i łagodzi stany zapalne trzustki. Zawsze należy skonsultować ich stosowanie z lekarzem, ponieważ części ziół nie można łączyć z niektórymi lekami, a ponadto nie są one wskazane przy niektórych chorobach.

Zioła na trzustkę przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi w obrębie tego narządu, które najczęściej są wynikiem kamicy żółciowej lub nadmiernego spożywania alkoholu.

Zioła na trzustkę – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim należy zawsze skonsultować przyjmowanie dodatkowych preparatów z lekarzem, ponieważ zioła na trzustkę mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Niektóre, stosowane w zbyt dużych ilościach lub łączone z lekami, mają szkodliwe działanie dla organizmu. Trzeba szczególnie uważać na jaskółcze ziele, piołun i pokrzywę.

Jeżeli jednak lekarz aprobuje pomysł wspierania terapii farmakologicznej ziołolecznictwem, wówczas stosowanie naparów z niektórych roślin może pomóc skutecznie uśmierzyć ból związany np. z zapaleniem trzustki. Choroba spowodowana jest, poza nadmiernym spożyciem alkoholu i kamicą żółciową, również zbyt dużą wagą ciała, urazami i stosowaniem leków. Stan zapalny może przejść w fazę ostrą na skutek enzymów trzustkowych, które uaktywnione zaczynają niszczyć otaczające je tkanki. Najniebezpieczniejszą konsekwencją jest perforacja ścian np. układu pokarmowego, która może doprowadzić do niewydolności innych narządów. Z kolei przewlekłe zapalenie rozwija się przez długi czas – u około 90% osób jest ono spowodowane nadużywaniem alkoholu, napojów gazowanych lub nikotyny.

Polecamy: Moringa – właściwości lecznicze „cudownego drzewa”

Zioła na trzustkę i wątrobę jako wspomaganie diety

W ostrym stanie zapalnym niezbędne jest zastosowanie farmakoterapii – najczęściej podawane są leki przeciwbólowe i preparaty nawadniające organizm. Przede wszystkim konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i rezygnacja z alkoholu czy napojów gazowanych. Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta. Po okresie ścisłej głodówki, gdy nie wolno przyjmować doustnie żadnych pokarmów, wprowadzana jest dieta niskotłuszczowa i lekkostrawna. Do codziennego planu dnia należy włączyć też aktywność fizyczną, a przy braku przeciwwskazań zioła na trzustkę i wątrobę, których zadaniem jest zapobieganie postępowi choroby, wspieranie organizmu i zmniejszanie bólu.

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu

Jakie zioła na trzustkę?

Właściwości oczyszczające z toksyn wykazuje pokrzywa zwyczajna, która jest rośliną bogatą w witaminę K, flawonoidy i garbniki. Ponieważ zawiera kwas pantotenowy, wykazuje działanie przeciwzapalne i dlatego zaliczana jest do listy ziół, jakie można stosować na trzustkę. Susz z tej rośliny jest dostępny w aptece lub sklepie zielarskim. Można z niego sporządzić napar (łyżkę pokrzywy zalać gorącą wodą i odstawić na 20 min.) lub skorzystać z gotowych herbat. Dobre efekty daje też zażywanie syropu, czyli soku z pokrzywy, wymieszanego np. z miodem. Ze względu na fakt, że roślina ta bogata jest w witaminę K, może wykazywać interakcje z lekami przeciwkrzepliwymi. Dlatego też zawsze przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Działanie żółciopędne, rozkurczowe i bakteriobójcze wykazuje glistnik jaskółcze ziele. Dodatkowo duża zawartość alkaloidów nie tylko działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, ale również łagodzi dolegliwości ze strony wątroby i np. bóle głowy. Należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie dawkowania preparatów zawierających glistnik, ponieważ roślina ta w większych ilościach ma działanie silnie trujące i zawsze powinno się ją przyjmować pod kontrolą lekarza.

Wśród ziół na trzustkę, które są dostępne bez recepty, znajduje się również obecna w wielu kuchniach czarnuszka, która stanowi źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponieważ zawiera tymochinon, wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Z jej nasion często przyrządzane są krople, ale nie należy ich stosować w przypadku zapalenia trzustki, ponieważ ich składnikiem jest alkohol. Znacznie lepiej sprawdza się wywar z łyżki nasion gotowanych z dwoma szklankami wody. Niestety czarnuszka nie jest zalecana również dla kobiet w ciąży i osób z niskim ciśnieniem krwi.

W stanach zapalnych trzustki można stosować piołun. Zawiera on garbniki, flawonoidy, olejki eteryczne i substancje tzw. żółciotwórcze. Ponadto wykazuje on działanie antyseptyczne.

Jakie zioła na trzustkę i wątrobę?

Ziołolecznictwo można włączyć do codziennej diety również w celu zapobiegania chorobom trzustki. Poza liśćmi pokrzywy skuteczne działanie wykazuje kłącze perzu, które wspomaga procesy usuwania szkodliwych związków i produktów przemiany materii. Właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, a przede wszystkim normujące stany zapalne w obrębie trzustki posiada rzepik pospolity. Ponadto reguluje on pracę układu trawiennego, przez co przyspiesza procesy związane z przemianą materii. Samo funkcjonowanie narządu wspomaga też korzeń goryczki, który jednocześnie łagodzi dolegliwości wynikające z jego nieprawidłowego funkcjonowania, np. promieniujący ból brzucha.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 23.02.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Magda 04.09.2018r.

Mi nawet lekarz zalecił picie ziół przy leczeniu farmakologicznym, więc skonsultowałam z nim czy ostropest i babka płesznik będą dobre. Na szczęście tak. Znacie jakieś sprawdzone firmy? Wiem, że zioła ziołom nie równe no i nie znam się na nich za bardzo. Z lekami jest prościej, bo lekarz wie co przepisuje, a w sklepie jest tego dużo do wyboru.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej