Ziarniniak naczyniowy – czy usuwanie jest wskazane?

Fot: claudiodivizia / gettyimages.com

Ziarniniak naczyniowy to łagodna zmiana, która wynika z malformacji naczyniowych. W zależności od typu, pewności co do rozpoznania, jak również wieku pacjenta, dobiera się optymalną metodę usunięcia zmiany.

Ziarniniak naczyniowy jest tworem złożonym z drobnych naczyń krwionośnych, dlatego też uznawany jest za chorobę naczyniową. Trudno wskazać przyczynę tej patologii, choć można czasami zauważyć związek pomiędzy urazem czy przyjmowaniem niektórych leków a pojawieniem się ziarniniaka.

Ziarniniak naczyniowy – czy to rak?

Ziarniniak naczyniowy to nie jest rak. Mimo iż jest to guzek o czerwonej barwie, sugerujący wiele złośliwych zmian, to jednak jest to schorzenie naczyniowe, polegające na powstaniu tworu zbudowanego z cienkościennych naczyń, które otoczone są przez komórki zapalne. Zazwyczaj konieczne jest zabiegowe leczenie zmiany.

Przyczyny ziarniniaka naczyniowego

Ziarniniaki naczyniowe są powiązane bardzo często z ciążą, choć nie określono przyczyny wyraźnie wpływającej na wzrost częstości ich pojawiania się. Istnieje wiele różnych teorii obejmujących np. zaburzenia wydzielania substancji hamujących, względem stymulujących, wzrost naczyń krwionośnych. Można spotkać się z wystąpieniem ziarniniaka naczyniowego przy obecnych malformacjach naczyniowych. Ziarniniak naczyniowy może rozwinąć się w takich nieprawidłowych naczyniach samoistnie bądź np. w efekcie laseroterapii. Czasami ziarniniak naczyniowy jest konsekwencją urazów, jak również niektórych przyjmowanych leków, takich jak:

  • inhibitory HIV,
  • docetaksel,
  • cyklosporyna,
  • 5-fluorouracil,
  • leki stymulujące tworzenie kolonii granulocytarnych,
  • retinoidy,
  • inhibitory naskórkowego czynnika wzrostu,
  • inhibitory kinazy tyrozynowej,
  • etopozyd,
  • kapecytabina.

Ziarniniak naczyniowy – jakie daje objawy?

Ziarniniak naczyniowy objawia się nagle jako niewielka, czerwona grudka. Następnie szybko rośnie, po czym zatrzymuje się i rzadko osiąga wielkość przekraczającą 1 cm. Najczęściej jest to zmiana pojedyncza. Rzadko zdarza się, by osobnik miał wiele tego typu zmian. Ziarniniak naczyniowy zazwyczaj nie ustępuje samoistnie, a nawet niewielkiego stopnia uszkodzenie może powodować krwawienie, które jest trudne do opanowania i często nawraca. Na tle ziarniniaka naczyniowego może też dochodzić do powstawania owrzodzeń, jeśli ziarniniak ulega uszkodzeniu. Ziarniniak naczyniowy nie tylko pojawia się w skórze. Może wystąpić także w błonach śluzowych, nawet w przewodzie pokarmowym. U dorosłych ziarniniak naczyniowy lokalizuje się w obrębie tułowia czy kończyn. Natomiast głowa i szyja to częstsze miejsca ziarniniaka naczyniowego u dzieci.

Skąd się biorą zmiany naczyniowe na skórze i jak się ich pozbyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zmiany naczyniowe - jak wygląda zabieg ich usunięcia? Źródło: Klinika urody.

Jak rozpoznać ziarniniaka naczyniowego?

Ziarniniak naczyniowy rozpoznaje się poprzez badanie fizykalne. Sam wygląd zmiany skórnej pozwala lekarzowi na wysunięcie rozpoznania. Dla pewności pacjent może zostać skierowany do dermatologa, który w czasie badania dermatoskopowego obejrzy zmianę pod znacznym powiększeniem i potwierdzi przypuszczenia. Bardzo rzadko zdarza się, by pojawiły się wątpliwości mimo badania dermatoskopowego. Wtedy też można wyciąć zmianę do badania histopatologicznego, co pozwala na potwierdzenie charakteru zmiany.

Leczenie ziarniniaka naczyniowego

Zmiana może krwawić bądź mogą na jej podłożu powstawać owrzodzenia. Ponadto niektóre zmiany złośliwe mogą bardzo przypominać ziarniniaka naczyniowego, dlatego też warto zmianę usunąć i oddać do badania histopatologicznego, szczególnie jeśli pojawią się w trakcie stawiania diagnozy jakiekolwiek wątpliwości. Jednak nie zawsze konieczne jest wycinanie zmiany. Metod leczenia jest kilka, a w przypadku pewności, iż jest to ziarniniak naczyniowy, na wybór ma wpływ rodzaj zmiany. Zmiany uszypułowane mogą być po prostu ścięte na równo do skóry. Nieuszypułowane ziarniniaki naczyniowe częściej są wycinane ze skórą. U dzieci, szczególnie ze względu na lokalizację zmian (np. na twarzy), częściej zaleca się laseroterapię czy elektrokoagulację. Ponadto u dzieci istnieje znikome ryzyko pomylenia ziarniniaka naczyniowego ze zmianą złośliwą, dlatego też nie ma konieczności wykonywania badania histopatologicznego, które jest niemożliwe w sytuacji wypalenia zmiany. Zawsze istnieje ryzyko ponownego pojawienia się ziarniniaka naczyniowego. Im niedokładniej usunięta pierwotna zmiana, tym większa jest szansa na ponowne pojawienie się ziarniniaka.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anna 9061@wp 25.09.2021r.

Miałam ziarniaka na czubku palca i lekarz usunął ale robi się brzydkie to miejsce po usunięciu a już jest ponad miesiąc w czym mam moczyć czy co robić?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej